Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Konkurs na pocztowego operatora wyznaczonego. Grozi nam chaos?

0
Podziel się:

Niebawem największego operatora może zastąpić firma prywatna. Oto najwięksi konkurenci państwowej spółki.

Konkurs na pocztowego operatora wyznaczonego. Grozi nam chaos?
(Bartosz Krupa/East News)
bEJahDPF

Będzie podzielony na dwa etapy i wyłoni firmę, która zdominuje rynek pocztowy. Urząd Komunikacji Elektronicznej do końca roku ogłosi konkurs na operatora wyznaczonego. Eksperci tłumaczą jak go zorganizować, żeby uniknąć chaosu, jak w przypadku korespondencji z sądów i prokuratur. Wybrany operator pocztowy będzie pełnił taką funkcje przez dziesięć lat, od 2016 r. do 2025 r.

Operator wyznaczony, którym jest obecnie Poczta Polska, musi zapewnić swoje usługi na terenie całego kraju, minimum 5 dni w tygodniu. Za ponad rok największego operatora może zastąpić firma prywatna.

Wcześniej podmioty rynku pocztowego będą rywalizować w konkursie ogłoszonym przez UKE, który będzie składał się z dwóch etapów.

bEJahDPH

Anna Romejko-Borkowska z Instytutu Pocztowego podkreśla, że pierwszy etap będzie dotyczył warunków formalnych, takich jak adres, wpis do rejestru firm pocztowych. Być może urząd sprawdzi też zdolność do wykonywania funkcji operatora wyznaczonego.

Współautor raportu na temat rynku pocztowego w Polsce, Przemysław Sypniewski podkreśla, że w odbiorze społecznym doręczanie listów wciąż będzie jedną z funkcji państwa. Konkurs, w opinii rozmówcy Informacyjnej Agencji Radiowej, musi uwzględniać ten fakt.

Prezes Instytutu Pocztowego zaznacza również, że każdy, niezależnie od tego czy mieszka w dużej aglomeracji czy też w małej wiosce musi mieć taki sam dostęp do usług. Ważnym, ale według Sypniewskiego nie kluczowym, elementem będzie także cena usługi pocztowej.

Eksperci są optymistami i nie przewidują problemów w przypadku pocztowej obsługi sądów i prokuratur. Nowy operator wyznaczony przejmie obowiązki poprzedniego z początkiem 2016 roku. Jeżeli konkurs zostanie rozstrzygnięty w pierwszym kwartale przyszłego roku, niezależnie od tego kto go wygra, będzie miał dużo czasu na przygotowania.

bEJahDPN

W minionym tygodniu Instytut Pocztowy opublikował raport, z którego wynika, że polski rynek pocztowy jest jednym z najbardziej liberalnych w Europie. W rejestrze Urzędu Komunikacji Elektronicznej wpisanych jest prawie 300 podmiotów, które prowadzą działalność pocztową.

Nie koszt świadczonych usług, ale zdolność realizacji zadań stawianych przez państwo powinna zdecydować o wyborze pocztowego operatora wyznaczonego w konkursie, który jeszcze w tym roku ma ogłosić UKE - podkreśla stowarzyszenie w opracowaniu.

Przemysław Sypniewski ocenił też, że Polska na tle państw UE jest jednym z najbardziej liberalnych rynków pocztowych - jako pierwsza zdecydowała się wybrać operatora wyznaczonego w drodze konkursu, podczas gdy w innych krajach przez kilka lub kilkanaście lat funkcję tę będą pełnić dotychczasowi operatorzy publiczni, często wspierani przez państwo. W Polsce jego zdaniem są też najmniejsze bariery wejścia na rynek - wystarczy wpis do rejestru, by prowadzić działalność operatora pocztowego. Według przedstawionych przez niego danych w Polsce jest obecnie 297 firm pocztowych.

Oto konkurenci Poczty Polskiej

Według informacji UKF, do tej pory, trzech operatorów pocztowych zainteresowanych konkursem przedstawiło swoje stanowiska dotyczące _ dalszego rozwoju krajowego rynku pocztowych usług powszechnych _. (UKE poprosiła operatorów pocztowych o takie stanowiska w związku z zapowiadanym konkursem). Są to: Poczta Polska S.A., Polska Grupa Pocztowa S.A. i InPost Sp. z o.o. Poczta Polska już zapowiedział, że weźmie udział w konkursie, także pozostali dwaj operatorzy chcą uczestniczyć w świadczeniu usług powszechnych.

bEJahDPO

Polska Grupa pocztowa już realizuje część zleceń wcześniej obsługiwanych przez Pocztę Polską, bo w 2013 r. wygrała przetarg na obsługę przesyłek dla sądów i prokuratur. Od 2015. r. InPost, także w wyniku wygranego przetargu ma realizować usługę pocztową na obsługę KRUS.

Sypniewski Poinformował, że Instytut Pocztowy powstał w tym roku i jest stowarzyszeniem zrzeszających obecnie 19 osób związanych z rynkiem pocztowym. Stowarzyszenie chce uczestniczyć w inicjatywach i pracach legislacyjnych dot. działalności pocztowej, zapowiada też prowadzenie działalności edukacyjnej i szkoleniowej na rzecz konsumentów i operatorów pocztowych.

Czytaj więcej w Money.pl
Szykuje się giełdowy debiut Poczty Polskiej. Tylko na jakich warunkach? Już dawno nie było takiej prywatyzacji. Minister skarbu ujawnia szczegóły.
Poczta Polska wygrała przetarg za 209 mln zł Drugi z oferentów - Polska Grupa Pocztowa - podliczyła swoje usługi na 222 milionów złotych.
Pocztowcy protestowali. "W obronie rynku" Zdaniem związkowców Poczta Polska zaoszczędziła ok. 250 mln zł rocznie na pracownikach. Mimo to zarząd wprowadził kolejne tury programu dobrowolnych odejść.
bEJahDQi
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)