Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Korupcja przy budowie dróg. CBA zatrzymało dwie osoby

10
Podziel się

CBA zatrzymało dwie osoby w związku ze śledztwem dotyczącym korupcji przy budowie drogi ekspresowej S-51 Olsztyn-Olsztynek. Chodzi o łapówki przy odbiorach robót elektroenergetycznych na budowach dróg ekspresowych.

Korupcja przy budowie dróg. CBA zatrzymało dwie osoby
(AGENCJA SE/East News)
bDAfJQut

Do zatrzymania doszło w Ostródzie w województwie warmińsko- mazurskim. - Jedną z osób zatrzymanych jest inspektor nadzoru jednego z dużych dystrybutorów energii elektrycznej, a drugą - osoba prowadzącą biuro projektowo-doradcze, wystawiająca faktury za fikcyjnej prace, które umożliwiały "legalizowanie" wręczanych korzyści majątkowych - poinformował w piątek Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej CBA.

Postępowanie w tej sprawie nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Olsztynie.

- Obecnie realizowany wątek śledztwa dotyczy ponad 16 tys. zł łapówek dla inspektora za wystawienie opinii przy budowie drogi ekspresowej S-51 Olsztyn-Olsztynek. Głównym inwestorem, który zatrudnia podwykonawców, jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad - dodał Kaczorek.

bDAfJQuv

Funkcjonariusze CBA ustalili, że inspektor nadzoru za opinie potwierdzające, że sieć energetyczna jest wykonana prawidłowo i nadaje się do eksploatacji, żądał łapówek. Brak takiej opinii skutkowałby nieodebraniem części inwestycji, karami umownymi, a nawet zerwaniem umowy. - Podwykonawca mógłby zostać z niczym, bez pieniędzy za wykonane już prace. Tę zależność wykorzystywał w swoim procederze zatrzymany przez CBA inspektor nadzoru z Ostródy. Na wniosek prokuratury sąd tymczasowo aresztował zatrzymanego przez CBA inspektora nadzoru - zaznaczył Kaczorek.

Według ustaleń CBA takich przypadków mogło być wiele, a proceder mógł trwać od miesięcy. CBA apeluje, aby wykonawcy, którzy wręczyli korzyść majątkową inspektorowi nadzoru w zamian za pozytywny odbiór wykonanych prac, zgłaszali się do delegatury CBA w Lublinie, która zajmuje się tą sprawą. Kaczorek przypomina, że mogą oni skorzystać z klauzuli niekaralności - przepisy kodeksu karnego mówią, że nie podlega karze sprawca przestępstwa korupcji, jeśli zawiadomił o tym organ powołany do ścigania przestępstw i ujawnił wszystkie istotne okoliczności przestępstwa, zanim ten organ się o nim dowiedział.

bDAfJQuW
Źródło:
KOMENTARZE
(10)
kkou
4 lata temu
budownictwo komunalne w okolicach warszawy, to dopiero poletko do uprawy
Misia
4 lata temu
Taka to byla zielona wyspa gdzie nie spojrzec przekrety
Jureknowy
4 lata temu
Po rządach PO i PSL zostały tylko wielkie przękrety gospodarcze!
bDAfJQuX
kaira
rok temu
Tak i zamiast warstwy 10 cm. asfaltu to się rozkłada 5 cm. a pan inspektor zadowolony i jeździmy po dziurach na nowych drogach i jakie to już legalne, co tam korupcja
ted
4 lata temu
przekręty są wpisane w świadomość tego narodu, jak hymn (nie dotyczy wolaków oczywiście), obecna władza też została wybrana poprzez oszukiwanie elektoratu i puste obietnice.. Antka miało nie być w rządzie, 500 na każde dziecko, uratują kopalnie, ustawa frankowa..