Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Agata Kalińska
Agata Kalińska
|

Koniec z mieszkaniem komunalnym po babci. Rząd szykuje zmianę prawa

604
Podziel się:

Prawo do mieszkania komunalnego nie będzie już automatycznie dziedziczone - zakłada propozycja zmiany ustawy o ochronie lokatorów. Mieszkanie komunalne będzie też przyznawane na czas określony.

Koniec z mieszkaniem komunalnym po babci. Rząd szykuje zmianę prawa
(Wojciech Artyniew)

Prawo do mieszkania komunalnego nie będzie już automatycznie dziedziczone - zakłada propozycja zmiany ustawy o ochronie lokatorów. Mieszkania komunalne mają być przyznawane na czas określony, dzięki czemu nie będą w nich mieszkać ci, których stać na kupienie albo wynajęcie własnego lokum. Podobne zmiany, kilka lat temu, chciała przeforsować PO. Wtedy to się nie udało.

Projekt nowelizacji ustawy o ochronie praw lokatorów już trafił do konsultacji społecznych. Ministerstwo infrastruktury, bo to ono przygotowało projekt, proponuje, by odejść od automatycznego dziedziczenia prawa do lokalu komunalnego po śmierci najemcy. To będzie rewolucyjna zmiana. Ministerstwo szacuje, że obecnie co trzeci lokal komunalny trafia do nowego najemcy właśnie w wyniku dziedziczenia. Powoduje to, że w mieszkaniach, które co do zasady powinny służyć najuboższym, mieszkają ludzie, których byłoby stać, by samodzielnie kupić albo wynająć sobie lokum.

Według obecnych przepisów, rodzina najemcy lokalu komunalnego może wystąpić o stosunek najmu po jego śmierci. Jedynym warunkiem jest, by członek rodziny mieszkał z najemcą. W praktyce sprowadza się to najczęściej do tego, że wnuki melduje się w mieszkaniu, które zajmuje babcia lub dziadek, a dziadkowie "trzymają" mieszkanie dla wnuków.

To nie koniec zmian. Gmina będzie podpisywać umowy najmu lokali komunalnych na czas oznaczony, czyli na pięć lat. Po tym czasie będzie weryfikować, czy sytuacja najemcy się nie poprawiła. Jeśli okaże się, że najemca może zdobyć mieszkanie na wolnym rynku, to będzie musiał się wyprowadzić.

Osoby ubiegające się o przydział mieszkania gminnego będą ponadto musiały składać oświadczenie o stanie majątkowym pod rygorem odpowiedzialności karnej. To oznacza, że nawiązanie najmu uzależnione będzie nie tylko od sytuacji dochodowej danej osoby, ale również od stanu majątkowego. Ma to wykluczyć sytuację, w której mieszkanie komunalne zajmuje osoba, która ma prawo do innego lokalu.

Rząd chce, żeby gminy miały większą swobodę dysponowania swoimi lokalami. Obecnie przepisy w znacznej mierze tę swobodę blokują - w mieszkaniach komunalnych często mieszkają zamożne osoby, a potrzebujący czekają w kolejce na lokal od kilku miesięcy do nawet kilku lat.

Szacuje się, że w mieszkaniach komunalnych mieszka około trzech milionów Polaków. W kolejce oczekujących jest kolejnych 160 tysięcy rodzin, z czego 90 tys. liczny na lokal socjalny.

Ustawa ma wejść w życie po roku od dnia ogłoszenia.

wiadomości
gospodarka
najważniejsze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(604)
Jan
6 lat temu
No i 3 miliony + spadkobiercy ilu to nowych wrogów
Sylwia
6 lat temu
Bzdura, zgodnie z art. 691 k.c. tylko małżonek, dzieci i osoba pozostająca w faktycznym pożyciu ze zmarłym najemcą może wejść w stosunek najmu po jego śmierci. Wnuki nie mają takiego prawa. Nie wprowadzajcie ludzi w błąd!
Konrad
6 lat temu
To chore prawo ja mieszkam z żoną dziećmi i moją schorowaną matką emerytką, mieszkanie najmujemy od gminy od 1981 r sami wszystko remontujemy jedno co zrobili od tego czasu to nowe instalacje na klatce kamienicy i wymienili dach, A co teraz mam to wszystko stracić? kto mi za to zwróci? Nie stać mnie na kupno nowego mieszkania a jak mam dochody to mnie wyrzucą ??Głosowałem na PIS i widzę że się bardzo rozczarowałem!
zygfryd
6 lat temu
Panstwo już dawno powinno zrobic porządek z mieszkaniami komunalnymi .obecnie mieszkania zajmują pijacy,degeneraći oraz bogacze,.bywam w takim mieszkaniu gdzie syn pijak.który przepił swoje mieszkanie mając 54 lata mieszka z mamusią ,za nic nie płaći bo twierdzi ze prowadzi z mamusią wspólne gospodarstwo,mamusia toleruje synka pijaka chodzi do opieki społecznej i dostaje ulgi na synka nieroba i to jest własnie ta patologja w przydziale mieszkań komunalnych i ich w większości mieszkanców.mieszkania dostają babcie które nigdy w nich nie mieszkały a w tych mieszkaniach mieszkają wnusiei dilerzy narkotyków ADRES warszawa ul.sw.wincentego nr,87.
monika
6 lat temu
Ja mieszkam z mamą ostatnio się zmieniliśmy na inne mieszkanie komunalne spłacają zadłużenie ponad 13 tysięcy i co po śmierci mamy mnie z dzieckiem wyrzucą
...
Następna strona