Notowania

Negocjacje trwały dwa dni. Mamy umowę Fundacji Czartoryskich z polskim rządem

Ledwo wstali od świątecznych stołów, a już poszli ciężko pracować. W dwa dni, 27 i 28 grudnia, Fundacja Czartoryskich dogadała się z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego co do sprzedaży swojej kolekcji po bardzo okazyjnej cenie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(REPORTER)

Negocjacje w sprawie sprzedaży jednej z najważniejszych kolekcji dzieł sztuki w Polsce udało się zamknąć w raptem dwa dni. 27 i 28 grudnia zdecydowano o losach m. in. "Damy z gronostajem" i "Miłosiernego samarytanina". Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapłaciło za kolekcję 108 mln euro.

Strony wynegocjowały, że liczący 86 tysięcy obiektów muzealnych i 250 tysięcy książek, rękopisów i starodruków zbiór jest wart 100 milionów euro plus osiem procent VAT.

Dodatkowo fundacja zobowiązała się do przekazania ministerstwu kultury - w ramach darowizny - nieruchomości w centrum Krakowa, których wartość oszacowano na 45 mln zł.Fragment zaproszenia do negocjacji

W negocjacjach i podczas podpisywania umów uczestniczył założyciel fundacji, książę Adam Karol Czartoryski oraz świeżo upieczony nowy zarząd fundacji. Poprzedni zarząd zrezygnował z funkcji 23 grudnia, tłumacząc to faktem, że Czartoryski podjął decyzję o sprzedaży kolekcji bez konsultacji.

Nowi członkowie zarządu - Jan Lubomirski i Maciej Radziwiłł - z tym akurat żadnych problemów nie miało. Ten pierwszy to prawnik, były partner Dominiki Kulczyk. Ten drugi to sprawny menedżer i brat ministra zdrowia w rządzie Beaty Szydło, Konstantego Radziwiłła. 29 grudnia stawili się do Zamku Królewskiego na uroczyste podpisanie umowy z ministrem Piotrem Glińskim.

Fragment umowy z kwotą transakcji

W umowie strony ustalają, że dokonują transakcji po to, by zbiory stanowiły "wieczystą i nierozerwalną własność publiczną". Oprócz "Damy z gronostajem" i "Miłosiernego Samarytanina", w akcie wymienia się też inne ważne eksponaty z kolekcji. Wśród nich na przykład "pamiątki historyczne istotne dla tożsamości narodu polskiego, w tym: pamiątki po bitwie pod Wiedniem (namioty, zbroje husarskie, uzbrojenie, a także Tarcza wróżebna Jana III Sobieskiego)".

Do tego dochodzą m.in. maska pośmiertna Fryderyka Chopina i autografy Mikołaja Kopernika, Adama Mickiewicza, Ludwika van Beethovena, George'a Byrona i pierwszych prezydentów USA.Fragment opisu eksponatów, z których składa się kolekcja

Wszystkie te zbiory będą teraz własnością państwa. Jako własność prywatna, nawet pod opieką fundacji, nie były - według rządu - dostatecznie bezpieczne. Chodzi o rzekome zainteresowanie kolekcją, które mieli wyrażać arabscy szejkowie. I choć według polskiego prawa nie było szans na kupno "Damy z gronostajem" i wywiezienie jej za granicę, ministerstwo kultury zdecydowało się na taki krok.

Specjalnie na ten cel przegłosowano w budżecie zmiany, dzięki którym znalazła się równowartość owych 100 mln euro, które trzeba było wyłożyć za kolekcję. Czas na zapłatę - dwa dni od podpisania umowy, przelewem na konto. Ponieważ całość zbiorów szacowana jest nawet na 10 mld zł, ministerstwo kultury przekonywało, że wynegocjowało bardzo dobrą cenę.

Decyzję o zakupie chwaliła w Polskim Radiu 24 Zofia Gołubiew, była dyrektor muzeum narodowego w Krakowie (teraz to ta instytucja będzie właścicielem kolekcji). Zakupu kolekcji gratulował również Polsce arabski szejk Sultan Sooud Al-Qassemi, znany w świecie m.in. ze swojego zamiłowania do sztuki.

Tagi: kolekcja czartoryskich, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-01-2017

daZakup bezsensowny. Kolekcji i tak nie wolno było fundacji ani wywieźć z Polski ani sprzedać i był obowiazek udostepniania publiczności ( sam … Czytaj całość

14-01-2017

MolPoza faktem,że jakiś koleś z nazwiskiem Czartoryski,który nie mówi po polsku pozbył się balastu,na utrzymanie którego nie miał kasy i otrzymał za to z … Czytaj całość

14-01-2017

józef bąkW następnej kadencji Gliński obowiązkowo pod Trybunał Stanu za bezmyślne wydanie 100 mln. euro !!

Rozwiń komentarze (55)