Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Bartosz Krzyżaniak
|

Kownacki chce zwołania komisji obrony w sprawie zakupu samolotów dla VIP-ów

11
Podziel się:

-Poprosiłem przewodniczącego sejmowej komisji obrony o zwołanie jej posiedzenia, żeby rozwiązać wszelkie wątpliwości dotyczące zakupu samolotów do przewozu VIP-ów - powiedział w niedzielę wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki.

Kownacki chce zwołania komisji obrony w sprawie zakupu samolotów dla VIP-ów
(STEFAN MASZEWSKI/REPORTER/EAST NEWS)

Bartosz Kownacki podczas audycji Radia ZET i Polsat News poinformował, że poprosił przewodniczącego sejmowej komisji obrony narodowej o rozwiązanie wszelkich wątpliwości ws. transportu najważniejszych osób w państwie i przetargów na samoloty do ich przewozu.

-Prosiłem, żeby była komisja obrony w tej sprawie i każdy, nawet poseł, który nie jest członkiem w tej komisji, dziennikarze - będą mogli przyjść - dodał.

Podkreślił, że w tej sprawie zostanie wyjaśniona każda wątpliwość i każdy dokument.

Wiceminister był pytany, czy środowe głosowanie nad wnioskiem PO ws. kontroli NIK w resorcie obrony narodowej podczas posiedzenia sejmowej komisji obrony narodowej było "wypadkiem przy pracy".

W środę komisja obrony - na wniosek posłów PO - zaproponowała, żeby wśród zagadnień do planu pracy NIK na 2018 r. znalazły się m.in. zakup samolotów do przewozu VIP-ów z wolnej ręki oraz przestrzeganie procedur ochrony informacji niejawnych w MON. Jak zauważył na twitterze były szef MON Tomasz Siemoniak (PO), wnioski te poparła część posłów PiS. Propozycje komisji obrony trafią teraz do sejmowej komisji ds. kontroli państwowej i to ona zdecyduje, czy NIK przeprowadzi te kontrole.

-Jest zwyczaj, że jeżeli chodzi o kontrole NIK-owskie, to komisja zazwyczaj przekazuje wniosek o kontrolę z każdej partii, która go zgłasza i nie ma w tym nic nadzwyczajnego - wyjaśnił Kownacki. - Jakby komisja głosowała przeciwko, to by wtedy mówiono, że chcemy coś ukryć. My naprawdę w tej sprawie nie mamy nic sobie do zarzucenia, przeprowadziliśmy ten kontrakt perfekcyjnie - dodał wiceminister.

Szef klubu PO Sławomir Neumann skomentował, że od pół roku w Sejmie leży wniosek Platformy o komisję śledczą ws. zakupu śmigłowców.

-Chcielibyśmy, żeby marszałek Sejmu, jeżeli wy nie macie nic przeciwko, żeby badać tę sprawę, ten wniosek postawił, a PiS za tym zagłosował. Powołajmy komisję i sprawdźmy czy Berczyński [były szef podkomisji smoleńskiej - red.] nie miał rzeczywiście nic wspólnego z przetargiem na śmigłowce - proponował Neumann.

Przetarg na wielozadaniowe śmigłowce dla wojska rozpisano wiosną 2012 r. W kwietniu 2015 r. MON wstępnie wybrało ofertę europejskiej grupy Airbus Helicopters z maszyną caracal, a we wrześniu 2015 r. rozpoczęły się negocjacje umowy offsetowej, której podpisanie było warunkiem zawarcia kontraktu. Na początku października 2016 r. Ministerstwo Rozwoju uznało dalsze rozmowy za bezprzedmiotowe i kontraktu nie podpisano. Według rządu, oferta nie odpowiadała interesom ekonomicznym i bezpieczeństwa Polski, a wartość proponowanego offsetu była niższa od oczekiwanej.

W połowie kwietnia Wacław Berczyński, ówczesny szef podkomisji do ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej, w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" powiedział, że to on "wykończył" caracale. Przedstawiciele rządu i politycy PiS zapewniali, że Berczyński nie miał nic wspólnego z negocjacjami offsetowymi. Po wywiadzie Berczyński zrezygnował z kierowania podkomisją smoleńską i przewodniczenia radzie nadzorczej Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 1 w Łodzi, gdzie według zapowiedzi Airbusa miała powstać linia montażowa carcali. Według szefa MON Antoniego Macierewicza rezygnacja Berczyńskiego wynikała "ze względów osobistych, głównie rodzinnych i zdrowotnych".

gospodarka
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(11)
Polak
7 lat temu
"Perfekcyjny" przetarg zakłada zakup dwóch nowych B737-800 i jednego używanego za 530 milionów a tym czasem jeden nowy Boeing tego typu kosztuje 91 milionów. Nie ma szans, żeby reszta tej kwoty szła na wyposażenie. Ktoś sobie przytuli grubą kasę! Oferty Airbusa w ogóle nie wzięli pod uwagę mimo, że Airbus proponował nowocześniejsze i tańsze samoloty (B737 zamówionego typu będą ostatnimi wyprodukowanymi sztukami).
PYTAJĄCY
7 lat temu
Panie Kownacki -uprzejmie proszę powołać komisję do spawy WIDELCA -DZIĘKUJĘ .
hichot chisto...
7 lat temu
Panie Kownacki, dziwne by było gdyś ty i twój szalony pryncypał mieli sobie coś do zarzucenia. Byłoby to w absolutnej sprzeczności z pisowskim standardami. Zresztą jest całkowicie nieważne czy macie sobie coś do zarzucenia, istotne jest co w przyszłości będzie miał do zarzucenia wam NIEZALEŻNY prokurator. Jeśli się uwala kontrakt na 13 mld i robi zakup bez przetargu na 2 mld, to nawet średnio rozgarnięte dziecko w przedszkolu by wiedziało, że obdarowana konkurencja poczuje się do wyrazów wdzięczności. I chyba nie skończyło się na firmowym długopisie i kalendarzu.
Ja
7 lat temu
Same komisje i tylko kasa leci a komisje do sprawdzenia czy dobry papier do klozetu zajupiony został też bedzie komisja?jesli nie umiecie podejmowac konkretnie i odpowiedzialnie decyzji to won do innej roboty.
zero
7 lat temu
Panie mecenasie ,daj se siana /