Notowania

plan morawieckiego
12.08.2016 10:26

Kosmiczny plan dla Polski. Za kilka lat będziemy mieć własnego satelitę?

Jednym z punktów planu Morawieckiego jest rozwój branży kosmicznej w Polsce. Czy to możliwe, że za kilka lub kilkanaście lat wyślemy na orbitę własnego satelitę z prawdziwego zdarzenia? - zastanawia się "Gazeta Wyborcza".

Podziel się
Dodaj komentarz
(NASA/public domain)

"Rozwój sektora kosmicznego znalazł się w 'Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju' i to wcale nie na jego ostatniej stronie" - czytamy w artykule. W Ministerstwie Rozwoju trwają prace nad Narodową Strategią Kosmiczną. Projekt dokumentu ma pojawić się na jesieni.

Polski sektor kosmiczny ma wielkie oczekiwania związane z tymi dokumentami.

"W kosmosie już coś osiągnęliśmy" - zaznacza gazeta. W Polsce powstały chociażby podzespoły do łazika marsjańskiego Curiosity, satelita akademicki PW-Sat i satelity naukowe zintegrowane przez Centrum Badań Kosmicznych PAN: Lem i Heweliusz.

- Ale przełom nastąpił po tym, jak Polska wstąpiła 4 lata temu do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). To był w zasadzie początek polskiej komercyjnej branży kosmicznej - mówi dr Grzegorz Brona, prezes Creotech Instruments, wiodącej polskiej firmy z sektora kosmicznego.

Polski przemysł kosmiczny liczy szczególnie na udział w polskim strategicznym programie satelitarnym. - W grę wchodzą w zasadzie dwa rozwiązania: kupimy satelitę w całości za granicą albo zbudujemy w oparciu o współpracę z dużym zachodnim partnerem - powiedział "Gazecie Wyborczej" dr inż. Piotr Orleański, wicedyrektor Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk.

- Dlaczego nie zbudujemy go sami? Ponieważ wojsko chce mieć go najpóźniej za kilka lat, a nasz przemysł, o ile by temu wyzwaniu podołał, raczej przed upłynięciem minimum dekady by się z tym zadaniem nie uporał. A tu chodzi nawet o 700 mln zł i bezpieczeństwo narodowe - tłumaczy.

Tagi: plan morawieckiego, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-08-2016

maria100a po co nam statek kosmiczny ?! Co, jako kraj, mamy osiągnąć wydając miliardy? Na jakie zyski mamy liczyć w przyszłości ?!

12-08-2016

EaldonA na zdjęciu "Sojuz"!

12-08-2016

Mis KoralgolDla "po co nam satelita" ludków - meteorologiczny - dla rolnictwa, a po godzinach szpiegowski dla wojska. Ale tak się zastanawiam - czemu nie … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (7)