Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|

Korupcja przy budowie dróg. CBA zatrzymało dwie osoby

10
Podziel się:

CBA zatrzymało dwie osoby w związku ze śledztwem dotyczącym korupcji przy budowie drogi ekspresowej S-51 Olsztyn-Olsztynek. Chodzi o łapówki przy odbiorach robót elektroenergetycznych na budowach dróg ekspresowych.

Korupcja przy budowie dróg. CBA zatrzymało dwie osoby
(AGENCJA SE/East News)

Do zatrzymania doszło w Ostródzie w województwie warmińsko- mazurskim. - Jedną z osób zatrzymanych jest inspektor nadzoru jednego z dużych dystrybutorów energii elektrycznej, a drugą - osoba prowadzącą biuro projektowo-doradcze, wystawiająca faktury za fikcyjnej prace, które umożliwiały "legalizowanie" wręczanych korzyści majątkowych - poinformował w piątek Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej CBA.

Postępowanie w tej sprawie nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Olsztynie.

- Obecnie realizowany wątek śledztwa dotyczy ponad 16 tys. zł łapówek dla inspektora za wystawienie opinii przy budowie drogi ekspresowej S-51 Olsztyn-Olsztynek. Głównym inwestorem, który zatrudnia podwykonawców, jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad - dodał Kaczorek.

Funkcjonariusze CBA ustalili, że inspektor nadzoru za opinie potwierdzające, że sieć energetyczna jest wykonana prawidłowo i nadaje się do eksploatacji, żądał łapówek. Brak takiej opinii skutkowałby nieodebraniem części inwestycji, karami umownymi, a nawet zerwaniem umowy. - Podwykonawca mógłby zostać z niczym, bez pieniędzy za wykonane już prace. Tę zależność wykorzystywał w swoim procederze zatrzymany przez CBA inspektor nadzoru z Ostródy. Na wniosek prokuratury sąd tymczasowo aresztował zatrzymanego przez CBA inspektora nadzoru - zaznaczył Kaczorek.

Według ustaleń CBA takich przypadków mogło być wiele, a proceder mógł trwać od miesięcy. CBA apeluje, aby wykonawcy, którzy wręczyli korzyść majątkową inspektorowi nadzoru w zamian za pozytywny odbiór wykonanych prac, zgłaszali się do delegatury CBA w Lublinie, która zajmuje się tą sprawą. Kaczorek przypomina, że mogą oni skorzystać z klauzuli niekaralności - przepisy kodeksu karnego mówią, że nie podlega karze sprawca przestępstwa korupcji, jeśli zawiadomił o tym organ powołany do ścigania przestępstw i ujawnił wszystkie istotne okoliczności przestępstwa, zanim ten organ się o nim dowiedział.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(10)
kaira
5 lata temu
Tak i zamiast warstwy 10 cm. asfaltu to się rozkłada 5 cm. a pan inspektor zadowolony i jeździmy po dziurach na nowych drogach i jakie to już legalne, co tam korupcja
dziadek
5 lata temu
Jak to ładnie brzmi . Podwykonawca moze zostać bez pieniędzy za wykonaną robotę. Brawo to juz przypomina tego biznesmena z Austrii który miał budować wieże dla Kaczyńskiego.
jasny wic
5 lata temu
POwcy to byli oszuści bez wątpienia , ale obecna zgraja z chytrą nazwą PIS przebija kilkakrotnie i rozwali Polskę w ciągu 2 lat
as
5 lata temu
No i wiadomo dlaczego za rzadow PO-PSL na nic nie było pieniędzy.Zlodziejstwo szlo pelna para na każdym kroku.
zaria
7 lat temu
zaczyna się przyśpieszanie budowy dróg.więcej takich pokazówek,a polska zacznie tracić środki unijne bo nikt nie podejmie żadnej ryzykownej decyzji.wszystkie trudne sprawy trafią do kaczyńskiego,a ten wiadomo zna się tylko na szczuciu.