Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

"Kosiniakowe" wchodzi w życie. Komu się należy?

0
Podziel się

Tzw. "kosiniakowe" przegłosował Sejm poprzedniej kadencji. Będzie ono przysługiwało przez rok, w przypadku narodzin jednego dziecka, a w przypadku urodzenia wieloraczków nawet przez 71 tygodni.

"Kosiniakowe" wchodzi w życie. Komu się należy?
(Halfpoint)
bDXWdzCd

Od Nowego Roku tysiąc złotych miesięcznie przez rok dla rodziców, którzy nie mają prawa do urlopu rodzicielskiego. Nowe świadczenie rodzicielskie będzie przysługiwało m.in. bezrobotnym, studentom, rolnikom oraz osobom zatrudnionym na umowę o dzieło.

Tzw. "kosiniakowe" przegłosował Sejm poprzedniej kadencji. Będzie ono przysługiwało przez rok w przypadku narodzin jednego dziecka, a w przypadku urodzenia wieloraczków nawet przez 71 tygodni. Pomysłodawca świadczenia, były minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz, podkreślał, że to realne wsparcie dla tych grup, które wcześniej nie mogły liczyć na żadne dofinansowanie z tytułu narodzin dziecka.

Choć nowe rozwiązania wchodzi w życie z początkiem Nowego Roku, to przepisy przejściowe zakładają, że świadczenie przysługiwać będzie także rodzicom dzieci urodzonych wcześniej - do 52 tygodni. Nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dzieci pierwszego roku życia.

bDXWdzCf

Wnioski o nowe świadczenie można składać od 2 stycznia - w swojej gminie lub przez internet. Do tej pory z wydłużonych urlopów rodzicielskich mogły skorzystać jedynie osoby opłacające składki ZUS.

Zobacz także: Zobacz także:
bDXWdzCG
wiadomości
gospodarka
najważniejsze
KOMENTARZE
(0)