Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Anna Frankowska
|

Komornicy alarmują. Zmiany pozbawią ich pracy, zniknie wiele kancelarii

373
Podziel się:
Komornicy alarmują. Zmiany pozbawią ich pracy, zniknie wiele kancelarii
(STANISLAW KOWALCZUK/EAST NEWS)

Szykowane przez rząd zmiany w ustawie o komornikach mogą drastycznie zmniejszyć szybkość i skuteczność egzekucji. To odbije się na polskich firmach i przeciętnych obywatelach, którzy nie będą mogli odzyskać swoich należności - ostrzegała Krajowa Rada Komornicza. Proponowane zmiany doprowadzą do zamknięcia nawet 60 procent kancelarii - ostrzega Marek Grzelak z Izby Komorniczej w Poznaniu.

Dodaje on, że w 7 sądach rejonowych z terenu apelacji rezygnację rozważają wszyscy funkcjonujący obecnie komornicy.

Krajowa Rada Komornicza ocenia, że planowane zmiany najboleśniej uderzą w mieszkańców mniejszych miejscowości, którzy będą zmuszeni dojeżdżać do najbliższego miasta wojewódzkiego, aby móc uzyskać pomoc komornika. Problem odczują też rodzice dzieci, które nie otrzymują zasądzonych alimentów.

Jak powiedział PAP rzecznik prasowy Izby Marek Grzelak, według ankiety przeprowadzonej wśród obecnie działających 149 kancelarii komorniczych na obszarze apelacji poznańskiej, tylko na tym terenie, w ciągu pierwszych 6 miesięcy po wejściu w życie nowej ustawy, czyli do czerwca 2018 r., zlikwidowanych może zostać nawet 88 kancelarii. To niemal 60 proc. wszystkich obecnie istniejących.

"W samym tylko Poznaniu z obecnie istniejących 43 kancelarii w ciągu pierwszych 6 miesięcy po wejściu w życie nowej ustawy zniknie najprawdopodobniej nawet 60 procent. W siedmiu Sądach Rejonowych na terenie apelacji rezygnację biorą pod uwagę wszyscy funkcjonujący obecnie komornicy. W tak dużych miastach jak Leszno czy Piła do końca czerwca 2018 r. może nie być możliwości złożenia wniosku o egzekucję. Szczególnie uderzy to oczywiście w samodzielnych rodziców (m.in. kwestie egzekucji alimentów - PAP), którzy do najbliższej kancelarii będą dojeżdżać po kilkadziesiąt kilometrów" - podkreślił.

Dodał, że z ankiety wynika, iż w kolejnych 11 sądach rejonowych rezygnację rozważa dwie trzecie komorników, co również mocno skomplikuje sytuację wierzycieli.

Co się zmieni?

Jednym z powodów zamykania kancelarii - jak wskazał komornik - jest zmiana w sposobie rozliczania opłat egzekucyjnych zapisana w projekcie nowelizacji. Jak tłumaczył, projekt zmiany ustawy uderza w finansowanie egzekucji sądowej jednocześnie na trzy sposoby. "Efektem zmian będzie obniżenie opłat egzekucyjnych, umieszczenie podatku VAT w opłacie i wprowadzenie dodatkowego parapodatku dla komorników, czyli konieczność odprowadzenia do Skarbu Państwa od 1 do 40 proc. pobranych opłat".

"Projektodawca zdaje się całkiem pomijać prewencyjną funkcję opłat egzekucyjnych, co ma ogromny wpływ nie tylko na samą egzekucję, ale także na stosunki społeczno-gospodarcze, czyli innymi słowy - skłonność ludzi i podmiotów gospodarczych do terminowego spłacania zobowiązań. Pamiętamy wszyscy, jak jeszcze niedawno wiele osób w ogóle nie płaciło mandatów, bowiem poborca skarbowy sam, niekiedy po kilku latach, przychodził do mieszkania dłużnika, którego ta wizyta kosztowała zwykle od kilku do kilkunastu złotych. Tym samym nie opłacało się płacić w terminie, bo konsekwencje były symboliczne. Obniżenie opłat, w tym opłaty minimalnej, nawet trzykrotnie, może spowodować podobny efekt" - ocenił.

Zbigniew Ziobro borni zmian. "To element gry, by zachować przywileje"

W połowie maja minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro odnosił się do podobnych zarzutów podkreślając stanowią one "element gry części środowisk komorników o zachowanie dotychczasowych przywilejów i szczególnego statusu". Środowiska komorników nie zgadzają się z tymi słowami. Podkreślają, że to nie jedyny problem nowej ustawy, i wskazują listę innych negatywnych konsekwencji, jakie mogą nieść ze sobą nowe przepisy.

Zdaniem Grzelaka bardzo poważnym problemem w pracy komornika może się okazać zapis w projekcie ustawy mówiący o powołaniu kuratora likwidowanej kancelarii. Według tego zapisu, w sytuacji gdy "uzyskiwane przez kuratora kancelarii wynagrodzenie prowizyjne oraz pozostałe pobrane i ściągnięte opłaty komornicze nie pozwalają na zaspokojenie powstałych w terminie 6 miesięcy po dniu odwołania, przeniesienia, albo wygaśnięcia powołania na stanowisko komornika, zobowiązań wynikających z zatrudnienia oraz pozostałych kosztów działalności egzekucyjnej, odpowiedzialny za te zobowiązania jest odwołany lub przeniesiony komornik". "To brzmi jakby ustawodawca z góry dopuszczał, że wprowadzane przepisy spowodują niewydolność finansową wielu kancelarii" - mówił rzecznik Izby.

Jego zdaniem może to spowodować, że wielu komorników obawiając się, że nawet po rezygnacji z kancelarii - spowodowanej brakiem środków - będą przez pół roku zmuszeni "finansować" jej działalność, zakłada rezygnację z prowadzenia kancelarii jeszcze przed wejściem w życie nowej ustawy, czyli już w listopadzie tego roku.

Co z egzekucją niepłaconych alimentów?

Komornicy wskazują ponadto, że drastyczne obniżenie uprawnień asesorów i nieuchronne braki kadrowe w kancelariach odbiją się przede wszystkim na samotnych rodzicach, którzy będą mieli problem z egzekucją alimentów, a także - z otrzymaniem pieniędzy z Funduszu Alimentacyjnego.

Obecnie, aby otrzymać środki z Funduszu trzeba przedstawić zaświadczenie o bezskutecznej egzekucji. Komornik może je wydać jednak dopiero wtedy, gdy nie uda się uzyskać od dłużnika żadnych pieniędzy, ale nie wcześniej, niż po dwóch miesiącach od wszczęcia egzekucji. Musi też upewnić się, że dłużnik nie posiada majątku i w tym celu m.in. przeprowadzić czynności terenowe w miejscu jego zamieszkania - dopiero wtedy może wydać odpowiednie zaświadczenie. Zmiany w ustawie zdaniem komorników bardzo wydłużą ten proces, a rodzice bez pieniędzy z Funduszu mogą być przez dłuższy czas bez środków do życia.

"Obecnie w wielu kancelariach funkcjonują pracownicy odpowiedzialni tylko za alimenty. W związku z redukcją zatrudnienia, która nastąpi najprawdopodobniej jeszcze w tym roku, stanowiska te znikną i już dziś należy przygotować się na długie kolejki w kancelariach" - mówił Grzelak.

Asesorzy pozbawieni wielu uprawnień

Dodał też, że obecnie na zlecenie komornika, czynności egzekucyjne poza kancelarią mogą przeprowadzać asesorzy. Nowa ustawa ma ich pozbawić tych uprawnień.

"Pozycja asesorów zostanie ograniczona do roli pracownika biurowego, listonosza czy operatora kamery. W najlepszym wypadku osoby, która ma prawo ustalania, czy dłużnik faktycznie zamieszkuje lub prowadzi działalność pod wskazanym adresem albo czy we wskazanym miejscu znajduje się majątek dłużnika, przy czym czynności te nie mogą się wiązać z zastosowaniem środków przymusu" - powiedział.

"W praktyce oznacza to, że asesor może pojechać do dłużnika, ale nie ma prawa niczego wyegzekwować, a dłużnik może go po prostu przegonić. (...) Aplikanci i asesorzy, w trakcie czynności terenowych, które przeprowadzać będzie wyłącznie komornik, będą mogli jedynie trzymać kamerę, czyli ich możliwości praktycznego przygotowania do zawodu będą iluzoryczne. To mniej więcej tak, jakby na kursie prawa jazdy kursant siedział wyłącznie na miejscu pasażera" - dodał.

Komornicy będą nagrywali swoją pracę

Projekt zmian w Ustawie o komornikach sądowych według MS ma m.in. zwiększyć realny nadzór prezesów sądów rejonowych nad funkcjonowaniem komorników. Według projektu, każde działanie komornika w terenie ma posiadać dokumentację wideo, a w razie przymusowego otwarcia przez komornika mieszkania dłużnika lub przeszukania takiego mieszkania, musi to nastąpić w asyście policji.

W nowej ustawie precyzyjnie mają zostać określone ruchomości, które nie podlegają zajęciu, co ma ograniczyć arbitralność w podejmowaniu decyzji mogących pozbawić dłużnika przedmiotów niezbędnych dla codziennej egzystencji. Rozszerzony ma zostać też katalog naruszeń prawa, za które komornicy będą odpowiadać dyscyplinarnie, a postępowania mają zostać przyśpieszone.

Wśród zmian jest także m.in. nałożenie na komorników pełnej odpowiedzialności za działania asesorów, którym można będzie powierzać jedynie zadania "szkoleniowe".

Anna Jowsa PAP

kraj
prawo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(373)
stachu
5 lata temu
Czas się przebranżowić... Jest tyle pracy, nawet brakuje rąk do niej - więc łopatę w dłoń i do roboty...
jan
7 lat temu
zlikwidowac tych złodzieji
KOP
7 lat temu
[QUOTE] nagrywanie nie spowoduje, że komornik nie będzie mógł zająć ruchomości! za to będzie musiał być "bardziej urzędniczy" i czasem głuchy na prośby dłużnika, żeby czegoś nie zajmować katalog rzeczy, które nie podlegają zajęciu się zwiększy (i bardzo dobrze!), ale większość komorników i asesorów nie chodzi po domach, żeby zająć przysłowiowy telewizor - wierzcie lub nie - ale to się po prostu NIE OPŁACA! ani wierzycielowi ani nam (wierzycielowi, bo taki dłużnik po licytacji i tak dalej nie będzie płacił; a tak samo zajęcie i odpowiednia rozmowa wystarcza, żeby zmotywować dłużnika, chociażby do płacenia tej przysłowiowej stówy miesięcznie; a komornikowi się to nie opłaca bo koszt obsługi takiej sprawy - chociażby koszt pracowników - z licytacją telewizora przewyższa opłatę uzyskaną z egzekucji) no czasem musimy bo wierzyciel chce i wtedy nie mamy nic do gadania; a co do bardziej wartościowych rzeczy niż podstawowy sprzęt RTV, AGD - brak tej samej opłaty w przypadku sprzedaży rzeczy (10%) i bezpośredniej spłaty u komornika (5%) może powodować, że niektórzy będą szybciej licytowali rzeczy, a nie będą próbowali nakłonić dłużnika do dobrowolnych spłat a i na sam koniec. sposób traktowania dłużników - proszę nie uogólniać! każda osoba powinna być oceniana przez pryzmat swoich zachowań; ja staram się okazywać należny szacunek każdej osobie - ale powiem szczerze - naprawdę nie wszyscy na to zasługują! a co do traktowania ludzi z góry - taki sposób traktowania można spotkać przez pracowników każdej branży - pracowników fizycznych, sprzedawców, polityków, urzędników, nawet nauczycieli itd itp [/QUOTE] będzie mógł zająć ale nie wszystko co mu się podoba, i w końcu nie to co do dłużnika nie należy, nawet jeżeli katalog ruchomości będzie bardziej rozbudowany. Bardziej urzędniczy - dobrze ale mniej chamski, i zgodnie z prawem. Może ktoś kto nie miał styczności z komornikiem uwierzy że komornik nie pozostawał do tej pory głuchy na prośby dłużnika, ale ja nie. Co do opłat - co zrobić jeżeli komornik w bezczelny sposób nalicza koszty za poszukiwanie majątku (którego nie znalazł), którymi winien obciążyć wierzyciela? To stanowisko potwierdzone przez sąd . Komornik do dzisiaj nie zwrócił mi - mimo postanowienia sądu kosztów zażalenia na jego postanowienie. Trochę to zabawne skoro uważacie że zobowiązania należy spłacać. Niestety Ja nie mogę wkroczyć do kancelarii komorniczej i zająć Wam co mi się żywnie podoba. Mogę prosić i wzywać niestety od roku bezskutecznie. I co na to Pan powie Panie asesorze? A co winien zrobić komornik w przypadku zbiegu egzekucji? Czyż nie powinien Panie asesorze postąpić w myśl art. 7731 K.p.c.? Może to dla Pana niespodzianka ale nie postąpił, powiem więcej - po mojej reakcji na tą jego bierność zaczął mnie straszyć że wejdzie mi do mieszkania i zabierze wszystko co mam. Więc co do traktowania - będę uogólniać bo miałam do czynienia z kilkoma asesorami komorniczymi i komornikami. W długi popadłam z powodu choroby onkologicznej, i w konsekwencji utraty pracy a traktowana byłam jakbym trzymała pieniądze na koncie w Szwajcarii i unikała spłacania długów. Długo by opowiadać o chamstwie zwłaszcza pewnego komornika z Wrocławia i jego Pani asesor. Moja przewaga Panie asesorze polega na tym , że jestem świadoma przepisów i walczę. I powiem tak - jeżeli przepisy się zmienią a mam nadzieję że tak będzie zwłaszcza w kwestii nadzoru nad komornikami - każda próba dalszego naruszania moich praw będzie przeze mnie zgłaszana. Skorzystam z tych zmian tak jak tylko się da. A jeżeli wielu z Was rzeczywiście straci pracę skomentuję to słowami Pani asesor z Wrocławia : a co mnie to obchodzi? To przecież Pani sprawa ... Pozdrawiam
polakos
7 lat temu
znikną te mafijne, te działające w granicach prawa zostaną.
atkon
7 lat temu
dobrze niech się wezmą za nich pieknie skończy się kozactwo w trewikach nawet programy w tv imnie pomogą żeby się ludzie przestraszyli jak ktoś nie chce płcić to i tak nie zapłaci
...
Następna strona