Notowania

konflikt na ukrainie
27.02.2015 06:46

Konflikt na Ukrainie obniżył niemiecki eksport

Wartość wywożonych towarów do Rosji spadła o 18, a na Ukrainę - aż o 33 procent. Niemcy szacują straty na około 9 miliardów euro

Podziel się
Dodaj komentarz
(www.GlynLowe.com / Flickr (CC BY 2.0))

- _ Konflikt na Ukrainie doprowadził do drastycznego spadku niemieckiego eksportu do krajów Europy Wschodniej _ - poinformowała w czwartek Komisja Wschodnia Gospodarki Niemieckiej.

Z opublikowanych w czwartek danych wynika, że eksport do Rosji skurczył się w zeszłym roku w porównaniu z rokiem 2013 o 18 procent., a na Ukrainę aż o 33 procent. Wyraźną tendencję spadkową odnotowano także w wywozie towarów do Kazachstanu (- 20 proc.) i na Białoruś (- 21 procent). Straty spowodowane spadkiem eksportu do tych czterech krajów wyniosły według Komisji Wschodniej 9 mld euro, z czego aż 6,5 mld euro przypada na niezrealizowane zamówienia do Rosji.

Prezes Komisji Wschodniej Gospodarki Niemieckiej Eckhard Cordes wezwał do realizacji umowy z Mińska przewidującej wstrzymanie walk i wycofanie ciężkiej broni we wschodniej Ukrainie. Jego zdaniem fiasko tego porozumienia przyspieszyłoby spiralę gospodarczego kryzysu groźnego dla całej Europy Wschodniej. - _ Nie wolno dopuścić do ponownego zerwania dialogu _ - ostrzegł Cordes.

Zapowiedział, że niemiecki biznes będzie wspierał działania służące uspokojeniu sytuacji we wschodniej Ukrainie. Wśród inicjatyw wymienił zaplanowaną na kwiecień konferencję _ East forum Berlin _, która ma być poświęcona kwestii stabilizacji ekonomicznej Ukrainy i tworzeniu wspólnego obszaru gospodarczego z Rosją.

Czytaj więcej w Money.pl
Putin poprosił Łukaszenkę o pomoc Prezydent Putin potwierdził, że porozumiał się z przywódcami Francji, Niemiec i Ukrainy, iż spotkają się w Mińsku, by przedyskutować plan uregulowania konfliktu w Donbasie.
Merkel chce tymczasowej kapitulacji Ukrainy? Kanclerz Niemiec stara się za wszelką cenę zamrozić konflikt na Ukrainie, nie rezygnując z zasad prawa międzynarodowego - pisze Die Welt.
Merkel rozmówi się z Orbanem w sprawie gazu? Wśród powodów wizyty Angeli Merkel w Budapeszcie jest m.in. zbliżający się termin odnowienia węgiersko-rosyjskiej umowy na dostarczanie gazu ziemnego.
Tagi: konflikt na ukrainie, eksport niemiec, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz