Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Bartosz Krzyżaniak
|

Złe czasy dla wierzycieli, dobre dla dłużników. Komornicy odchodzą z pracy

225
Podziel się:

W 2017 roku z zawodu odeszło 74 komorników sądowych. Rok wcześniej było tylko 20 takich przypadków, w 2015 roku - zaledwie 8. Spadają przychody kancelarii komorniczych.

W ubiegłym roku w kancelariach komorniczych pracę straciło prawie 1500 osób
W ubiegłym roku w kancelariach komorniczych pracę straciło prawie 1500 osób (MICHAL KOSC/REPORTER)

Miniony rok nie był łatwy dla komorników. Jak zauważa wtorkowa "Rzeczpospolita", trzy czwarte kancelarii komorniczych odnotowało 30-procentowy spadek przychodów. W efekcie część postanowiła zamknąć działalność. Pracę straciły też setki ich pracowników. Zdaniem ekspertów, z którymi rozmawiał dziennik, jeśli nic się nie zmieni, ekskomorników będzie w Polsce przybywać.

Komornicy, którzy poinformowali Ministerstwo Sprawiedliwości o rezygnacji, jako przyczynę wskazywali m.in. chęć wykonywania innego zawodu, chorobę lub przejście na wcześniejszą emeryturę. Gazeta zauważa jednak, że mają one wspólny mianownik, którym są pieniądze.

Zobacz także: Zobacz też: Komornik w firmie. Jak się ratować?

Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z lipca 2017 roku komornicy nie mogą podwyższać opłaty egzekucyjnej o VAT. Natomiast Trybunał Konstytucyjny uznał w czerwcu za niekonstytucyjny art. 49 ust. 1 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji. To uniemożliwiło im pobieranie opłat za tzw. wpłaty bezpośrednie - wcześniej mogli otrzymać 15-procentową opłatę od wpłacanych przez dłużników dobrowolnie kwot - tłumaczy dziennik.

- Spadek przychodów z opłat egzekucyjnych w sierpniu 2017 r. wystąpił aż w 75,7 proc. kancelarii komorniczych. Spadły tam o średnio o 491 zł miesięcznie (27,2 proc.) - mówi "Rz" Monika Janus, rzeczniczka prasowa Krajowej Rady Komorniczej.

Gazeta zwraca też uwagę na zmiany innych przepisów, które spowodowały spadek przychodów kancelarii komorniczych. Chodzi m.in. o ograniczenia związane z egzekucją rent i emerytur. W efekcie spadku przychodów zmniejsza się zatrudnienie. Od początku 2017 roku spadło o blisko 1500 osób.

- Jeśli nic się nie zmieni, czekają nas dobre czasy dla dłużników, a złe dla wierzycieli i obrotu gospodarczego - konkluduje dla "Rz" adwokat Zbigniew Kr?ger.

wiadomości
gospodarka
gospodarka polska
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(225)
JarosławS
6 lat temu
Komornicy pokazali w ostatnich czasach swoje złe oblicze, zachowania. Kończy się eldorado.Znajdą się nowi, uczciwi, choć nie za tak astronomiczną kasę jak niektórzy kombinowali .Nowe uregulowania są potrzebne. Dla dobra dłuzników i uczciwych komorników.
***
6 lat temu
Nie trzeba dawać....,a brać zapłatę.
sadinternetow...
7 lat temu
Masz dłużnika szybko składaj pozew o zapłatę. Komornik, który stara się odzyskać to co ktoś zabrał na podstawie prawomocnego wyroku jest oszustem, a dłużnik zawsze biednym poszkodowanym. Skąd bierze się takie myślenie?
rafałek
7 lat temu
O radość zapanowała wśród różnej maści złodziei, ZŁODZIEJU DŁUGI TRZEBA PŁACIĆ
Józwa
7 lat temu
Mniej złodziei......brawo Ziobro .Ci z Jastrzębia -Zdroju powinni odejść....już.
...
Następna strona