Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
asean
22.11.2015 06:32

Kraje ASEAN utworzyły wspólnotę gospodarczą

Kraje Azji Południowo-Wschodniej utworzyły w niedzielę wspólnotę gospodarczą, która ma stworzyć warunki dla swobodniejszego przepływu handlu i kapitału w regionie zamieszkanym przez 625 mln ludzi oraz produkującym towary i usługi warte łącznie 2,6 biliona dol.

Podziel się
Dodaj komentarz
(.ET./CC BY-SA 2.0/Flickr)

Deklarację utworzenia wspólnoty podpisali w Kuala Lumpur przywódcy 10 państw zrzeszonych w Stowarzyszeniu Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN). Doroczny szczyt tej organizacji zakończył się w niedzielę.

Wspólnota ASEAN (ASEAN Community) ma wymiar polityczny, społeczno-kulturalny i dotyczący bezpieczeństwa, łącząc państwa o różnych systemach rządów, od komunistów w Wietnamie i quasi-wojskowych władz w Birmie po królestwo Brunei i demokratyczne Filipiny. Jednak to gospodarczy aspekt tej organizacji oferuje najbardziej realne możliwości integracji w regionie, którego połączone PKB tworzyłoby siódmą gospodarkę świata - zauważa Reuters.

- W praktyce wyeliminowaliśmy bariery taryfowe między naszymi krajami. Teraz musimy zapewnić swobodniejsze przepływy oraz usunąć bariery szkodzące wzrostowi i inwestycjom - oświadczył premier Malezji Najib Razak.

Kraje Wspólnoty zobowiązały się, że będą dążyć do zharmonizowania strategii gospodarczych, wzajemnego uznawania kwalifikacji zawodowych oraz zacieśniania współpracy w sprawach dotyczących polityki finansowej i makrogospodarczych.

Porozumiały się również w kwestii większego powiazania infrastruktury transportowej i komunikacji, usprawnienia transakcji dokonywanych drogą elektroniczną, integrowania różnych sektorów i zwiększenia udziału sektora prywatnego w gospodarce.

Zawarte porozumienie ułatwi pracę ośmiu grupom zawodowym w regionie: inżynierom, architektom, pielęgniarkom, lekarzom, dentystom, księgowym, rzeczoznawcom i przedstawicielom branży turystycznej.

Tagi: asean, malezja, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz