Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rząd utworzy "bank ziemi" dla programu Mieszkanie+

12
Podziel się

Projekt przewiduje utworzenie Krajowego Zasobu Nieruchomości, który będzie gospodarował nieruchomościami skarbu państwa, w szczególności tymi, które mogą być przeznaczone pod budowę mieszkań.

Rząd utworzy "bank ziemi" dla programu Mieszkanie+
(Pixabay.com/Domena publiczna)
bDXWNENx

Stały Komitet Rady Ministrów przyjął projekt ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości (KZN), który umożliwi powstanie zasobu nieruchomości na potrzeby programu Mieszkanie+ - poinformował w czwartek resort infrastruktury.

Komitet rekomendował projekt przedłożony przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa do przyjęcia przez rząd.

Projekt przewiduje utworzenie Krajowego Zasobu Nieruchomości, który będzie gospodarował nieruchomościami skarbu państwa, w szczególności tymi, które mogą być przeznaczone pod budowę mieszkań. Dochody uzyskane przez KZN z gospodarowania nieruchomościami mają zapewnić stabilne i efektywne warunki funkcjonowania tej instytucji, szczególnie nabywanie przez nią kolejnych nieruchomości na rzecz skarbu państwa oraz dofinansowywania wyposażania nieruchomości w media, a także wspieranie gmin w rozwoju budownictwa socjalnego i społecznego budownictwa czynszowego.

bDXWNENz

Najważniejszym z zadań KZN będzie nie tylko gospodarowanie nieruchomościami, ale także nadzorowanie najmu, w szczególności wysokości czynszów tak, by opłaty ponoszone przez najemców nie przekraczały wysokości określonych przepisami, co w konsekwencji przyczyni się do realizacji polityki państwa sprzyjającej zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych obywateli (art. 75 Konstytucji RP).

Jak powiedział cytowany w komunikacie wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński, KZN umożliwi powstanie zasobu nieruchomości na potrzeby programu Mieszkanie+. - Polacy oczekują na dostępne cenowo mieszkania, a ten projekt zbliża nas do realizacji celów Narodowego Programu Mieszkaniowego - powiedział.

Rząd przyjął NPM we wrześniu 2016 r. Jego realizacja ma zwiększyć dostępność mieszkań, a zwłaszcza lokali na wynajem o umiarkowanych czynszach, w tym z opcją dojścia do własności, dzięki wykorzystaniu nieruchomości skarbu państwa. Aby zrealizować ten cel powołany zostanie Krajowy Zasób Nieruchomości. Będzie on pełnił funkcję "banku ziemi", czyli zacznie gromadzić nieruchomości należące do państwa i zarządzać nimi tak, by zwiększyła się podaż nieruchomości pod budownictwo mieszkaniowe.

Zobacz także: Zobacz także: jak sprawdzić dewelopera przed podpisaniem umowy?
bDXWNENF

Główne zadania KZN to gospodarowanie nieruchomościami skarbu państwa, by poprzez m.in. wyposażenie ich w media oraz odpowiedni podział stawały się atrakcyjne dla nabywców przeznaczających je pod mieszkania i kontrolowanie spełniania warunków dotyczących powierzchni mieszkań przeznaczonych na wynajem w danej inwestycji, wysokości czynszów, opłat eksploatacyjnych czy warunków zawierania i wypowiadania umów najmu.

Za pośrednictwem KZN będą dokonywane nabory najemców - informacje te będą publicznie dostępne, m.in. na stronach internetowych KZN.

KZN będzie też nakładał kary administracyjne związane z naruszeniem wymogów ustawowych w zakresie wysokości czynszu, będzie także instytucją, która będzie przekazywała nieruchomość zamienną za nieruchomość podlegającą wywłaszczeniu (jeśli wywłaszczony będzie chciał zamiany w miejsce odszkodowania).

bDXWNENG

Nadzór nad działalnością KZN będzie sprawował minister infrastruktury i budownictwa.

bDXWNEOa
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(12)
Zbulwersowany...
4 lata temu
Jeszcze jedna spółeczka PiS ? ? ? ? Ile jeszcze wyprowadzi państwowego mienia na swoje konta ta bandycka, zlodziejska szajka PiS ? ? ? ?
Ale szok
4 lata temu
Chyba największy bank ziemi powstanie pod Toruniem. Resztę łatwo przewidzieć.
zigor
4 lata temu
Czym to się różni od kamieniczników sprzed wojny? Niczym, na dodatek jest niekonstytucyjne gdyż właściciel prywatny tak zrobić nie może a zarządca mieszkania + już tak - nierówne traktowanie podmiotów tej samej działalności. Pis nieb prawem i niesprawiedliwością stoi oraz działa w złym interesie ogółu społeczeństwa traktując siebie i podmioty przez nich zarządzane w sposób uprzywilejowany do innych. Wiele firm prywatnych stanęło na skraju upadku gdyż Pis ustawami tworzy monopolistów rynku w wielu dziedzinach gospodarki. Następni będą developerzy. Rynek mieszkań na wynajem stanie gdyż developerzy nie przebiją oferty gdzie grunt jest za darmo.
bDXWNEOb
kiki
4 lata temu
będą wywłaszczać UWAGA
Michał
4 lata temu
zamiast się cieszyć, że chcą w końcu tych wszystkich cwaniaków wyłapać to wy dostrzegacie tylko złe strony.