Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kopacz zapowiada nowy program PO

0
Podziel się:

W sobotę poznamy również szefa sztabu, który pokieruje kampanią parlamentarną PO.

Kopacz zapowiada nowy program PO
(Bartosz Krupa / Eastnews)

Na sobotniej konwencji zaprezentowane zostaną nowe kierunki programowe, natomiast cały program PO będzie gotowy we wrześniu - powiedziała w Bratysławie premier Ewa Kopacz. Potwierdziła, że w sobotę przedstawiony ma zostać również szef kampanii parlamentarnej PO.

Zjazd PO rozpocznie się w sobotę o godz. 13 w warszawskiej Arenie Ursynów. - Konwencja jest powodem do tego, żeby się spotkać, podsumować ostatni, wcale niełatwy dla Platformy czas, ale jednocześnie też zachęcić każdego dnia, każdej godziny i każdej minuty do walki o wyborców, bo przecież październik już jest bardzo blisko - podkreśliła Kopacz w rozmowie z dziennikarzami.

Poinformowała ponadto, że podczas konwencji przedstawione zostaną nowe kierunki programowe Platformy. - Ja o tych kierunkach będę mówiła, natomiast poznacie państwo koordynatorów, którzy będą w tej chwili pracować w dziesięciu obszarach nad programem PO. Ten program będzie prezentowany we wrześniu w całości - zaznaczyła szefowa rządu.

Zapytana, czy w sobotę poznamy szefa sztabu, który pokieruje kampanią parlamentarną PO, premier odpowiedziała: "poznacie".

Kopacz była także pytana o wypowiedź szefa MSZ Grzegorza Schetyny na temat obecności na listach wyborczych PO zdymisjonowanych w ostatnich dniach osób w związku z ujawnieniem akt ze śledztwa dotyczącego tzw. afery podsłuchowej.

Minister spraw zagranicznych ocenił w czwartek w TVN24, że "trudno sobie wyobrazić taką sytuację, że ktoś odchodzi z rządu, a po kilku tygodniach znajduje się w świetnej formie, jest liderem w swoim okręgu wyborczym i słyszymy, że nic się nie stało; coś się jednak stało".

- Nie słyszałam tej wypowiedzi, ale my jeszcze nie jesteśmy na etapie tworzenia list. Będziemy na etapie tworzenia list, będziemy to robić, tak jak zwykle się to odbywało, z pełną kontrolą i weryfikacją zarządu krajowego. Więc nie lękajcie się, będzie dobrze - powiedziała szefowa rządu.

Z rozmów z politykami PO wynika, że nie toczą się obecnie żadne prace nad listami do Sejmu. Rozpoczną się najwcześniej w lipcu, a zatwierdzone mogą zostać dopiero w sierpniu. Lider kujawsko-pomorskiej PO Tomasz Lenz przypomniał, że procedura wyłaniania kandydatów ruszy dopiero w momencie przyjęcia kalendarza w tej sprawie przez zarząd krajowy Platformy.

Podczas sobotniej konwencji planowane jest wystąpienie Kopacz - to ona zaprezentuje zręby nowego programu. O ile politycy Platformy oczekują w nim pewnych zmian, m.in. propozycji dla młodego pokolenia, to nie spodziewają się żadnej rewolucji, jeśli chodzi o propozycje swej partii.

- Radykalnych zmian nie przewiduję, bo one też nie są potrzebne. Program, który do tej pory udało nam się zrealizować, jest dobry. On być może potrzebuje drobnych zmian, modyfikacji - ocenił nowy szef think tanku PO - Instytutu Obywatelskiego, europoseł Jarosław Wałęsa. - Pozostajemy w tym samym miejscu - na środku sceny politycznej. Mamy także skrzydła, ale najważniejsze jest mocne centrum i to także chyba znajdzie potwierdzenie w sobotę - mówił wiceszef Platformy Cezary Grabarczyk.

Jeśli chodzi o szefa sztabu, to z rozmów PAP z politykami PO wynika, że może zostać nim ktoś z dwójki bliskich współpracowników Kopacz: szef jej gabinetu politycznego Marcin Kierwiński lub minister w kancelarii premiera Sławomir Nitras. Kampanią PO nie pokierują na pewno: wiceszef MSZ ds. europejskich Rafał Trzaskowski ani lider dolnośląskiej PO Jacek Protasiewicz, który od niedawna kieruje też biurem krajowym partii. Obaj mają się jednak znaleźć w sztabie.

Rzecznikiem kampanii PO prawdopodobnie zostanie posłanka, b. minister sportu Joanna Mucha, a w sztabie prawdopodobnie znajdą się też: posłowie Agnieszka Pomaska i Jakub Rutnicki. Ze sztabem ma też blisko współpracować Jarosław Wałęsa.

Sobotnie "nowe otwarcie" programowe PO to część zmian, które w ostatnim czasie przeprowadziła Kopacz. Z pracy w rządzie zrezygnowali m.in. trzej ministrowie: zdrowia Bartosz Arłukowicz, sportu Andrzej Biernat i skarbu Włodzimierz Karpiński. Zastąpili ich: kardiochirurg prof. Marian Zembala, b. wioślarz Adam Korol oraz poseł PO Andrzej Czerwiński.

W przyszłym tygodniu, prawdopodobnie we wtorek, zostanie wybrany nowy marszałek Sejmu w miejsce Radosława Sikorskiego, który również zrezygnował z pełnionej funkcji. Kandydatką na jego następczynię jest dotychczasowa rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska. Ją z kolei na obecnym stanowisku ma zastąpić młody poseł PO Cezary Tomczyk. Nowy rzecznik rządu ma zostać przedstawiony przez premier na początku przyszłego tygodnia.

W sobotę konwencję organizuje też PiS. Z nieoficjalnych informacji wynika, że wiceprezes tej partii, Beata Szydło ma zostać na niej zaprezentowana jako kandydatka na premiera. W sobotę zbiera się ponadto w Warszawie Rada naczelna PSL, podczas której może paść wniosek o odwołanie Janusza Piechocińskiego z funkcji prezesa Stronnictwa. Źródła w PSL twierdzą, że do zastąpienia go na funkcji szefa partii namawiany jest minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.

Czytaj więcej w Money.pl
Partia zarabia na... sprzedaży pizzy Takie rzeczy oczywiście tylko we Włoszech. Antykorupcyjne ugrupowanie Ruch Pięciu Gwiazd na swoje utrzymanie zarabia też sprzedając spaghetti.
Co będzie, gdy partie stracą dotacje z budżetu? - System finansowania partii politycznych wymaga zmiany - oceniają eksperci i wskazują zagrożenia.
kraj
wybory
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)