Notowania

Beata Szydło
30.09.2016 13:35

Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów powołany. "Oczekiwania są bardzo duże"

Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów zajmie się takimi tematami, jak prawo wodne, regulacje rynku mocy, prawo zamówień publicznych, konstytucja dla biznesu czy ułatwienia dla przedsiębiorców - wymieniał Morawiecki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Paweł Supernak)

Podpisałam rozporządzenie w sprawie powołania Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów - poinformowała w piątek premier Beata Szydło. Oczekiwania wobec KERM są bardzo duże - podkreśliła szefowa rządu podczas inauguracyjnego posiedzenia Komitetu.

Aktualizacja 14:17

- Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów na czele z panem wicepremierem Mateuszem Morawieckim jest tą strukturą, która odpowiada za rozwój, za gospodarkę, przygotowuje wszystkie plany, ustawy, projekty gospodarcze, koordynuje politykę gospodarczą polskiego rządu - powiedziała na pierwszym posiedzeniu KERM premier Szydło.

Podkreśliła, że Polska musi się szybciej rozwijać. - Tego oczekują Polacy. Ten szybszy rozwój jest potrzebny po to, żebyśmy mogli realizować nasze założone plany rozwojowe, społeczne, wyrównywanie szans. Dzisiaj Polacy chcą żyć na europejskim poziomie - zaznaczyła.

- Oczekiwania w stosunku do Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów są bardzo duże. Ale jestem przekonana, że państwo temu sprostacie, i że plan odpowiedzialnego rozwoju, który został przygotowany przez pana wicepremiera Mateusza Morawieckiego, będzie planem, który będziemy w tej chwili bardzo szybko, bardzo skutecznie wprowadzać w życie - powiedziała Szydło.

Wyraziła oczekiwanie, że Komitet przedstawi plany co do ustaw, które "będziemy jeszcze przyjmowali do końca tego roku", jak również harmonogram działań na rok 2017.

Przedmiotem prac KERM będą najważniejsze kwestie z punktu widzenia gospodarki, w tym akty prawne, "które będą miały wpływ na gospodarkę, przekraczający pewien pułap finansowy" - zapowiedział na pierwszym posiedzeniu Komitetu jego szef Mateusz Morawiecki.

KERM będzie pracował nad kwestiami, "które w szerokim zakresie będą wpływały na różne dziedziny życia gospodarczego" - dodał wicepremier.

Komitet Ekonomiczny rady Ministrów zajmie się takimi tematami, jak prawo wodne, regulacje rynku mocy, prawo zamówień publicznych, konstytucja dla biznesu czy ułatwienia dla przedsiębiorców - wymieniał Morawiecki.

Wicepremier powiedział też, że jednym z jego głównych zadań będzie utrzymanie w ryzach deficytu budżetowego. - Chcę zapewnić, że dla nas ogromnym priorytetem będzie utrzymanie w ryzach deficytu budżetowego państwa poniżej 3 proc. PKB. Jest to ważne z punktu widzenia percepcji rynków finansowych, rynków kapitałowych, jest to potrzebne z punktu widzenia oglądu sytuacji gospodarki polskiej przez agencje ratingowe, jak już wszyscy w tym roku się tego nauczyliśmy - podkreślił.

Dodał także, że "chcemy być dobrym krajem członkowskim Unii Europejskiej", który "dba o jednolity rynek i swobodę przepływu". - I będziemy też zabiegać o to, żeby te swobody, które przekładają się na pozytywny wzrost gospodarczy Polski, żeby one również były lepiej postrzegane, niż są do tej pory. Bo nie chcemy być krajem członkowskim traktowanym gorzej, niż te najsilniejsze kraje Unii Europejskiej - zaznaczył Morawiecki.

Podkreślił, że wymiar europejski jest niezwykle ważnym obszarem życia gospodarczego, praktycznie dla każdego z ministrów zasiadających w KERM. Wskazał, że nad zgodnością polskich regulacji z prawem Unii Europejskiej w Komitecie czuwał będzie wiceszef MSZ Konrad Szymański.

Dodał, że Komitet omówi najważniejsze ustawy, które mają do końca roku trafić do Sejmu. Będzie to między innymi "Konstytucja dla biznesu", ustawa o swobodzie działalności gospodarczej, nowelizacja ustaw dotyczących dochodzenia wierzytelności i otoczenia prawnego przedsiębiorców, a także ustawa skracająca czas przechowywania akt pracowniczych przez przedsiębiorstwa. Mateusz Morawiecki zapowiedział też nowelizacje ustaw dotyczących VAT i prawa energetycznego.

- Pani premier poprosiła o wyznaczenie dokładnej mapy drogowej wszystkich ustaw do końca tego roku, które chcemy tutaj przedstawić, przedyskutować i przedstawić w Sejmie. Taką mapę drogową już mamy, będziemy ją wstępnie omawiać z bardzo konkretnymi projektami ustaw - powiedział Morawiecki.

Poinformował, że resort rozwoju ma gotowych 12 projektów ustaw; "są to głównie ustawy dotyczące swobody działalności gospodarczej". Jak wymieniał, chodzi m.in. o nowelizację ustawy kodeks postępowania administracyjnego i niektórych innych ustaw, co ma doprowadzić do lepszej regulacji dot. kar administracyjnych, sankcji administracyjnych dla przedsiębiorców w przypadku naruszenia jakichś przepisów. - To jest jeden z elementów, który przedsiębiorcy nam sygnalizują - powiedział Morawiecki.

Wymienił także m.in. projekt nowelizacji ustawy dotyczącej dochodzenia niektórych wierzytelności oraz projekt nowelizacji ustawy Prawo o miarach. Dodał, że gotowy jest także projekt nowelizacji niektórych ustaw, mający na celu poprawę otoczenia prawnego przedsiębiorców. Mówił także o projekcie założeń tzw. konstytucji dla biznesu.

Wśród projektów przygotowywanych w resorcie energii Morawiecki wymienił projekt nowelizacji ustawy o biokomponentach i paliwach ciekłych - jak podkreślił - bardzo ważny zarówno z punktu widzenia rozszerzenia katalogu działań i rodzajów paliw niskoemisyjnych, które będą mogły być objęte mechanizmami wsparcia, a także projekt nowelizacji prawa energetycznego.

Mówił także o "ważnych zmianach do ustawy prawo geologiczne i prawo wodne" oraz pracach nad przepisami dotyczącymi służby geologicznej.

Wicepremier zaznaczył też, że w pracach KERM będzie od czasu do czasu uczestniczyć premier Beata Szydło. - Za to chciałem serdecznie podziękować, bo to oznacza bardzo wysoki priorytet, który przykładamy do pracy KERM - powiedział.

Dodał, że jego zastępcą w KERM będzie szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk, z którym ustalił tryb koordynacji i synchronizacji prac obu komitetów, aby "nie było niepotrzebnych powtórzeń i niepotrzebnego powielania pracy" oraz "by w sprawny sposób regulować całą materię gospodarczą"

Tagi: Beata Szydło, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
30-09-2016

KrisZeby żyć na europejskim poziomie, to trzeba jeszcze myślec po europejsku a temu rządowi jest bliżej do Rosji i Białorusi i taki poziom w związku z tym … Czytaj całość

30-09-2016

maregŻenada. Priorytetem utrzymanie deficytu poniżej 3% PKB? A nie powinno być skasowanie deficytu do zera? Przy takiej polityce na koniec kadencji … Czytaj całość

30-09-2016

borek133Punkt drugi,przyklejanie kolesi do stołków.

Rozwiń komentarze (3)