Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
27.05.2015 19:43

Korupcja na Białorusi jak była, tak jest. Niepokojący raport

Wezwano władze w Mińsku, by oprócz deklaracji walki z korupcją wprowadziły zalecenia, które pozwolą ją skutecznie zwalczać.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Hanna Zelenko/CC BY-SA 3.0/wikimedia commons)

Rada Europy stwierdza, że Białoruś nie podejmuje działań mających zwalczać korupcję. Raport Grupy Państw przeciwko Korupcji GRECO na ten temat ma charakter poufny. Opublikowano jedynie konkluzje.

Zdaniem ekspertów GRECO, monitorujących sytuację na Białorusi, trudno mówić o poczynieniu przez ten kraj widocznych postępów w walce z korupcją. Podjęte kroki są - jak to określono - "głęboko rozczarowujące". Z dwudziestu czterech zaleceń Rady Europy, sformułowanych przed dwoma laty, jedynie cztery zostały w pełni zrealizowane.

Szczególne zaniepokojenie budzi niepodjęcie żadnych działań w celu oddzielenia władzy wykonawczej od ustawodawczej i zrównoważenia nieproporcjonalnych uprawnień rządzących, zwłaszcza prezydenta.

Wezwano władze w Mińsku, by oprócz deklaracji walki z korupcją wprowadziły zalecenia, które pozwolą ją skutecznie zwalczać. Białoruś, choć nie jest członkiem Rady Europy, podpisała wiele konwencji i jest ich stroną, należy też do Grupy Państw przeciwko Korupcji GRECO.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz