Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kontrole fajerwerków. Nawet co dziesiąty jest niebezpieczny

0
Podziel się:

Kontrole przeprowadzone na zlecenie UOKiK stwierdziły nieprawidłowości w 10 proc. sprawdzanych wyrobów.

Kontrole fajerwerków. Nawet co dziesiąty jest niebezpieczny
(Tomek Zieliński/East News)

UOKiK stwierdził nieprawidłowości w 10 proc. sprawdzanych wyrobów. Jak ostrzega Urząd, niewłaściwe użytkowanie sztucznych ogni może prowadzić do oparzeń, skaleczeń, uszkodzeń słuchu, a nawet śmierci.

Jak podał Urząd w komunikacie, inspektorzy Inspekcji Handlowej od października badali dostępne na polskim rynku fajerwerki i zakwestionowali 10 proc. z 529 sprawdzonych wyrobów. Zastrzeżenia dotyczyły głównie nieprawidłowego oznakowania i instrukcji obsługi, jednak spośród 30 wyrobów sprawdzanych laboratoryjnie dwa zawierały także wady konstrukcyjne.

Jednym z wadliwych produktów była petarda błyskowa, w której producent zastosował niedozwolony sposób zapłonu (przez tarcie) i emitująca zbyt duży hałas (dozwolony poziom to 120 dB). Inspektorzy zakwestionowali także baterię (scalony zestaw fajerwerków), która nie była wystarczająco stabilna i groziła odpaleniem ładunku w poziomie.

Urząd przypomina, że w noc sylwestrową odpalanych jest więcej fajerwerków niż przez wszystkie pozostałe dni w roku razem wzięte. Według UOKiK, w tym czasie na terenie Unii Europejskiej dochodzi do kilkuset poparzeń, zranień i pożarów, są też wypadki śmiertelne. Przyczyną większości jest niewłaściwe użytkowanie fajerwerków i nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa. 80 proc. ofiar stanowią mężczyźni w wieku 19-50 lat. Najczęstsze obrażenia to rany głowy, w tym urazy oczu, łącznie z utratą wzroku, urazy rąk, w tym silne oparzenia i głębokie rany, urwane palce, a także uszkodzenia słuchu.

Urząd apeluje, by przy kupnie fajerwerków sprawdzać, czy obudowa nie ma żadnych wad mechanicznych (pęknięć, wgnieceń czy wybrzuszeń) oraz czy nie wysypuje się z niej mieszanina pirotechniczna. Trzeba też upewnić się, czy elementy składowe są dobrze ze sobą połączone, nie przesuwają się i nie wypadają, a lont jest zabezpieczony pomarańczową osłoną lub opakowaniem.

Sztuczne ognie powinny mieć informację o nazwie producenta wraz z danymi adresowymi, a instrukcja obsługi musi być napisana po polsku i zawierać jasne wskazówki o sposobie odpalenia oraz niezbędne ostrzeżenia. Powinno się w niej znaleźć także określenie typu wyrobu (np. bateria, petarda, rakieta) oraz klasy wyrobu: klasa 1 (można stosować w budynkach), klasa 2 (można stosować na zewnątrz budynków) lub klasa 3 (przeznaczone do użytku wyłącznie na zewnątrz, na dużych, otwartych przestrzeniach.)

Urząd wraz z policją przypomina także zasady bezpiecznego odpalania fajerwerków:

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/248/m85240.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kontrola-uokik-23-proc-maszyn-jest-zle,33,0,1674529.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Kontrola UOKiK. Maszyny żle oznakowane Inspektorzy sprawdzili 112 przedsiębiorców prowadzących placówki detaliczne, sklepy wielkopowierzchniowe i hurtownie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/137/m84873.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/uokik-wszczal-postepowanie-sprawdzajace-wobec,63,0,1641023.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) UOKiK wszczął postepowanie wobec PGNiG Chodzi o sprawdzenie czy największy w Polsce dostawca gazu zastosował się do decyzji urzędu z grudnia 2013 r.
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)