Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Konstytucja dla biznesu trafiła do konsultacji. Wielkie zmiany dla przedsiębiorców

47
Podziel się:

Konstytucja dla biznesu trafiła do konsultacji społecznych - informuje Ministerstwo Rozwoju. Dokument wprowadza domniemanie niewinności przedsiębiorców. Likwiduje też numer REGON.

Konstytucja dla biznesu trafiła do konsultacji. Wielkie zmiany dla przedsiębiorców
(Aleksandra Szmigiel/REPORTER/EAST NEWS)

Konstytucja dla biznesu trafiła do konsultacji społecznych - informuje Ministerstwo Rozwoju. Utrzymane zostały wszystkie najważniejsze założenia dokumentu, który wicepremier Morawiecki przedstawił w listopadzie. Dokument między innymi wprowadza domniemanie niewinności przedsiębiorców. Likwiduje też numer REGON.

- Czas od listopada wykorzystaliśmy na wstępne konsultacje z organizacjami przedsiębiorców i na przygotowanie przepisów koniecznych do wdrożenia Prawa przedsiębiorców. Same przepisy wprowadzające będą nowelizować ponad 200 ustaw - powiedział wicepremier, Minister Rozwoju i Finansów Mateusz Morawiecki.

Prawo przedsiębiorców będzie centralnym aktem prawnym określającym warunki prowadzenia biznesu w Polsce. Zastąpi obowiązującą od 2004 r. ustawę o swobodzie działalności gospodarczej. - Dotychczasowa ustawa była nowelizowana już ponad 80 razy. Spełniła swoją rolę, ale przez ciągłe zmiany i to dokonywane w różnych latach, jej przepisy w wielu miejscach nie stanowią już spójnej całości. Potrzeba nam nowego, prostszego prawa, które uwolni polską przedsiębiorczość - podkreślił wicepremier.

Zmiany dla przedsiębiorców

W Prawie przedsiębiorców znalazł się katalog zasad, które urzędnicy będą musieli brać pod uwagę przy rozpatrywaniu spraw przedsiębiorców, m.in. co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone (przedsiębiorca może prowadzić biznes tak jak chce, jeśli nie łamie wyraźnych zakazów lub ograniczeń), domniemanie uczciwości przedsiębiorcy (przedsiębiorca nie musi udowadniać swojej uczciwości, wątpliwości co do okoliczności konkretnej sprawy będą rozstrzygane na korzyść przedsiębiorcy) czy przyjazna interpretacja przepisów (niejasne przepisy będą rozstrzygane na korzyść przedsiębiorców).

Drobna działalność bez rejestracji

Pakiet zakłada, że ci, którzy zajmują się dorywczo handlem czy sporadycznie udzielają korepetycji nie będą musieli rejestrować się w urzędzie i płacić comiesięcznych składek. Osoby, które rozpoczynają prowadzenie firmy, nie będą musiały płacić składek na ubezpieczenie społeczne przez pierwsze 6 miesięcy. Później, tak jak do tej pory, będą płacić tak zwany "mały ZUS".

Ulga na start

Początkujący przedsiębiorcy zostaną zwolnieni z obowiązku uiszczania składek na ubezpieczenie społeczne przez pierwsze 6 miesięcy prowadzenia działalności. Potem, tak jak dotychczas, będą mogli korzystać przez 2 lata z tzw. "małego ZUS-u". Zmiana dotyczy ponad 200 tys. osób, które każdego roku stawiają pierwsze kroki w biznesie.

Małe przychody - mały ZUS (osobna ustawa poza pakietem Konstytucji Biznesu)

Równolegle, ale już poza pakietem Konstytucji Biznesu, Ministerstwo Rozwoju przygotowuje rozwiązanie, dzięki któremu małe firmy, które osiągają niewielkie przychody, będą płaciły niższe składki. Projekt ustawy zostanie przedstawiony jeszcze w tym kwartale.

Rzecznik Przedsiębiorców

Administracja powoła Rzecznika Przedsiębiorców, którego zadaniem będzie między innymi opiniowanie ustaw czy wstrzymywanie kontroli przedsiębiorców.

Na jego wniosek, urzędy będą musiały wydać objaśnienia najbardziej skomplikowanych przepisów. Rzecznik będzie też mógł wstrzymać dowolną kontrolę, jeśli istnieje uzasadnione podejrzenie, że urzędnicy naruszyli prawo. Jego zadania to także wspieranie mediacji miedzy przedsiębiorcami a organami administracji oraz opiniowanie projektów ustaw dotyczących przedsiębiorczości na każdym etapie procesu legislacyjnego.

Komisja Wspólna Rządu i Przedsiębiorców

Skuteczne wdrożenie zasad Konstytucji Biznesu w praktyce powinna wspierać Komisja Wspólna Rządu i Przedsiębiorców. Zadaniem komisji będzie m.in. identyfikacja i omawianie problemów dotykających polskich przedsiębiorców np. w relacjach z administracją, współpraca przy opracowywaniu aktów prawnych istotnych dla działalności gospodarczej i wypracowywanie wspólnych rozwiązań. Komisja nie będzie naruszać kompetencji Rady Dialogu Społecznego.

Sprawę załatwisz nie tylko na papierze

Za zgodą przedsiębiorcy, niektóre sprawy urzędowe będzie można załatwiać przez telefon, e-mail lub za pomocą innych środków komunikacji.

Prawo pisane prostym językiem

Urzędy będą wydawać napisane prostym językiem "objaśnienia przepisów". Jeśli przedsiębiorca zastosuje się do nich, będzie chroniony, np. w trakcie kontroli.

Likwidacja numeru REGON

Przedsiębiorca w kontaktach z urzędami będzie posługiwał się wyłącznie numerem NIP, który stanie się również numerem identyfikacyjnym w rejestrze REGON. Numer REGON będzie stopniowo wycofywany z obrotu. Proces ten zostanie rozłożony w czasie.

Zasady tworzenia prawa

W Konstytucji Biznesu znalazły się podstawowe zasady tworzenia prawa gospodarczego. Ograniczą one m.in. obciążenia nakładane na przedsiębiorców w przygotowywanych ustawach.

Ministerstwo Rozwoju chce, żeby nowe przepisy weszły w życie we wrześniu.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(47)
korepetytor
6 lat temu
Od lat sporadycznie i dorywczo I GW MI ZROBICIE BO MIESZKANIE JEST NA ŻONĘ A JA NIE MAM DOCHODÓW:))))
wferf
6 lat temu
kto tej krzywej gebie jeszcze wierzy. jakie miał pan stanowisko podczas wciskania ludziom frankowej liCHFy?
permanentny
6 lat temu
Panie ministrze od pieniędzy czyli banków im całego handlu.Weź tych swoich przydupasów zagoń do roboty.Rozegnaj ich po świecie gdzie się tylko da i niech zarabiają na siebie.zarobią to daj im wypłatę,nie zarobią nie daj im wypłaty.Polska winna być promowana na całym Świecie.A nie może tak być ,że tylko do nas sprzedają a my null.A co do banków to nałóż na banki obce czy własne taką ustawę,że maja umieć proponować i udzielać kredytów w świecie. A nie zarobią dodatkowo banki,nie weźmiesz pan podatków od dodatkowych sprzedaży to wywal to z Polski dziadostwo,bo to będzie znaczyło,że to lichwa na 30% odsetek a nie banki.Ściągniesz pan inne na ich miejsce.
michał
6 lat temu
panie Morawiecki najpierw naprawcie KONSTYTUCJE a potem może będziemy z wami rozmawiać
MAKI635
6 lat temu
A kiedy KODEKS KARNY WYKONAWCZY dla urzędników państwowych?
...
Następna strona