Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Frączyk
|

Chińczycy kończą analizy kopalni Jan Karski. Węgiel ultradobrej jakości

50
Podziel się:

Prairie Mining Limited oczekuje, że studium przygotowywane przez China Coal dla kopalni Jan Karski zostanie ukończone w ciągu najbliższych miesięcy. Węgiel jest bardzo dobrej jakości i może być nawet o jedną dziesiątą droższy od standardowej ceny.

Węgiel z kopalni Jan Karski ma według odwiertów zawierać mało popiołów, co podniesie jego cenę
Węgiel z kopalni Jan Karski ma według odwiertów zawierać mało popiołów, co podniesie jego cenę (Shutterstock/Joe Belanger)

Spółka Prairie Mining Limited oczekuje, że studium przygotowywane przez China Coal dla kopalni Jan Karski zostanie ukończone w ciągu najbliższych miesięcy. Węgiel jest bardzo dobrej jakości i może być nawet o jedną dziesiątą droższy od standardowej ceny.

"Analizy China Coal dotyczące kopalni Jan Karski są w znacznym stopniu zaawansowane i uwzględnią rezultaty badania jakości węgla z ostatniego odwiertu w kopalni. Analizy powinny zostać ukończone w najbliższych miesiącach" - czytamy w podsumowaniu działań australijskiej spółki Prairie Mining Limited w trzecim kwartale.

Zgodnie z rezultatami ostatniego wiercenia, na terenie położonej na Lubelszczyźnie kopalni będzie można wydobywać węgiel koksujący o wysokiej jakości i o ultraniskiej zawartości popiołów (ultra-low ash). Prairie Mining szacuje, że to oznacza o 10 proc. wyższe ceny od tzw. benchmarku, czyli standardowej ceny uzyskiwanej za węgiel.

Zgodnie z umową o strategicznej współpracy pomiędzy Prairie a China Coal, studium ma stanowić podstawę do zawarcia kontraktu EPC i uruchomienia finansowania budowy przez chińskie instytucje finansowe.

Zobacz także: Ceny za ogrzewanie mieszkania rosną coraz szybciej

"Prairie nadal zakłada złożenie wniosku o koncesję wydobywczą dla kopalni Jan Karski w nadchodzących miesiącach po złożeniu oceny wpływu na środowisko i warunki społeczne w październiku 2017 r." - czytamy dalej.

- Razem z naszym partnerem China Coal jesteśmy blisko ukończenia wszystkich koniecznych analiz wymaganych, aby ułatwić rozmowy z chińskimi finansującymi - powiedział Ben Stoikovich, prezes Prairie. - Mamy nadzieję na złożenie wkrótce wniosku o koncesję wydobywczą. Z kolei w Dębieńsku kontynuujemy prace nad ponownym uruchomieniem kopalni w czasie, gdy długoterminowa podaż węgla staje się coraz ważniejsza dla europejskiej branży stalowej - dodał.

Prairie Mining Limited to australijska spółka poszukiwawczo-wydobywcza realizująca dwie inwestycje w Polsce - Kopalnię Jan Karski w Lubelskim Zagłębiu Węglowym oraz Kopalnię Dębieńsko na Górnym Śląsku. Jest notowana na GPW od 2015 r.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(50)
stach
7 lat temu
mysle ze ktos to celowo blokuje
chrystuskat
7 lat temu
Lepper kiedyś powiedział kto nie pozwala. dalej ci sami pilnują interesów zyda s zeby się miały dobrze
anka
7 lat temu
tuż obok w Bogdance jest węgiel o jakości najniższej w Polsce, no, może na równi z Janiną i Sobieskim, a tam, w tym samym złożu, w tych samych pokładach, będzie o jakości pewnie przewyzszajacej węgiel z pokładu 510 na Śląsku - moze ktoś to kupi
Viola
7 lat temu
Stawiajmy na nasz węgiel. Smog to wydumka na potrzeby wiadomo kogo. Chcą wykończyć rachunkami ludzi posiadających piece. ( nie mowię tu o tych co pała oponami) dobry piec daje niezależność od elektrocieplowni. Posłuchajcie wykładów dr Jaskowskiego - dostępne na YT
irak
7 lat temu
wszyscy złożymy się na deputaty dla byłych górników którzy otrzymali emerytury 10 -15 lat wcześniej niż przeciętny człowiek - mój tata musiał czekać na emeryturę do 66 roku i 1 miesiąc - ale równość gwarantuje nam konstytucja
...
Następna strona