Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Konflikt na Ukrainie. Szef MSZ Niemiec apeluje do Rosji o realizację porozumienia z Mińska

0
Podziel się:

Szefowie MSZ - Frank-Walter Steinmeier i Paolo Gentiloni apelują do Moskwy. Czego oczekują?

Konflikt na Ukrainie. Szef MSZ Niemiec apeluje do Rosji o realizację porozumienia z Mińska
(Bohan / Flickr (CC BY-NC-ND 2.0))
bELvwlWt

Frank-Walter Steinmeier zaapelował do Rosji na łamach gazety Neue Osnabruecker Zeitung o podjęcie działań w celu pełnej realizacji porozumienia o zawieszeniu broni na Ukrainie, podpisanej we wrześniu w Mińsku.

Aktualizacja 21:03

_ - Jedno spojrzenie na mapę Europy wystarczy, żeby zrozumieć, że Rosja jest i pozostanie dużym sąsiadem (UE) w Europie _ - powiedział Steinmeier w rozmowie przeprowadzonej na dzień przed zapowiedzianymi przez prorosyjskich separatystów wyborami na wschodniej Ukrainie.

bELvwlWv

Zdaniem Steinmeiera _ możliwie dobre, konstruktywne relacje _ z Rosją są zgodne z interesem wszystkich krajów europejskich. _ - Jednak decyzja, jakie relacje chce z nami mieć, znajduje się w rękach Rosji _ - zaznaczył szef niemieckiej dyplomacji.

_ - Ważnym krokiem w kierunku dobrych relacji byłoby podjęcie przez Rosję konkretnych działań, zgodnych z deklaracjami o poszanowaniu wolności Ukrainy, umożliwiających pełną realizacje porozumienia z Mińska _ - wyjaśnił niemiecki polityk. Jak dodał, chodzi przede wszystkim o stanowisko Rosji wobec zapowiedzianych przez separatystów wyborów, które mają się odbyć w ten weekend we wschodniej Ukrainie.

Kijów i Zachód uważają, że zaplanowane przez separatystów wybory w Donbasie (w Donieckiej Republice Ludowej - DRL i Ługańskiej Republice Ludowej - ŁRL) przeczą mińskim porozumieniom.

Tymczasem Rosja jest zdania, że wybory te stworzą szansę przejścia do dialogu i poszukiwania kompromisu z uwzględnieniem interesów wszystkich stron na Ukrainie. Rosyjskie MSZ twierdzi, że taki dialog i kompromis zakładały dokumenty podpisane w ramach _ procesu mińskiego _. Moskwa już zapowiedziała, że zamierza uznać wyniki wyborów w samozwańczych republikach na wschodniej Ukrainie.

bELvwlWB

Pod koniec września władze samozwańczych republik, proklamowanych przez prorosyjskich separatystów, ogłosiły, że 2 listopada przeprowadzą wybory do republikańskich parlamentów i wybory szefów władz wykonawczych. Równocześnie zapowiedziały, że w DRL i w ŁRL nie będzie wyborów do parlamentu Ukrainy wyznaczonych na 26 października, ani wyborów lokalnych zaplanowanych przez władze w Kijowie na 7 grudnia.

Rzym też ma dosyć Putina?

Nowy minister spraw zagranicznych Włoch Paolo Gentiloni wyraził dzisiaj opinię, że naciski Unii Europejskiej na Rosję w sprawie konfliktu na Ukrainie powinny się zwiększyć. To pierwsza deklaracja nowego szefa dyplomacji, zaprzysiężonego wczoraj. Gentiloni zastąpił Federikę Mogherini, która objęła stanowisko szefowej unijnej dyplomacji.

W pierwszym dniu swego urzędowania pytany przez telewizję RAI o to, czy UE i Włochy nie były zbyt miękkie wobec Moskwy, odparł: _ Sprzyjaliśmy rozejmowi między Ukrainą a Rosją. Niestety musimy skonstatować, że dochodzi do ciągłego jego naruszania _.

bELvwlWC

Minister Gentiloni nazwał _ nielegalnymi _ niedzielne wybory na opanowanych przez prorosyjskich separatystów terytoriach w Donbasie we wschodniej Ukrainie. Wybory te - dodał - _ mogą doprowadzić do stałego zamrożenia podziału _ Ukrainy._ Zatem naciski na Rosję powinny się zwiększyć _ - oświadczył nowy szef włoskiej dyplomacji.

Dramatyczne dane [ONZ](https://wiadomosci.wp.pl/organizacja-narodow-zjednoczonych-onz-6120419067451521c) - tysiące ofiar konfliktu

Przez ponad pół roku w konflikcie na wschodzie Ukrainy zginęło ponad 4 tys. osób, w tym ponad trzysta w ciągu ostatnich dziesięciu dni - podała w piątek ONZ w raporcie, który pokazuje, że rozejm między siłami ukraińskimi a prorosyjskimi separatystami jest kruchy.

Poprzedni bilans z 21 października mówił o 3 724 zabitych i uwzględniał 298 ofiar śmiertelnych katastrofy samolotu malezyjskich linii lotniczych Malaysia Airlines, który został zestrzelony w lipcu nad wschodnią Ukrainą na obszarze kontrolowanym przez prorosyjskich separatystów.

bELvwlWD

Według najnowszych danych ONZ w konflikcie na Ukrainie zginęło 4 035 osób. Ponad 930 tysięcy zostało zmuszonych do opuszczenia swych domów w regionie Doniecka i Ługańska, z czego 442 219 osób znalazło schronienie gdzie indziej na Ukrainie, a 488 466 osób uciekło do krajów sąsiednich, w tym zwłaszcza do Rosji.

Nowe dane opublikowano na dwa dni przed wyborami na opanowanych przez prorosyjskich separatystów terenach na wschodzie kraju. W najbliższą niedzielę w samozwańczych republikach ludowych Donieckiej i Ługańskiej mają się odbyć wybory republikańskich parlamentów i szefów władz wykonawczych.

Wybory te _ zahamują negocjacje pokojowe i będą miały negatywny wpływ na sytuację humanitarną na obszarach objętych konfliktem _ - podkreśliła w raporcie ONZ.

Skrytykowała ponadto _ jednostronną decyzję _ Rosji o wysłaniu nowego konwoju z pomocą humanitarną dla ludności na wschodzie Ukrainy, co grozi zaognieniem sytuacji już i tak niebezpiecznej w tym regionie Ukrainy".

bELvwlWE

Czytaj więcej w Money.pl

  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/135/m307335.jpg ) ]Sikorski o szansie na pokój na Ukrainie(http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/konflikt;na;ukrainie;bez;sponsorowania;separatyzmu;nie;bedzie;przemocy,175,0,1535919.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne)
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/70/m298822.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/konflikt-na-ukrainie-tragiczne-statystyki,243,0,1650163.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Już 4 tysiące ofiar konfliktu na Ukrainie
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/181/m322229.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/wybory-na-ukrainie-nato-nie-uzna-dzialan-w,199,0,1650119.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) NATO nie uzna wyborów na Ukrainie
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/56/m325176.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wojna-na-ukrainie-trwa-ostrzal-lotniska,111,0,1649775.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Nasilają się ataki separatystów. Trwa ostrzał
bELvwlWW
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)