Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
21.02.2017 12:54

Łódź wciąż najbardziej zakorkowanym miastem Europy

Łódź, podobnie jak w ubiegłorocznej edycji raportu o najbardziej zatłoczonych miastach na świecie, jest liderem zarówno krajowego, jak i europejskiego zestawienia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Piotr Kamionka/REPORTER)

Łódź jest nadal najbardziej zakorkowanym miastem Europy - napisano w opublikowanym we wtorek corocznym raporcie TomTom Traffic Index 2017. Kierowcy na ulicach Łodzi spędzają dodatkowo 178 godzin. Na czele światowego rankingu są Mexico City, Bangkok i Dżakarta.

Łódź, podobnie jak w ubiegłorocznej edycji raportu o najbardziej zatłoczonych miastach na świecie, jest liderem zarówno krajowego, jak i europejskiego zestawienia. Autorzy opracowania wskazali, że poziom zakorkowania w tym mieście w ciągu roku spadł o 3 proc., ale i tak kierowcy jeżdżący po łódzkich ulicach mogą spodziewać się wydłużenia czasu podróży średnio o 51 proc., a podczas wieczornych godzin szczytu nawet o 88 proc. w porównaniu z sytuacją, gdy na drogach nie ma zatorów.

Oznacza to, że zmotoryzowani na drogach w Łodzi spędzają w podróży dodatkowo 178 godzin w skali roku.

Za Łodzią uplasował się Lublin (40 proc.), następnie Kraków (38 proc.), Warszawa (37 proc.) i Wrocław (35 proc.). Te miasta stanowią piątkę najbardziej zatłoczonych w Polsce.

Mniejszy poziom zakorkowania w stosunku do poprzedniego zestawienia odnotowano w trzech aglomeracjach: Łodzi, Warszawie i Szczecinie. Sytuacja nie zmieniła się we Wrocławiu, Poznaniu i Bydgoszczy. Większe zatłoczenie zarejestrowano natomiast w Lublinie, Krakowie, Trójmieście, Białymstoku, Bielsku-Białej i Katowicach.

Z danych firmy TomTom wynika, że od 2008 r. poziom zakorkowania wzrósł w skali globalnej o 23 proc.

W światowym rankingu najbardziej zatłoczonych miast w 2016 r. Łódź uplasowała się na piątej pozycji, za najbardziej zakorkowaną stolicą Meksyku - Mexico City, oraz stolicą Tajlandii - Bangkokiem, stolicą Indonezji - Dżakartą i chińskim Chongqing. Kierowcy w Mexico City w ciągu roku spędzają w podróży dodatkowo 227 godzin.

Psycholog ruchu drogowego Andrzej Markowski zwraca uwagę, że największym problemem związanym z korkami jest stres, czyli przeciążenie, wywołujące liczne, w tym negatywne emocje. To z kolei wpływa na irracjonalne zachowania kierowców.

- Jeśli kierowcę spotyka jakaś nieoczekiwana sytuacja na drodze i jest ograniczony decyzjami innych użytkowników ruchu, zachowuje się często w sposób nieodpowiedzialny, przejeżdżając poboczem lub chodnikiem. Dojrzałość społeczna oznacza wyzbycie się przekonania, że droga, po której się poruszamy jest naszą własnością i posiadamy większe przywileje od innych - wyjaśnił.

Eksperci podkreślają również, że rozładowywanie złych emocji w prymitywny sposób nie zmienia sytuacji na drodze, a jedynie przyczynia się do gorszego samopoczucia. Radzą zachowanie spokoju i okazywanie życzliwości innym użytkownikom ruchu.

Specjalizująca się m.in. w produkcji urządzeń nawigacyjnych firma TomTom w opublikowanym raporcie zestawiła dane z 2016 r. dotyczące poziomu zakorkowania 390 miast z 48 krajów i sześciu kontynentów. Łącznie firma wykorzystuje 19 bilionów pomiarów. To szósta edycja raportu TomTom Traffic Index.

Tagi: gospodarka, transport, drogi, utrudnienia, analitycy, pogoda, warunki, pap, wiadomości, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
22-02-2017

grzegorzZa to dworzec mamy w Łodzi jaki? Naj,Naj,Naj. Tylko po co? Chyba tylko po to , żeby jak najwięcej kasy przekręcić przy budowie. Takich mamy urzędników … Czytaj całość

21-02-2017

dziad56W Łodzi robi się wszystko, by korki były większe. Na decydentów nominuje się dyletantów To co się dzieje z organizacją ruchu to absolutna kpina. … Czytaj całość

22-02-2017

nikDla władz tych miast to bez znaczenia , że nie daje się w nich żyć . Najważniejsze żeby wydać hajs na in vitro i pokazać że jest się za....pseudo … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (16)