Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Kończą się dopłaty do mieszkań. Rata kredytu pójdzie do góry

Kończą się dopłaty do mieszkań. Rata kredytu pójdzie do góry

Fot. Piotr Adamowicz

Kończą się dopłaty do pierwszych kredytów udzielonych w ramach programu "Rodzina na Swoim". Warto zastanowić czy i co możemy zrobić, żeby podwyżka nie spustoszyła domowego budżetu.

Bogusław Białowąs z Banku Gospodarstwa Krajowego, wyjaśnia, że program zakładał spłatę połowy odsetek przez 8 lat. Rozmówca podkreśla, że w tym czasie oprocentowanie i raty kredytów spadły, więc ich wzrost nie powinien być dużym problemem. Mimo to, eksperci szacują, że rata kredytu może wzrosnąć o blisko jedną trzecią. Może być to problemem dla tych, którzy przyzwyczaili się do niższych rat.

Co można zrobić w takiej sytuacji? Analityk Expandera, Jarosław Sadowski wylicza, że można wydłużyć okres kredytowania. Można też próbować renegocjować zobowiązania w banku, bądź poszukać instytucji finansowej, która zaoferuje nam nowy, bardziej korzystny kredyt. Jarosław Sadowski prognozuje, że zmiana kredytu bardziej opłaci się tym, którzy zadłużyli się w 2009 roku. Banki obarczały wówczas kredyty wyższymi marżami.

Budżet państwa wyłożył na ten program około 3 miliardów 200 milionów złotych. W ramach "Rodziny na Swoim" zawarto blisko 192 tysiące kredytów na łączną kwotę prawie 35 miliardów złotych.

Zobacz także:

IAR
Czytaj także
Polecane galerie
em231
79.200.28.* 2016-01-25 14:26
kredyty mieszkaniowe nie powinny byc duze i nie moga wzrastac banki zarabiaja na kredytach i dzwonia telefonem propozycja 8% oni sa chorzy
polak972
91.198.179.* 2016-01-25 13:10
frankowym nie pomagać a "rodzina na swoim i MDM " to co to jest nie pomoc dla złotowych ??????????????
lesoo
195.128.135.* 2016-01-25 10:53
Raty kredytów pójdą w górą=A CO DO CHOLERY ZA MAŁE SĄ OBECNIE=ŻYDOWSKIE BANKI OBCE I WROGIE POLAKOWI NAS PO PROSTU WYKOŃCZĄ. Morze znajdzie się ktoś w tym kraju i ucywilizuje banki i znajdzie sposób na LICHWĘ w bankach i swiadome okradanie ludzi w majestacie Polskiego prawa.
Zobacz więcej komentarzy (37)