Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Korupcja w Egipcie. Sąd uniewinnił ex-ministra energetyki

0
Podziel się:

Jeden z najbliższych współpracowników byłego egipskiego dyktatora Hosniego Mubaraka, był oskarżony o eksport egipskiego gazu do Izraela i innych krajów po zaniżonej cenie oraz trwonienie funduszy publicznych.

Korupcja w Egipcie. Sąd uniewinnił ex-ministra energetyki
(Paweł Kozioł/Reporter)
bFencpIl

Były egipski minister energetyki Sameh Fahmy, skazany w 2012 roku na 15 lat więzienia za korupcję przy kontrakcie gazowym z Izraelem, w ponownym procesie został uniewinniony - podały w sobotę egipskie władze sądowe, cytowane przez agencję AP.

Fahmy, jeden z najbliższych współpracowników byłego egipskiego dyktatora Hosniego Mubaraka, został aresztowany po raz pierwszy w kwietniu 2011 roku. Prokuratura zarzucała byłemu ministrowi oraz sześciu innych ważnym politykom reżimu Mubaraka eksport egipskiego gazu do Izraela i innych krajów po zaniżonej cenie oraz trwonienie funduszy publicznych. Według prokuratury umowa gazowa naraziła Egipt na stratę kilku miliardów dolarów.

Były minister został skazany w czerwcu 2012 roku na karę 15 lat pozbawienia wolności, którą jednak rok później sąd kasacyjny unieważnił i nakazał powtórne rozpoznanie sprawy. Wkrótce potem Fahmy został zwolniony z więzienia.

bFencpIn

W sobotę wraz z Fahmym uniewinnionych zostało pięć innych osób skazanych za korupcję w tej samej sprawie.

_ - Wyrok sądu odzwierciedla prawdę. Sąd po wysłuchaniu świadków dał wiarę zeznaniem, według których oskarżeni nie popełnili żadnych przestępstw ani nie naruszyli prawa i dlatego sąd wydał werdykt uniewinniający _ - powiedział adwokat byłego ministra Gameel Saeed.

Wyrok nie dotyczy szóstego skazanego Husseina Salema, znaczącego akcjonariusza w spółce East Mediterranean Gas. Skazany zaocznie Salem po ogłoszeniu wyroku w 2012 roku zdołał uciec do Hiszpanii.

Według agencji AP wyrok wzbudzi wśród działaczy praw człowieka obawy przed powrotem starej gwardii w Egipcie, zwłaszcza po oczyszczeniu Mubaraka przez sąd w listopadzie z zarzutu o wydanie rozkazu krwawego stłumienia antyprezydenckich protestów w 2011 r., w których zginęło kilkuset demonstrantów. Mubarak został również uniewinniony w dwóch sprawach o korupcję.

bFencpIt

40 procent zużywanego w Izraelu gazu ziemnego dostarcza Egipt w ramach umowy, zawartej po porozumieniu pokojowym z 1979 roku. Egipskie ugrupowania opozycyjne od dawna uskarżały się, że Izraelczycy kupują gaz po preferencyjnych cenach.

Czytaj więcej w Money.pl
Zaskoczenie. Rosja przekaże Ukrainie gaz Rosyjski premier Dmitrij Miedwiediew polecił ministerstwu energetyki i koncernowi Gazprom wypracowanie propozycji w celu dostaw gazu na wschód Ukrainy w charakterze pomocy humanitarnej.
Orban ubił niezły interes na rosyjskim gazie Przy obecnej cenie 260 dolarów za tys. m sześc. gazu Węgry będą miały za sumę 3 mld euro zapewniony gaz na około 4-5 lat.
Iran grozi zakręceniem kurków z gazem Przywódca duchowo-polityczny ajatollah Ali Chamenei oświadczył, że jego kraj oprze się globalnym sankcjom nałożonym na niego.
bFencpIO
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)