Notowania

ceny ropy naftowej
31.12.2014 16:00

Koncerny naftowe tną płace kontrahentów

Firmy BP, Shell, Chevron i Total szukają oszczędności.

Podziel się
Dodaj komentarz
(MGSpiller/CC/Flickr)

W reakcji na spadek cen ropy naftowej, duże koncerny aktywne na Morzu Płn.: BP, Shell, Chevron i Toral szukają oszczędności na kontrahentach tnąc płace dla samozatrudnionych pracowników do 15 proc. - donosi _ Financial Times _.

Gazeta pisze, że Chevron poinformował agencje zatrudnienia, że od 1 stycznia obniży stawki _ by lepiej dostroić benchmarki i przeciwdziałać presji stwarzanej przez rosnące koszty _. BP zmniejszy w nowym roku płace 450. pracowników nawet o 15 proc. Koncern mówi, że musi dostosować się do nowych warunków rynkowych.

Shell obniżył stawki w ostatnich tygodniach o ok. 10 proc., a firma usługowa Wood Group, wykonująca zlecenia dla koncernów naftowych na Morzu Płn. ogłosiła o obniżce płac dla 1,3 tys. swoich wykonawców.

Agencja zatrudnienia Hays ocenia, że średnia płaca pracowników zatrudnionych przy eksploatacji złóż ropy i gazu na Morzu Płn. wzrosła w 2013 r. do 94,2 tys. dol. z 87,1 tys. dol. w 2012 r. Obecnie zanosi się na odwrócenie tego trendu i zwolnienia.

Według analityków koncerny naftowe będą oszczędzać nie tylko na pracownikach, ale także na inwestycjach. Jak zauważa _ FT _, od pewnego czasu produkcja maleje, badania mające na celu rozpoznanie nowych złóż nie przynoszą oczekiwanych wyników, a rosnące koszty wydobycia, idące w parze ze skomplikowanym systemem podatkowym spowodowały, że niektóre pola stały się bardziej ryzykowne.

We wtorek baryłka ropy Brent kosztowała najmniej od pięciu lat 57 dolarów, co jest o blisko 50 proc. mniej w porównaniu z najwyższym poziomem cen z czerwca br. Po raz ostatni cena ropy załamała się równie ostro w 2008 r.

W środę rano za ropę płacono 57,11 dol. za baryłkę, a wśród powodów oddolnej presji cenowej wskazuje się na niski odczyt wskaźnika PMI dla Chin opublikowany pzez HSBC Markit, który obniżył się poniżej progu 50 pkt. do 49,6 pkt.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/115/m322163.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/surowce/wiadomosci/artykul/niskie-ceny-ropy-nie-utrzymaja-sie-dlugo,47,0,1684271.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Niskie ceny ropy nie utrzymają się długo Nawet jeśli kraje OPEC nie zmniejszą produkcji ropy naftowej, cena surowca z czasem wzrośnie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/129/m47489.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/surowce/wiadomosci/artykul/rozlam-w-opec-chca-ograniczenia-wydobycia,229,0,1683941.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Bunt w OPEC? Chcą ciąć wydobycie ropy Algierski minister energetyki zażądał ograniczenia produkcji ropy, by zahamować spadek jej cen.
Tagi: ceny ropy naftowej, cena ropy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz