Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Konta bankowe. MSW szykuje przepisy o centralnym rejestrze rachunków

0
Podziel się

Projekt przewiduje utworzenie bazy, która ma ułatwić ewidencję i wgląd do rachunków instytucji publicznych oraz obywateli. Ma to pomóc między innymi w ściganiu przestępstw gospodarczych.

Konta bankowe. MSW szykuje przepisy o centralnym rejestrze rachunków
(Lech Gawuc/REPORTER)
bDXGhjsl

Państwo będzie miało lepszy wgląd w konta bankowe. Trwają pracę nad ustawą autorstwa MSW, dzięki której ma powstać centralna baza rachunków - podaje _ Puls Biznesu _. Równolegle senatorowie próbują rozwiązać problem tak zwanych martwych kont, czyli rachunków, na których od lat nie było ruchu, a które mogą być ważne dla spadkobierców.

Pierwsze prace nad uregulowaniem tej drugiej kwestii rozpoczęły się latem 2013 roku w Senacie. W ubiegłym roku propozycje przybrały postać projektu ustawy. Zakładał on między innymi utworzenie bazy rachunków kont bankowych oraz SKOK-ów, otwartej dla spadkobierców, posiadających dokumenty potwierdzające nabycie praw do spadku. Dzięki temu łatwiej byłoby im dotrzeć do wszelkich środków, pozostawionych przez zmarłego, w tym tych, znajdujących się na martwych kontach.

W styczniu okazało się jednak, że nie tylko Senat pracuje nad centralnym rejestrem rachunków. Tę kwestię planuje uregulować również MSW, we współpracy z Prokuraturą Generalną i Ministerstwem Finansów. Projekt przewiduje utworzenie bazy, która ma ułatwić ewidencję i wgląd do rachunków instytucji publicznych oraz obywateli. Ma to pomóc między innymi w ściganiu przestępstw gospodarczych.

bDXGhjsn
Czytaj więcej w Money.pl
Program walki z "białymi kołnierzykami" Ich działalność powoduje miliardowe straty dla budżetu państwa.
Oto priorytety policji na 2015 rok Dziś kończy się trwająca dwa dni odprawa kadry kierowniczej policji.
Alior połyka Meritum Bank. UOKiK na "tak" Transakcja nie doprowadzi do ograniczenia konkurencji - przekonuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
bDXGhjsO
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)