Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Łódź wciąż najbardziej zakorkowanym miastem Europy

16
Podziel się:

Łódź, podobnie jak w ubiegłorocznej edycji raportu o najbardziej zatłoczonych miastach na świecie, jest liderem zarówno krajowego, jak i europejskiego zestawienia.

Łódź wciąż najbardziej zakorkowanym miastem Europy
(Piotr Kamionka/REPORTER)

Łódź jest nadal najbardziej zakorkowanym miastem Europy - napisano w opublikowanym we wtorek corocznym raporcie TomTom Traffic Index 2017. Kierowcy na ulicach Łodzi spędzają dodatkowo 178 godzin. Na czele światowego rankingu są Mexico City, Bangkok i Dżakarta.

Łódź, podobnie jak w ubiegłorocznej edycji raportu o najbardziej zatłoczonych miastach na świecie, jest liderem zarówno krajowego, jak i europejskiego zestawienia. Autorzy opracowania wskazali, że poziom zakorkowania w tym mieście w ciągu roku spadł o 3 proc., ale i tak kierowcy jeżdżący po łódzkich ulicach mogą spodziewać się wydłużenia czasu podróży średnio o 51 proc., a podczas wieczornych godzin szczytu nawet o 88 proc. w porównaniu z sytuacją, gdy na drogach nie ma zatorów.

Oznacza to, że zmotoryzowani na drogach w Łodzi spędzają w podróży dodatkowo 178 godzin w skali roku.

Za Łodzią uplasował się Lublin (40 proc.), następnie Kraków (38 proc.), Warszawa (37 proc.) i Wrocław (35 proc.). Te miasta stanowią piątkę najbardziej zatłoczonych w Polsce.

Mniejszy poziom zakorkowania w stosunku do poprzedniego zestawienia odnotowano w trzech aglomeracjach: Łodzi, Warszawie i Szczecinie. Sytuacja nie zmieniła się we Wrocławiu, Poznaniu i Bydgoszczy. Większe zatłoczenie zarejestrowano natomiast w Lublinie, Krakowie, Trójmieście, Białymstoku, Bielsku-Białej i Katowicach.

Z danych firmy TomTom wynika, że od 2008 r. poziom zakorkowania wzrósł w skali globalnej o 23 proc.

W światowym rankingu najbardziej zatłoczonych miast w 2016 r. Łódź uplasowała się na piątej pozycji, za najbardziej zakorkowaną stolicą Meksyku - Mexico City, oraz stolicą Tajlandii - Bangkokiem, stolicą Indonezji - Dżakartą i chińskim Chongqing. Kierowcy w Mexico City w ciągu roku spędzają w podróży dodatkowo 227 godzin.

Psycholog ruchu drogowego Andrzej Markowski zwraca uwagę, że największym problemem związanym z korkami jest stres, czyli przeciążenie, wywołujące liczne, w tym negatywne emocje. To z kolei wpływa na irracjonalne zachowania kierowców.

- Jeśli kierowcę spotyka jakaś nieoczekiwana sytuacja na drodze i jest ograniczony decyzjami innych użytkowników ruchu, zachowuje się często w sposób nieodpowiedzialny, przejeżdżając poboczem lub chodnikiem. Dojrzałość społeczna oznacza wyzbycie się przekonania, że droga, po której się poruszamy jest naszą własnością i posiadamy większe przywileje od innych - wyjaśnił.

Eksperci podkreślają również, że rozładowywanie złych emocji w prymitywny sposób nie zmienia sytuacji na drodze, a jedynie przyczynia się do gorszego samopoczucia. Radzą zachowanie spokoju i okazywanie życzliwości innym użytkownikom ruchu.

Specjalizująca się m.in. w produkcji urządzeń nawigacyjnych firma TomTom w opublikowanym raporcie zestawiła dane z 2016 r. dotyczące poziomu zakorkowania 390 miast z 48 krajów i sześciu kontynentów. Łącznie firma wykorzystuje 19 bilionów pomiarów. To szósta edycja raportu TomTom Traffic Index.

gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(16)
wŁodzi
7 lat temu
TomTom Traffic w nawigacji jeżdżąc w Łodzi najlepiej wyłączyć, ulice dawno otwarte a pokazuje że zamknięte, nawet temperaturę o więcej niż 10 stopni podaje błędną
Leming
7 lat temu
Ireck buraku wyslodkowy ,Lodz to miasto nauki , historii i wielu kultur. Mamy muzea klasy swiatowej ,piękne nowoczesne centrum, piekne parki i turystow z calego swiata Zaczynamy budowe centrum termalnego.Palmiarnia lodzka posiada gatunki roslin z przed 19 wieku. Dlatego zalatujesz wiocha.
Ireck
7 lat temu
Przecież w tym po-manufakturowym mieście nic nie ma. Kto i po co tam się pcha ?! Od lat próbujecie zrobić z Łodzi jakieś mega-miasto a to syf, bud i smród (oprócz Piotrkowskiej nic tutaj nie ma). Pan Boguś Linda powiedział prawdę o tej patologii.
olo.
7 lat temu
Krzywda się w Łodzi dzieje ? Zapraszam na Zakopiankę i do Zakopanego to zobaczą co to znaczy stać w korkach .
bb39`
7 lat temu
Jak widać na zdjęciu TIR za TIRem i tak jest w całym kraju. Transport tak się rozwija i przybywa tyle aut ciężarowych że nasze drogi nie są przystosowane do takiego ruchu i dlatego jest jak jest .