Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Korupcja w Chinach. Rekordowe znalezisko w domu urzędnika

0
Podziel się

Od czasu, gdy dwa lata temu prezydentem Chin został Xi Jinping, w Chinach prowadzona jest bardzo energiczna kampania antykorupcyjna.

Korupcja w Chinach. Rekordowe znalezisko w domu urzędnika
(AP/Fotolink/East News)
bEqJbFVh

W domu byłego dyrektora sektora węglowego w Krajowym Zarządzie Energii, przeciwko któremu chińska prokuratura prowadzi śledztwo w związku z podejrzeniem o korupcję, znaleziono ponad 200 mln juanów (33 mln USD) - poinformowała agencja Xinhua.

Jest to największa suma w całej historii ChRL, jaką kiedykolwiek skonfiskowano jednej osobie. Agencja Associated Press pisze, że gdyby składały się na nią tylko banknoty o najwyższym nominale, tzn. 100-juanowe, ułożone jeden na drugim miałyby 200 metrów wysokości i ważyłyby ponad 2 tony.

Prokuratura ujawniła, że śledztwo przeciwko Wei Pengyuanowi rozpoczęło się w maju, w związku z podejrzeniem łapownictwa. Krajowy Zarząd Energii wchodzi w skład Narodowej Komisji ds. Rozwoju i Reform, która jest odpowiedzialna m.in. za planowanie gospodarcze. Jedenastu pracowników tego organu zostało oskarżonych o korupcję.

bEqJbFVj

Były szef tej komisji Liu Tienan stanął we wrześniu przed sądem, oskarżony o przyjęcie w latach 2002-2012 łapówek na sumę 36 milionów juanów od pięciu firm, m.in. z sektora petrochemicznego i motoryzacyjnego. Proces jeszcze się nie zakończył.

Szef wydziału walki z korupcją w Najwyższej Prokuraturze Ludowej, Xu Jihui, poinformował, że w pierwszych dziewięciu miesiącach br. prowadzono śledztwa przeciwko 21652 osobom podejrzanym o korupcję. Sprawy 13437 osób skierowano do sądów i tylko w 23 przypadkach zapadły wyroki uniewinniające.

Od czasu, gdy dwa lata temu prezydentem Chin został Xi Jinping, w Chinach prowadzona jest bardzo energiczna kampania antykorupcyjna.

Czytaj więcej w Money.pl

bEqJbFVp
bEqJbFVK
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)