Notowania

Radziwiłł krytykuje poprzedników. "Służba zdrowia nie może działać dla zysku"

Publiczna służba zdrowia nie może być biznesem, a ludzie niezależnie od sytuacji materialnej mają prawo do równego dostępu do świadczeń finansowanych ze środków publicznych - mówi minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jacek Dominski/REPORTER)
- Rząd skutecznie odkręca "reformy" zdrowia poprzedników - deklaruje minister zdrowia

- Każdy obywatel, niezależnie od sytuacji materialnej ma prawo do równego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, przy jednoczesnym zobowiązaniu władz publicznych do zapewnienia szczególnej opieki zdrowotnej dzieciom, kobietom ciężarnym, osobom niepełnosprawnym i osobom w podeszłym wieku - podkreślił minister w wywiadzie dla czwartkowej "Rzeczpospolitej".

Zobacz, jak pracują polscy lekarze. Podają sobie kroplówki, żeby wytrzymać dyżur

Działania podejmowane przez obecny rząd określił mianem przywracania konstytucyjnego i cywilizacyjnego porządku, w którym państwo w dużym stopniu jest odpowiedzialne za zdrowie obywateli.

Zdaniem Radziwiłła, po 1989 r. polskie państwo stopniowo redukowało swoją odpowiedzialność za obywateli. - Placówki funkcjonujące w publicznym systemie służby zdrowia konkurują ze sobą. O pieniądze publiczne toczy się nieustanna walka - wskazał.

- Rząd skutecznie odkręca "reformy" zdrowia poprzedników. Zablokowaliśmy dalszą komercjalizację służby zdrowia, która była założeniem poprzedniego rządu. Był nacisk na publiczne szpitale żeby przekształcały się w spółki prawa handlowego. Służba zdrowia nie może działać dla zysku - ocenił Radziwiłł.

Minister przypomniał, że 1 października zacznie funkcjonować tzw. sieć szpitali. - Teraz nie od konkursu, tylko od spełnienia konkretnie określonych warunków będzie zależało, czy szpital dostanie kontrakt - wskazał. Kontrakt będzie gwarantowany na cztery lata. - Ważne jest wynagrodzenie szpitala w postaci ryczałtu, a nie finansowania każdej poszczególnej procedury - zaznaczył.

Minister przypomniał w wywiadzie o planowanych w tym roku dodatkowych środkach na służbę zdrowia.

Pytany o zmianę prawa aborcyjnego, szef MZ powiedział, że "rząd PiS sekunduje wszystkim inicjatywom zwiększającym prawo dzieci nienarodzonych do życia".

Odnosząc się do spekulacji dot. swojej dymisji, Radziwiłł ocenił, że jego nazwisko przewija się często przez tabloidy, gdzie "szuka się taniej sensacji, żeby podnieść sprzedaż gazety". - Mam bardzo dobre relacje z panem prezydentem, a pan prezes Kaczyński nie dzwoni z uwagami. Będę ministrem zdrowia tak długo, aż zgodnie z procedurami nie zostanę odwołany. Wówczas przyjdzie także czas na ogólną ocenę mojej pracy - powiedział minister.

Tagi: konstanty radziwiłł, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
21-09-2017

EdytaNajgorszy minister zdrowia od dziesiatek lat !!!!

21-09-2017

SokółCo tutaj komentować ten pan jeszcze nic nie zrobił tylko opowiada dyrdymały jakby nie chodził po ziemi mierny ale wierny guru,ględzeniem nie wyleczy … Czytaj całość

21-09-2017

WERTTO AGENT LUXMEDU

Rozwiń komentarze (15)