Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polskie władze mają prawo karać za brak koncesji hazardowych. Jest wyrok Trybunału

10
Podziel się:

Zapis dotyczący koncesji w polskiej ustawie o grach hazardowych nie wchodzi w zakres przepisów technicznych. Jako taki nie podlega więc obowiązkowi notyfikacji. W świetle prawa, polskie władze mogą więc stosować sankcje za brak koncesji na prowadzenie kasyn gry.

Polskie władze mają prawo karać za brak koncesji hazardowych. Jest wyrok Trybunału
(EastNews/WLODZIMIERZ WASYLUK/REPORTER)
bESriIRN

Władze polskie mają prawo wymagać koncesji na prowadzenie kasyn gry i karać za ich brak, zgodnie z ustawą o grach hazardowych, nawet jeśli przepisy te nie zostały notyfikowane Komisji Europejskiej - wynika z czwartkowego wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE.

Sprawa dotyczy dwóch Polaków oskarżonych o to, że urządzali gry na automacie bez koncesji, co było naruszeniem polskiego prawa. Automaty do gier zostały zakupione i sprowadzone do Polski z Czech. Tymczasem, zgodnie z art. 6 polskiej ustawy o grach hazardowych, działalność w zakresie gier, w tym m.in. gier w karty, w kości oraz na automatach, może być prowadzona wyłącznie na podstawie udzielonego zezwolenia na prowadzenie kasyna gry. Jest to tzw. wymóg dotyczący zezwolenia.

Oskarżeni bronili się, argumentując, że wymóg dotyczący zezwolenia stanowi przepis techniczny w rozumieniu dyrektywy UE z 1998 r. Twierdzili, że Polska nie poinformowała Komisji Europejskiej o przepisach dotyczących koncesji, nie może więc powoływać się na nie w akcie oskarżenia.

bESriIRP

Według prawa UE, państwa członkowskie mają obowiązek przekazywania Komisji Europejskiej każdego projektu przepisu technicznego, jeśli tego nie zrobią - nie mogą powoływać się na nie w sprawach przeciwko jednostkom.

Na tej podstawie sąd w Łodzi, gdzie toczyło się podstępowanie, umorzył sprawę. Powołał się także na wyrok Trybunału z Luksemburga w sprawie firmy Fortuna z 2012 r. Tamta sprawa również dotyczyła polskiej ustawy o grach hazardowych, ale innego jej zapisu, czyli art. 14, zgodnie z którym urządzanie gier np. na automatach dopuszczalne jest jedynie w kasynach gry. Jest to tzw. wymóg dotyczący lokalizacji, nie koncesji. Trybunał uznał wówczas, że wymóg lokalizacji powinien być traktowany jako przepis techniczny.

Po wyroku w pierwszej instancji, naczelnik urzędu celnego I w Łodzi, który wniósł oskarżenie do sądu, złożył wniosek o apelację. Sprawa trafiła ostatecznie do Trybunału Sprawiedliwości w Luxemburgu.

Ten uznał w czwartek, że zapis dotyczący koncesji w polskiej ustawie o grach hazardowych nie wchodzi w zakres przepisów technicznych. Jako taki nie podlega więc obowiązkowi notyfikacji. W świetle prawa, polskie władze mogą więc stosować sankcje za brak koncesji na prowadzenie kasyn gry.

bESriISq
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(10)
Ubezpieczony ...
5 lata temu
A co z Olsztyńskimi Sędziami co wysyłają ubezpieczonych na badania do biegłych ortopedii z Iławy który molestuje Pacjentów, na brudnej leżance.
Jowita 121
5 lata temu
Powstaje pytanie, jak też wołanie o ujednolicenie przepisów prawnych, aby zapobiec wykorzystywaniu sytuacji, czy luk prawnych (tworzonych często na zamówienie przez uczestników sejmu, którzy rzekomo tylko reprezentują społeczeństwo polskie). Zastanawiające jest : komu naprawdę zależy na tym bałaganie w Polsce, oczywiście kosztem społeczeństwa. Czyzby włodarze zapomnieli, że bez najbiedniejszych (miliony, ich dziesiątki milionów) nie mieliby pieniędzy do dyspozycji. Czemu zatem nie rozliczają każdego po 4-letniej kadencji - to powinna być reguła, poza tym przyzwoitość podsuwa ten nakaz.!!!!
"hazardzista ...
5 lata temu
Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE nie jest nic wart i obraża Polskę, która jest suwerennym państwem i nie musi nikogo słuchać co już kilkakrotnie udowodniła. Od kiedy to "dobra zmiana" słucha wyroków jakiś trybunałów .WZRUSZAJĄCA hipokryzja tego towarzystwa wzajemnej adoracji.
bESriISr
robol60
5 lata temu
Nareszcie, będzie kogo karać i to za coś.
werd3
5 lata temu
to tylko opinia...