Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Korupcja na Ukrainie. E-deklaracje majątkowe urzędników państwowych to bubel?

2
Podziel się:

Według wielu opinii, system w obecnym kształcie jest nieefektywnym bublem. Nie został bowiem zatwierdzony przez Urząd do Spraw Ochrony Informacji. To, jak wskazują eksperci sprawia, że ujawnione dane nie będą miały prawnej mocy dowodu przed sądem.

Korupcja na Ukrainie. E-deklaracje majątkowe urzędników państwowych to bubel?
(Ulrich Baumgarten / Getty Images)

Na Ukrainie od poniedziałku zaczyna działać system elektronicznych deklaracji majątkowych urzędników państwowych. Ma on zapobiec korupcji. System e-deklaracji to jedna z ważniejszych reform w walce z łapownictwem. Pojawiają się jednak zarzuty, że nowy system jest niedopracowany i nieefektywny.

O starcie "e-deklaracji" poinformowała ukraińska Państwowa Agencja Antykorupcyjna. Nowy elektroniczny system ma obligować urzędników do ujawnienia stanu swojego posiadania. Weryfikacja deklaracji ma być przejrzysta i ma sprawić, że nielegalne dochody najczęściej wynikające ze schematów korupcyjnych będą ujawnione i zajmie się nimi prokuratura.

Jednak według wielu opinii, system w obecnym kształcie jest nieefektywnym bublem. Nie został bowiem zatwierdzony przez Urząd do Spraw Ochrony Informacji. To, jak wskazują eksperci sprawia, że ujawnione dane nie będą miały prawnej mocy dowodu przed sądem. A w związku z tym urzędnicy posiadający nielegalne dochody mogą wciąż czuć się bezpiecznie.

System w obecnym niedoskonałym kształcie został skrytykowany przez Transparency International. Wprowadzenie efektywnego pakietu antykorupcyjnego jest warunkiem Unii Europejskiej do wprowadzenia ruchu bezwizowego dla Ukraińców.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(2)
reg
8 lat temu
myślałam,że chodzi o ustawę o zwrocie spreadów "Frankowiczom". Tytul pasuje.
kocioł
8 lat temu
,, Korupcja , Powiązania , Układy '' wyszukajcie w Google bo takie rzeczy to normalne zjawisko też w Polsce