Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kopex traci pół miliarda złotych. Przez słabość górnictwa spółka jest niepewna przyszłości

6
Podziel się:

Kopex odnotował 531,38 mln zł skonsolidowanej straty netto przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej w drugim kwartale 2016 r. wobec 10,38 mln zł zysku rok wcześniej. Wszystko przez trudną sytuację górnictwa.

Kopex traci pół miliarda złotych. Przez słabość górnictwa spółka jest niepewna przyszłości
(Bogdanka S.A.)
bEDwgJEB

Kopex, polski potentat produkujący maszyny górnicze i sprzedający je do wielu krajów świata, odnotował 531,38 mln zł skonsolidowanej straty netto w drugim kwartale. Rok temu firma wykazała 10,38 mln zł zysku. Wszystko przez trudną sytuację górnictwa. Spółka jest niepewna swojej przyszłości.

Strata operacyjna wyniosła 440,1 mln zł wobec 7,51 mln zł zysku rok wcześniej. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 236,87 mln zł wobec 274,96 mln zł rok wcześniej.

Jak podaje spółka, pogorszenie przychodów oraz słabe wyniki finansowe wynikają z bardzo trudnej sytuacji na rynku inwestycji górniczych, co przekłada się na znaczący spadek zamówień w Polsce i na rynkach eksportowych. Z tych powodów Grupa Kopex ma też problemy z płynnością.

bEDwgJED

"W związku z trudną sytuacją finansową, Grupa Kopex wdraża program restrukturyzacji obejmujący redukcję zbędnego majątku, sprzedaż oraz likwidację części spółek zależnych i stowarzyszonych, ograniczenie zatrudnienia, a także restrukturyzację zadłużenia" - podano.

Kopex wycofuje się z Australii i rynku budowlanego

W ramach przeglądu działalności operacyjnej do działalności zaniechanej zakwalifikowano przychody i koszty związane z rynkiem australijskim, z zarządzaniem nieruchomościami oraz produkcją dla rynku budowlanego.

"W konsekwencji przeprowadzonych analiz restrukturyzacyjnych oraz aktualizacji testów na utratę wartości dokonano odpisów aktualizujących wartość aktywów oraz zawiązano rezerwy na koszty restrukturyzacji, co negatywnie wpłynęło na wynik operacyjny Grupy Kopex w pierwszym półroczu 2016 r. w wysokości 425,5 mln zł" - czytamy dalej.

bEDwgJEJ

Dokonane odpisy dotyczyły przede wszystkim aktywów niefinansowych (329,9 mln zł) oraz należności (88,8 mln zł). Wpływ na wynik netto miały również ujęte odpisy na aktywa finansowe (24,7 mln zł) i częściowe rozwiązanie aktywa na podatek dochodowy (61,8 mln zł). Wartość ujętych w sprawozdaniu finansowym za półrocze odpisów aktualizacyjnych oraz rezerw nie przekroczyła wartości 535,0 mln zł.

Niepewna przyszłość

"Działalność operacyjna Grupy Kopex znajduje się pod presją ograniczonej płynności i do czasu podpisania właściwej umowy restrukturyzacyjnej, Grupa będzie funkcjonowała w stanie niepewności co do swojej przyszłości. Znaczący wpływ na zmniejszenie sprzedaży oraz trudna sytuacje Grupy miało ograniczenie przez banki finansujące limitów gwarancyjnych, co utrudnia pozyskiwanie nowych zleceń. Dodatkowo sytuacja na rynku, na którym działa Grupa jest bardzo trudna, a zatory płatnicze i trudności ze ściąganiem należności stały się już praktycznie normą" - czytamy dalej.

W całym pierwszym półroczu 2016 r. spółka miała 547,3 mln zł skonsolidowanej straty netto przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej w porównaniu z 23,02 mln zł zysku rok wcześniej, przy przychodach ze sprzedaży w wysokości 446,27 mln zł w porównaniu z 593,57 mln zł rok wcześniej.

bEDwgJEK

W czwartek na giełdzie akcje Kopeksu spadły o 3,1 proc., a w ciągu ostatniego roku już 38 proc.

Notowania akcji Kopeksu

Podstawową działalnością Grupy Kopex jest produkcja maszyn i urządzeń oraz działalność handlowo-usługowa dla firm przemysłu wydobywczego na całym świecie. W 2015 r. spółka miała 1,09 mld zł skonsolidowanych przychodów.

bEDwgJFe
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(6)
MAREK123
5 lata temu
NO TO CZEKAMY NA LIKWIDACJE FIRMY BYŁY PRACOWNIK FABRYKI MASZYN GÓRNICZYCH ,,GLINIK,,GORLICE
czysty
5 lata temu
poczekajmy jak padną kopalnie i górnicy przyjadą do stolicy wpierd... tym pomazańcom !
jony
5 lata temu
Likwidacja kopaln. Niechcemy wegla!!!!!
bEDwgJFf
POLO6
5 lata temu
to pytam "mondrych" to pod co kopex tak ostranio rosl az do 4,5? skoro wiadomo ze byla taka strata !!!!!!! to nie gielda to kasyno tak jak obecnie program naprawczy morawieckiego a gielda polska na dnie i szoruje jak bankrut!!! zenada sprzedal nas za lapowki qrew z Uni wolnosci UD KPLD i lewactwa z sld!!!!
więcej sankcj...
5 lata temu
"W samym tylko 2012 roku Kopex dostarczył do Rosji kompletne kompleksy ścianowe nowej generacji za prawie 28 mln euro " (koniec cytatu z materiałów spółki)