Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kolejny powód do zwolnienia Tchórzewskiego? Absurdalne stanowisko przed COP24

5
Podziel się:

Paradoksy polskiej polityki klimatycznej w przededniu organizowanego w Katowicach szczytu COP24 stają się coraz bardziej widoczne. Opisany przez Climate Home News spór w łonie rządu potwierdza w dodatku spekulacje o możliwej dymisji Krzysztofa Tchórzewskiego.

Kolejny dowód na brak "chemii" między Morawieckiem i Tchórzewskim
Kolejny dowód na brak "chemii" między Morawieckiem i Tchórzewskim (Stefan Maszewski/REPORTER)
bELrCZwB

Datowanie na 13 listopada stanowisko resortu energii kierowanego właśnie przez Krzysztofa Tchórzewskiego na COP24 ma w zasadzie jedno przesłanie. To deklaracja walki o poprawę jakości powietrza i powstrzymanie negatywnych zmian klimatycznych przy równoczesnej obronie węgla niczym niepodległości. W końcu od niego ma zależeć bezpieczeństwo energetyczne Polski.

Jak zatem przy zachowaniu miksu energetycznego, w którym za niemal 80 proc. wytwarzanej energii odpowiada węgiel, ratować klimat? Zdaniem ministerstwa wystarczy wspierać "pochłanianie gazów cieplarnianych przez gleby rolne, leśne, lasy i torfowiska". Uczciwie należy dodać, że urzędnicy Krzysztofa Tchórzewskiego chcą również stawiać na energetykę odnawialną i przemysł bezemisyjny, by jednak kilka zdań później dodać, że "każdy nośnik energii musi być traktowany równorzędnie", a cały sektor elektroenergetyczny winien być zmieniany "ewolucyjnie".

To stanowisko nie spodobało się jednak w Ministerstwie Środowiska. Rzecznik konferencji COP24 w krótkim mailu miał stwierdzić, że stanowisko resortu nie reprezentuje podejścia polskiego rządu.

bELrCZwD
Zobacz także: Zobacz też: Czym grożą zmiany klimatu

To najwyraźniej kolejna odsłona "wojny o smog" w rządzie. Z jednej strony premier i Jadwiga Emilewicz wespół z Henrykiem Kowalczykiem firmują programy niskoemisyjnego transportu, dopłat do wymiany pieców czy wreszcie rozwój elektromobilności. Z drugiej natomiast minister Tchórzewski nie jest w stanie od niemal dwóch lat przygotować skutecznego prawa, które całkowicie i skutecznie wyeliminowałoby z obrotu paliwa najniższej jakości.

Doniesienia Climate Change News wpisują się w informacje polskich mediów, które regularnie piszą o spięciach na linii Tchórzewski-Morawiecki. Minister energii jest także każdorazowym "pewniakiem" do zwolnienia, gdy rozkręca się karuzela kandydatów do dymisji.

bELrCZwJ

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bELrCZxe
KOMENTARZE
(5)
Kryslc
3 lata temu
Oczywiście lepiej być otruty ale narodowo, z orłem i rakiem na ustach.
Tak
3 lata temu
Podoba mi się opieranie bezpieczeństwa energetycznego Polski na węglu z Rosji (czasem na węglu ukraińskim via Rosja). Mrożek by tego nie wymyślił.
powietrze
3 lata temu
Cały rząd do dymisji!
bELrCZxf
wvgyy
3 lata temu
Każde ich szczytowanie nic dobrego nie wróży Polsce i Pakom.
RobG56
3 lata temu
Ideologia nie zastąpi rozsądku w kieszeni. Niemcy nie chcą wpuścić do Europy tanich chińskich turbin wiatrowych czy paneli fotowoltanicznych, ale przeszkadza im akurat polski węgiel. Morawieckiemu prawdopodobnie też. Zmiany w energetyce nie mogą być rewolucyjne bez rewolucyjnych zmian w poziomie dochodów, a tych nie da rady zwiększyć bez pożegnania się z poddaństwem wobec USA, Izraela i UPAukrainy