Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Konflikt Izrael-Palestyna. Wyburzą domy rodzin zamachowców

0
Podziel się:

Mieszkańcy budynków mają 48 godzin na odwołanie się do sądu.

Konflikt Izrael-Palestyna. Wyburzą domy rodzin zamachowców
(PAP/EPA)
bETBOybp

Wśród budynków, które mają zostać wysadzone w powietrze, są domy dwóch kuzynów, którzy we wtorek dokonali zamachu w synagodze w Jerozolimie.

Wojskowi nakazali wyburzenie domów dwóch Palestyńczyków, którzy w synagodze zabili pięć osób oraz sprawców dwóch innych zamachów. Rodziny, które mieszkają w budynkach mają 48 godzin na odwołanie się do sądu, ale nikt nie spodziewa się, aby sąd uznał ich odwołanie. Gdy władze usiłowały dostarczyć decyzję rodzinom, doszło do starć z Palestyńczykami, a policja użyła gazu łzawiącego.

Wcześniej wysadzono w powietrze dom innego Palestyńczyka, który miał dokonać zamachu w Jerozolimie. Praktykę niszczenia domów Izrael wielokrotnie stosował w przeszłości, ale w 2005 roku została zawieszona po krytyce społeczności międzynarodowej i samych Izraelczyków. Nowe wyburzenia to efekt zapowiedzi izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu, który po fali zamachów obiecał surowe kary dla winnych oraz wzmocnienie środków bezpieczeństwa.

bETBOybr

Od ponad miesiąca w Jerozolimie regularnie dochodzi do zamachów i zamieszek. Palestyńczykom nie podoba się bowiem kampania ultraortodoksyjnych Żydów, którzy domagają się dostępu na Wzgórze Świątynne. To właśnie tam znajdują się święte dla muzułmanów meczety.

W zamachach w Jerozolimie i Tel Awiwie zginęło w sumie 11 osób. Po ostatnim ataku w synagodze premier Netanjahu zapowiedział ustawienie punktów kontrolnych między izraelską a palestyńską częścią Jerozolimy. Takich punktów kontrolnych w mieście nie było od wielu lat. Izraelskie władze chcą też wydawać Izraelczykom więcej pozwoleń na noszenie broni.

Czytaj więcej w Money.pl
Zbrodnia w synagodze. 5 ofiar ataku Agencja Associated Press podaje, powołując się na izraelską policję, że w ataku zginęło czterech wiernych, a sześciu zostało rannych.
Izrael ostro, zapowiada odwet na Palestynie Premier Izraela nazwał atak okrutnym mordem na Żydach, którzy przyszli do świątyni się pomodlić i zostali zabici przez nikczemnych morderców.
Zabili go, bo stawiał opór. Zamieszki w kraju Demonstranci obrzucili siły porządkowe kamieniami i koktajlami Mołotowa - poinformowała policja.
bETBOybS
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)