Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Kosmiczny plan dla Polski. Za kilka lat będziemy mieć własnego satelitę?

Kosmiczny plan dla Polski. Za kilka lat będziemy mieć własnego satelitę?

Fot. NASA/public domain

Jednym z punktów planu Morawieckiego jest rozwój branży kosmicznej w Polsce. Czy to możliwe, że za kilka lub kilkanaście lat wyślemy na orbitę własnego satelitę z prawdziwego zdarzenia? - zastanawia się "Gazeta Wyborcza".

"Rozwój sektora kosmicznego znalazł się w 'Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju' i to wcale nie na jego ostatniej stronie" - czytamy w artykule. W Ministerstwie Rozwoju trwają prace nad Narodową Strategią Kosmiczną. Projekt dokumentu ma pojawić się na jesieni.

Polski sektor kosmiczny ma wielkie oczekiwania związane z tymi dokumentami.

"W kosmosie już coś osiągnęliśmy" - zaznacza gazeta. W Polsce powstały chociażby podzespoły do łazika marsjańskiego Curiosity, satelita akademicki PW-Sat i satelity naukowe zintegrowane przez Centrum Badań Kosmicznych PAN: Lem i Heweliusz.

- Ale przełom nastąpił po tym, jak Polska wstąpiła 4 lata temu do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). To był w zasadzie początek polskiej komercyjnej branży kosmicznej - mówi dr Grzegorz Brona, prezes Creotech Instruments, wiodącej polskiej firmy z sektora kosmicznego.

Polski przemysł kosmiczny liczy szczególnie na udział w polskim strategicznym programie satelitarnym. - W grę wchodzą w zasadzie dwa rozwiązania: kupimy satelitę w całości za granicą albo zbudujemy w oparciu o współpracę z dużym zachodnim partnerem - powiedział "Gazecie Wyborczej" dr inż. Piotr Orleański, wicedyrektor Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk.

- Dlaczego nie zbudujemy go sami? Ponieważ wojsko chce mieć go najpóźniej za kilka lat, a nasz przemysł, o ile by temu wyzwaniu podołał, raczej przed upłynięciem minimum dekady by się z tym zadaniem nie uporał. A tu chodzi nawet o 700 mln zł i bezpieczeństwo narodowe - tłumaczy.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
twardowski
2016-08-15 15:01
Fantastycznie. Jak zawiezie pierwszy sort na księżyc, to się dorzucę na niego.
kocham polske
2016-08-13 03:13
tak, najwyzszy czas na satelite wlasna bo to i wstyd przed swiatem nie miec zadnej satelity kochana polsko nasza,dzenkuje.
Mis Koralgol
2016-08-12 15:48
Dla "po co nam satelita" ludków - meteorologiczny - dla rolnictwa, a po godzinach szpiegowski dla wojska.
Ale tak się zastanawiam - czemu nie mielibyśmy kurde sami zrobić - TO by był kop dla innowacyjnej branży przemysłu. Potencjalnie zrobić to jako projekt współpracy wraz z Grupą Wyszechradzką (im takie coś taż by się przydało).
Pokaż wszystkie komentarze (7)