Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Konstytucja dla biznesu. "To fikcja, zaklinanie rzeczywistości"

18
Podziel się:
Konstytucja dla biznesu. "To fikcja, zaklinanie rzeczywistości"
(PAP/Radek Pietruszka)

Przedstawiciele klubów parlamentarnych komentują "konstytucję dla biznesu", przedstawioną przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego. Jest to pakiet rozwiązań ułatwiających prowadzenie i zakładanie firm. Naczelną zasadą ma być prowadzenie biznesu zgodnie z maksymą, że co nie jest zabronione prawem, jest dozwolone.

Poseł Adam Abramowicz z Prawa i Sprawiedliwości powiedział, że dla osób chcących podjąć działalność gospodarczą największe znaczenie będzie mieć możliwość założenia firmy na próbę. Poseł wyjaśnił, że początkujący przedsiębiorca będzie płacił ZUS dopiero po 6 miesiącach, więc osoba zakładająca firmę będzie miała czas, by zorientować się, czy jej się to opłaca i czy jej dochody wystarczą na opłacenie składki. Poseł dodał, że do założenia firmy może też zachęcić zapowiadana przez wicepremiera Morawieckiego klauzula pewności prawa.

Pozytywnie do zapowiedzi wprowadzenia ułatwień, szczególnie dla małych i średnich, firm podchodzi Polskie Stronnictwo Ludowe. Jego poseł Krzysztof Paszyk ma jednak wątpliwości, czy i jak szybko zostaną one wprowadzone w życie. "Po czynach ich poznamy" - powiedział poseł, który pochwalił zapowiedź utworzenia urzędu Rzecznika Przedsiębiorcy. Przypomniał, że kilka miesięcy temu PSL wystąpił z podobną propozycją, wtedy została ona jednak oceniona negatywnie przez Prawo i Sprawiedliwość.

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna zauważył, że wiele zapowiedzi wicepremiera Morawieckiego już wprowadzono, i to za poprzednich rządów. "Nic nowego w tym nie ma, nie ma żadnego pomysłu na relacje z przedsiębiorcami" - powiedział Grzegorz Schetyna. "To jest zaklinanie rzeczywistości, z tego sobie wszyscy zdajemy sprawę" - dodał przewodniczący PO.

W ocenie lidera Nowoczesnej Ryszarda Petru, "konstytucja dla biznesu" jest fikcją. Powiedział, że hasło wicepremiera Morawieckiego, że to "co nie jest zabronione, jest dozwolone" jest sprzeczne z tym, co robi PiS, uchwalając ustawy wprowadzające zakazy.

W tym kontekście Ryszard Petru mówił o ustawie o obrocie ziemią, która ogranicza możliwość sprzedaży gruntów rolnych, o ustawie, która ma ograniczyć liczbę aptek i o regulacji zakazującej handlu w niedziele. "Jest deklaracja domniemania niewinności przedsiębiorcy, a jednocześnie minister Ziobro pracuje nad tak zwaną konfiskatą rozszerzoną. Obawiam się, że teraz będzie domniemanie winy"- powiedział Ryszard Petru.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(18)
Jan
6 lat temu
Konstytucji RP nie przestrzegają a głupią ustawę propagandowa, bo tym jest ta niby konstytucja biznesu ?, śmiechu warte
gers
6 lat temu
Jaka konstytucja dla biznesu skoro łamie się konstytucję RP, kto będzie miał zaufanie do takiej władzy ? która sparaliżowała TK, prokuraurę upolityczniła, na jakie pomysły jeszcze wpadnie ten rząd, jeżeli jutro wpadną na pomysł likwidacji biznesów i ich nacjonalizacji co może zrobić obywatel - NIC !
ja
6 lat temu
Nasz system edukacji jest nastawiony na produkcję najlepiej „tępych” pracowników, których można później ograbić podatkami i różnymi mechanizmami marnotrawstwa. Dlaczego w szkołach nie uczy się zarządzania pieniędzmi, skutecznego inwestowania? Dlaczego tak słabo stawia się na przedsiębiorczość? Dlatego powstała książka „Emery tura nie jest Ci potzrebna”, by ludzie mogli się dowiedzieć jak mogą sami zbudować sobie bezpieczeństwo finansowe.
Kazik
6 lat temu
" klauzula pewności prawa" ciekawe co powie Morawiecki wszystkim tym którzy zainwestowali w wiatraki i fotowoltaikę. Nie wierze w ani jedno słowo PiSu !!!!
kordian i cha...
6 lat temu
Jak nie zostanie wprowadzona to oczywiście jedynym racjonalnym wytłumaczeniem będzie niezadowolenie przedsiębiorców i ich brak przychylności dla tego rozwiązania.A że rząd słucha głosu narodu więc odstąpił od zamiaru realizacji NOWEJ KONSTYTUCJI .