Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Bartosz Wawryszuk
|

Suski: Belka sypnął Tuska. Były premier nie będzie miał chęci stanąć przed komisją?

24 reakcje
0
0
24
Podziel się

- Obawiam się, że Donald Tusk będzie miał bardzo dużo zajęć, będzie pisał, zwoływał szczyty, jeździł, spotykał się, podejrzewam, że nie będzie miał chęci stanąć przed komisją - stwierdził poseł Marek Suski z PiS.

Suski: Belka sypnął Tuska. Były premier nie będzie miał chęci stanąć przed komisją?
(STEFAN MASZEWSKI/REPORTER)
bCOFTfmd

Mam nadzieję, że ktoś, kto był premierem, sam podporządkuje się pewnym regułom - powiedział we wtorek wiceprzewodniczący komisji śledczej ds. Amber Gold Marek Suski (PiS), odnosząc się do planów przesłuchania przed nią byłego premiera Donalda Tuska.

- Obawiam się, że Donald Tusk będzie miał bardzo dużo zajęć, będzie pisał, zwoływał szczyty, jeździł, spotykał się, podejrzewam, że nie będzie miał chęci stanąć przed komisją, bo jednak w trakcie prac komisji doszliśmy do tego, że delikatnie mówiąc oszczędnie gospodarował prawdą - powiedział w radiowej Trójce Suski, pytany, w jaki sposób ponowny wybór Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej wpłynie na plany przesłuchania go przed komisją śledczą ds. Amber Gold.

Poseł PiS wyraził nadzieję, że "ktoś, kto był premierem i mówił, że chce rządzić państwem, które miałoby być nieteoretyczne, a praworządne, sam będzie się podporządkowywał pewnym regułom".

bCOFTfmf

- W końcu jeden z byłych premierów już stanął, drugi premier też stanął przed komisją. Jeden - tutaj mówię o panu Belce - opowiedział o tym, jak rozmawiał z Donaldem Tuskiem gdzieś na przełomie stycznia, lutego, i ten znał szczegóły, czyli wiedział, że prokuratura działa w sposób opieszały, i to jest jedna z podstaw do twierdzenia, że jednak Donald Tusk po prostu kłamał - dodał Suski.

- Belka go sypnął, że wiedział o tej aferze, a on twierdził, że nie wiedział. Mówił: "no nie mogłem ostrzec syna, bo nie wiedziałem", a okazało się, że wiedział, więc prawdopodobnie ostrzegł syna, a później być może syn przekazał to tym, którzy za tę aferę odpowiadali, uciekli z pieniędzmi przed wejściem organów ścigani, ogłosili upadłość i pieniądze się rozmyły - powiedział Suski.

Tusk: presja i nagonka

Na początku marca szefowa sejmowej komisji śledczej ds Amber Gold Małgorzata Wassermann powiedziała, że komisja jest daleko od przesłuchania Donalda Tuska. Jak wówczas stwierdziła "to jest kwestia na pewno miesięcy".

bCOFTfml

W grudniu 2016 r. Tusk powiedział, że stawi się przed sejmową komisją śledczą ws. Amber Gold. W rozmowie z TVN24 były premier, obecnie szef Rady Europejskiej mówił, że śledzi co się dzieje w Polsce, także "sygnały dotyczące działań komisji ws. Amber Gold" i wypowiedzi posłów PiS - członków komisji.

- Co do tego, że to jest element presji i nagonki, nie mam żadnych wątpliwości. Ale znam swoje obowiązki, jestem polskim obywatelem, więc stawię się przed komisją i będę wyjaśniał wszystko, co wyjaśnienia wymaga - powiedział wówczas Tusk. Dodał, że ma czyste sumienie i odnosi wrażenie, że ktoś z bardzo złą wolą chce wmówić Polakom, że ta sprawa nie została wyjaśniona.

Na początku marca komisja śledcza zdecydowała o przesłuchaniu Michała Tuska - syna Donalda Tuska. Według planów, ma on stanąć przed komisją śledczą w czerwcu i ma być to jedno z przesłuchań świadków związanych z tzw. wątkiem lotniczym w działalności Amber Gold. Michał Tusk, pracując w Porcie Lotniczym w Gdańsku, współpracował z należącą do Amber Gold spółką OLT Express.

Historia wielkiej afery

Firma Amber Gold powstała na początku 2009 r. i miała inwestować w złoto i inne kruszce. Klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji - od 6 do nawet 16,5 proc. w skali roku - które znacznie przewyższało oprocentowanie lokat bankowych. Głośno o sytuacji Amber Gold zrobiło się w lipcu 2012 r., kiedy kłopoty finansowe zaczęły mieć należące do spółki linie lotnicze OLT Express. Sama spółka Amber Gold ogłosiła likwidację 13 sierpnia 2012 r., nie wypłacając tysiącom swoich klientów powierzonych jej pieniędzy i odsetek od nich.

bCOFTfmm

Pierwszy zarzut oszustwa znacznej wartości wraz z wnioskiem o areszt wobec szefa Amber Gold Marcina P. Prokuratura Okręgowa w Gdańsku postawiła pod koniec sierpnia 2012 r. Jesienią 2012 r. śledztwo przeniesiono do Prokuratury Okręgowej w Łodzi, która w czerwcu 2015 r. sporządziła akt oskarżenia ws. Amber Gold.

W śledztwie, prowadzonym przez prokuraturę wspólnie z ABW, przesłuchano prawie 20 tys. świadków, a akta sprawy liczą ponad 16 tys. tomów.

Według łódzkich śledczych, Marcin P. i jego żona oszukali w latach 2009-2012 w ramach tzw. piramidy finansowej w sumie niemal 19 tys. klientów spółki, doprowadzając ich do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w wysokości prawie 851 mln zł. Marcin P. został oskarżony o cztery przestępstwa, a Katarzyna P. o 10. Grożą im kary do 15 lat więzienia. Proces Marcina P. i jego żony trwa od marca 2016 r. przed gdańskim Sądem Okręgowym.

bCOFTfmG
donald tusk
wiadomości
gospodarka
prawo
najważniejsze
gospodarka polska
wiadmości
czołówki
24
0
0
0
0
0
0
KOMENTARZE
(24)
WESOŁEK
3 lata temu
panno wodna -wyjaśnij sprawę Carycy i złodzieja portfeli
radsa
3 lata temu
Panie Suski pański poziom moralny i intelektualny nawet nie warto komentować!
jj
3 lata temu
Suski , to kłamczuch z intelektem zero
bCOFTfmH
kloc
3 lata temu
Jaki to cymbal. Wystarczy, ze widze jego paszczura a juz wiem, ze znowu palnie jakies klamstwo. Co za durak.
polo
3 lata temu
Susłoidacja komisji? Poczekaj jak ten Tusk przyjedzie, to twoje ośmieszenie z Katarzyną będzie drobnym potknięciem w stosunku do tego, co Tusk zrobi z twoimi bredniami
Najnowsze komentarze (24)
Wnuk perukarz...
3 lata temu
PANIE SUSKI POCAŁUJ PAN CARYCĘ W CYCE, A DONKA W TRZONKA.
ivan
3 lata temu
Czy ktoś jeszcze bierze poważnie tego Pana?
robert
3 lata temu
kiedy komisja w sprawie misiewicza kiedynw sprawie odszkodowań smolńskich ?
Q
3 lata temu
kiedy komisja w spRAWIE SKOK TAM WYCIEKŁY MILJARDY
Korneliusz
3 lata temu
Nie mozna nic negatywnego pisac o Wassermann....Dominujace....SS....NN.....Bo nie ujawnia wpisu....To juz moj trzeci....
qwerty6666
3 lata temu
To że jest ta komisja która ma pewne zadanie czyli załatwienie Tuska nie ulega wątpliwości. Mieliśmy w naszej polskiej historii szereg piramid: Lech Grobelny i BKO Andrzej K. i Finroyal Mariusz Kubata i Skyline Procesy albo się toczą albo się zakończyły. W żadnej nie ciągano premierów czy prezydentów. Na świecie podobnie. Bernard Madoff–twórca największej piramidy finansowej na świecie.Piramida Madoffa istniała 13(!)lat straty ok 50mld $ Allen Stanford, Stanford Financial Group straty-7mld$. Madof po półrocznym procesie odsiaduje wyrok 150lat,syndyk sprzedał co mógł i rozdał pieniądze pokrzywdzonym. Nikt oczywiście nie ciągał po komisjach Obamy czy Clintona. Podobnie w sprawie Stanford'a
jj
3 lata temu
Suski , to kłamczuch z intelektem zero
Wacio
3 lata temu
Suski z tą Bloondyną to jakieś pi sie tuzy pi siego intelektu? Takie Cherloki Szolmsy?
bCOFTfmz
art
3 lata temu
Suski jaki jest każdy widzi i słyszy...., równie dobrze mógłbym mówić, że wynalazł lekarstwo na raka i rozdaje za darmo szczepionki...
qwas
3 lata temu
Caryca Katarzyna mu to powiedziała ?? Cóż leczenie czas zacząć.
ANA
3 lata temu
PANIE SUSKI PAN WRÓCI DO TECHNIK TEATRALNYCH BO TO PANA ZAWÓD !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ona2
3 lata temu
Suski(od Carycy Katarzyny ) powinien wiedzieć, że Polacy to nie barany. Stwierdzenia prawdopodobnie, teoretycznie to czysta spekulacja. Licza się dowody a nie, że jeden pan drugiemu coś powiedział a przed komisją dopowiedział.
zett345
3 lata temu
Wg Suskiego wygląda to tak że Tusk być może wiedział więc być może powiedział to synowi i następnie być może powiedział to Plichcie. Porażający dowód.
ja
3 lata temu
Suski i Wasermanówka BĘDZIECIE SIEDZIEĆ za 3 lata!!!!!!!!!!!!!