Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komisje za poprawkami Senatu do przepisów ułatwiających realizację planu Morawieckiego

13
Podziel się:

Nowe przepisy przewidują również zmiany w zakresie sposobu powoływania rady nadzorczej i zarządu BGK - uwzględnienie ministra rozwoju w zarządzaniu BGK z uwagi na istotną rolę, jaką BGK pełni w realizacji programów wspierających rozwój gospodarczy.

Komisje za poprawkami Senatu do przepisów ułatwiających realizację planu Morawieckiego
(JAKUB WOSIK/REPORTER)

Sejmowe komisje opowiedziały się w czwartek za przyjęciem wszystkich poprawek zgłoszonych przez Senat do nowelizacji ustawy o gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeniach eksportowych, która ma ułatwić realizację tzw. planu Morawieckiego.

Senat zgłosił cztery poprawki do noweli. W czwartek zajmowały się nimi połączone komisje sejmowe: Finansów Publicznych oraz Gospodarki i Rozwoju. Trzy poprawki mają charakter korygująco-porządkowy. Jedna precyzuje, że członek rady nadzorczej Banku Gospodarstwa Krajowego nie może być członkiem zarządu.

Celem nowelizacji jest przekazanie pod nadzór ministra rozwoju agencji i instytucji odpowiadających za kwestie rozwoju gospodarki. Chodzi o KUKE, Bank Gospodarstwa Krajowego, Urząd Zamówień Publicznych, Agencję Rozwoju Przemysłu, PAIiIZ oraz PKO BP, nad którymi pieczę ma sprawować "minister właściwy ds. gospodarki".

Nadzór ten pozwoli na skoordynowane działanie grupy tych instytucji. Dotychczas KUKE znajdowała się w nadzorze ministra finansów, UZP - premiera, a wymienione spółki skarbu państwa - pod nadzorem ministra skarbu. Zmiany zakładają też rozszerzenie składu Komisji Nadzoru Finansowego o ministra właściwego do spraw gospodarki lub jego przedstawiciela.

Nowe przepisy przewidują również zmiany w zakresie sposobu powoływania rady nadzorczej i zarządu BGK - uwzględnienie ministra rozwoju w zarządzaniu BGK z uwagi na istotną rolę, jaką BGK pełni w realizacji programów wspierających rozwój gospodarczy.

Nowela ma ułatwić realizację "Planu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju" - nazywanego też planem Morawieckiego, od nazwiska pomysłodawcy - wicepremiera i ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego. Plan to strategia zrównoważonego rozwoju gospodarczego naszego kraju na najbliższe 25 lat.

Żeby doprowadzić do bardziej solidarnego, zrównoważonego rozwoju gospodarczego, plan ma tworzyć warunki do inwestowania nie tylko w dużych miastach, ale także w mniejszych ośrodkach. Celem planu jest pobudzenie polskiej przedsiębiorczości i stworzenie mocnych impulsów do rozwoju m.in. poprzez mobilizowanie kapitału do udziału w dużych przedsięwzięciach przemysłowych.

W związku z tą inicjatywą w kwietniu, na bazie dotychczasowej spółki Polskie Inwestycje Rozwojowe, utworzony został Polski Fundusz Rozwoju (PFR), który ma być polskim bankiem rozwoju finansującym realizację. Fundusz ma integrować takie instytucje jak m.in.: KUKE SA, BGK, PARP, PAIiIZ, ARP.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(13)
jolla
8 lat temu
czy ktokolwiek coś słyszał, poza samą nazwą, konkretnego o tzw "planie Morawieckiego"? bo tak w kółko o tym mówią, plan, plan i plan, ale co to za plan? pobożne życzenia i nic więcej?
Delfin
8 lat temu
PKO to spóła notowana na giełdzie w której Skarb Państwa posiada ok 30 %. Ja mam akcje PKO tak więc jeżeli coś będzie robione celowo wbrew interesom spółki a tym samym akcjonariuszy to jest przestępstwo.
Jerzy
8 lat temu
Przedsiębiorca wyeksportuje coś do Ruskich, Ruskie nie zapłacą, to zapłaci KUKE - czyli my, podatnicy. I wszycy zadowoleni - przedsiębiorca, Ruskie, pracownicy KUKE - tylko my, podatnicy, niekoniecznie.
Zaklęty w Mar...
8 lat temu
Państwowe banki, państwowe szkolnictwo państwowa służba zdrowia, państwowe energetyka, państwowe kopalnie, państwowy transport, państwowa sieć dróg i autostrad, państwowe koleje, państwowe lasy, państwowe emerytury, państwowe sądownictwo, państwowa policja i wojsko, państwowo ustalane ceny, płace, państwowe limity produkcyjne cła podatki, akcyzy dotacje, stopy procentowe, można wymieniać bez końca, A cały czas słyszę, że wszystkiemu co nie działa winne są wolny rynek i kapitalizm.
no,no
8 lat temu
boja sie psy ze system upada!!!wiec udaja ze kontroluja cokolwiek!dla zmylki!!! Lada dzien bedzie godzina "W"wiec ujadaja abysmy mysleli ze oni to to dobrzy ludzie!!!! Nic bardziej mylacego!!Polacy Slowianie POBODKA!!!!!Wycofajcie kase z kont!!!trzymajcie w domu!!!zobaczycie ze nikt was nie okradnie bo nie bedzie mial z czego!!! Nadchodza 3 tygodnie bez kart ani elektronicznych platnosci!!!!gdy to sie stanie za co kupicie WODE!!!!tak WODE!!!to jest najbardziej wartosciowszy produkt na tej planecie!!!wiecej wart niz zloto! Smiejecie sie ?Ok!pozyjemy zobaczymy!a na razie wycofajcie kase z kont by was nie okradli w imie upadajacych bankow!!!! Pozdrawiam Słowian