Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Konflikt na Ukrainie. Niemcy zapowiadają wzmocnienie wojsk pancernych

0
Podziel się:

W związku z kryzysem na Ukrainie minister obrony Niemiec Ursula von der Leyen zapowiedziała modernizację niemieckiej armii i zakup nowego sprzętu.

Konflikt na Ukrainie. Niemcy zapowiadają wzmocnienie wojsk pancernych
(Bundeswehr-Fotos/CC BY 2.0/wikimedia commons)

Minister obrony Niemiec Ursula von der Leyen zapowiedziała wzmocnienie wojsk pancernych armii i zakup dodatkowego, bardziej nowoczesnego sprzętu. Ma to związek z nasilającym się konfliktem na Ukrainie. Szefowa resortu obrony zdystansowała się też od niektórych aspektów reformy Bundeswehry.

- I_ stniejący dotąd tylko na papierze batalion wojsk pancernych w Bergen w Dolnej Saksonii zostanie reaktywowany _ - powiedziała szefowa resortu obrony. O jej wypowiedzi poinformowała w piątek rozgłośnia Deutschlandfunk. Istniejące jednostki mają otrzymać dodatkowy, bardziej nowoczesny sprzęt.

- _ Chcemy zerwać na początek z dotychczasowym zwyczajem przekazywania innym (krajom) lub oddawania na złom dobrego jeszcze, lecz w danej chwili zbędnego sprzętu w rodzaju czołgów Leopard 2 _ - wyjaśniła von der Leyen. Jej poprzednik Thomas de Maiziere zdecydował w 2011 roku o zmniejszeniu liczby czołgów Leopard 2 z 350 do 225. Zarządzona przez niego redukcja objęła także inne rodzaje broni.

Niemiecka minister zdystansowała się od zasady _ szeroko zamiast głęboko _ wprowadzonej pięć lat temu podczas reformy Bundeswehry, zgodnie z którą niemiecka armia ma dysponować wszystkimi militarnymi zdolnościami, ale za to w ograniczonym zakresie. _ - Nie podobają mi się takie hasła _ - powiedziała von der Leyen dodając, że Bundeswehra musi dysponować _ głębokim potencjałem _ w wybranych dziedzinach.

Reforma Bundeswehry wdrażana jest od 2010 roku. Polega na redukcji liczby żołnierzy z 250 tys. do 185 tys. oraz likwidacji części koszar. Zasada _ szeroko zamiast głęboko _ krytykowana jest przez partnerów Niemiec z NATO i UE, przede wszystkim przez Wielką Brytanię i Francję. Uważają oni, że armie poszczególnych krajów powinny rozwijać konkretne specjalności, które będzie mógł wykorzystać cały sojusz.

Czytaj więcej w Money.pl
Niemcy nie dadzą Litwie wozów bojowych Litwa, która obawia się rosyjskiej agresji, poprosiła rząd Niemiec o dostarczenie jej transporterów opancerzonych Boxer. To obecnie jeden za najnowocześniejszych pojazdów tego typu na świecie.
Tam armia będzie najlepszym pracodawcą Cierpiąca na braki kadrowe Bundeswehra chce pozyskiwać nowych kandydatów do armii, oferując im bardziej atrakcyjne niż obecnie warunki służby.
Więcej czołgów dla Bundeswehry O dodatkowym uzbrojeniu politycy CDU i SPD mówili podczas zamkniętego dla prasy posiedzenia parlamentarnej komisji obrony.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)