Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Łukasz Pałka
|

Nowe wyliczenie KNF. Ponad 52 mld zł może kosztować rozwiązanie problemu kredytów frankowych

227
Podziel się

WP money dotarło do najnowszych wyliczeń KNF dotyczących kredytów frankowych.

Marek Chrzanowski, przewodniczący KNF
Marek Chrzanowski, przewodniczący KNF (JACEK DOMINSKI/REPORTER/EAST NEWS)
bDUFhUlN

Nawet 52,8 mld zł będzie kosztować rozwiązanie problemów "frankowiczów", jeżeli w życie wejdzie ustawa zaproponowana przez ugrupowanie Kukiz'15 - wynika z najnowszego wyliczenia Komisji Nadzoru Finansowego, do którego dotarł WP money. Najtańsza jest propozycja prezydenta Andrzeja Dudy, który dąży tylko do zwrotu tzw. spreadów. I tak jednak kosztować będzie aż 9 mld zł.

Komisja Nadzoru Finansowego przesłała sejmowej Komisji Finansów Publicznych wyliczenia dotyczące kosztów wprowadzenia w życie propozycji, które mają rozwiązać sprawę kredytów frankowych - dowiaduje się WP money. Dokument zatytułowany "Informacja dotycząca oszacowania skutków 3 projektów ustaw frankowych" trafił właśnie na biurko posła Jacka Sasina, przewodniczącego sejmowej podkomisji. Dotarł do niego także WP money.

W 20-stronicowym dokumencie KNF podaje bardzo konkretne liczby, razem z metodologią obliczeń, które mają pokazać koszty wprowadzenia konkretnych zmian przepisów.

bDUFhUlP

Według informacji WP money, urzędnicy KNF oszacowali koszty propozycji ugrupowania Kukiz'15 na 52,8 mld zł, prezydenta Andrzeja Dudy - na 9,1 mld zł i Platformy Obywatelskiej - na 11,1 mld zł. Wyraźnie zaznaczmy, że nie chodzi tu o koszty budżetu państwa, a o potencjalne koszty po stronie sektora bankowego.

"Chciałbym zapewnić o gotowości UKNF do dalszej współpracy z Sejmem RP w dziele rozwiązania kwestii tzw. kredytów frankowych w duchu wspólnej troski o słuszne interesy konsumentów oraz o stabilność polskiego systemu finansowego" - napisał w Marek Chrzanowski, przewodniczący KNF w liście skierowanym do Jacka Sasina.

Co zakładają poszczególne projekty dla frankowiczów?

Przypomnijmy, że w Sejmie leżą teraz trzy projekty ustaw, które mają na celu rozwiązanie problemu kredytów frankowych.

Pierwszy to propozycja ugrupowania "Kukiz'15" (druk 729) - zakłada ona, że kredyty w praktyce nigdy nie były zobowiązaniami walutowymi, a co za tym idzie - należy wrócić do stanu z dnia zaciągnięcia. Ten pomysł wzbudza największe emocje nie tylko wśród kredytobiorców, ale także przedstawicieli sektora bankowego - wielokrotnie podkreślali oni, że tak radykalne podejście będzie prowadzić wprost do kryzysu bankowego w Polsce.

bDUFhUlV

Druga to propozycja prezydenta Andrzeja Dudy (druk 811) - prezydent chciałby zobowiązać banki do zwrotu klientom kosztów tzw. spreadów, a więc różnicy kursowych, powstających w wyniku rozliczeń stosowanych przez banki. Ta propozycja zakłada zwrot tylko klientom, którzy zaciągali kredyty przed lipcem 2011 r., a więc przed wejściem w życie tzw. ustawy antyspreadowej - pozwoliła ona spłacać zobowiązania walutą obcą, bez konieczności przeliczania do złotego.

Trzeci pomysł to propozycja Platformy Obywatelskiej (druk 877) - można go nazwać próbą znalezienia rozwiązania gdzieś pomiędzy dwiema powyższymi propozycjami. Projekt PO zakłada przewalutowanie kredytów, ale nie po kursie z dnia zaciągnięcia. Poza tym banki i klienci mieliby podzielić między sobą koszty całej operacji. Sami kredytobiorcy stanęliby w ten sposób przed koniecznością zwrotu środków, które zaoszczędzili dzięki niższym ratom w porównaniu do kredytów złotowych.

Źródło: WP money z dokumentu KNF.

bDUFhUlW

KNF: Cztery banki poniżej wartości krytycznej

KNF w analizie podaje, że nie ma wątpliwości, iż największe koszty będą wiązały się z propozycją całkowitego przewalutowania kredytów frankowych po kursie z dnia zaciągnięcia w wersji proponowanej przez Kukiz'15.

Co więcej, w dokumencie KNF zaznacza również, że w przypadku wejścia w życie tej propozycji cztery banki spośród 20 badanych "będą posiadały łączny współczynnik kapitałowy poniżej wartości krytycznej (8%)". Mówiąc prościej, oznaczałoby to duże problemy finansowe tych instytucji. Nie podano jednak ich nazw.

Urzędnicy zaznaczają również, że w szacunku nie uwzględniają m.in. potencjalnych dodatkowych strat banków powstałych w wyniku zwrotu mieszkań przez część klientów, a także przewidzianych w ustawie odszkodowań dla tych, którzy swoje zobowiązania już spłacili.

bDUFhUlX

KNF ocenia, że najtańsza jest propozycja prezydenta Andrzeja Dudy. Według urzędników dzięki zwrotowi spreadów, kredytobiorcy mogliby odzyskać 9,1 mld zł. I podają swoje wyliczenia z podziałem na konkretne lata, w których były udzielane zobowiązania.

Źródło: WP money na podstawie dokumentu KNF.

Warto zauważyć, że wyliczenia przedstawione przez KNF w ogromnej mierze są uzależnione od bieżącego kursu franka szwajcarskiego.

bDUFhUlY

Z obliczeń KNF wynika, że umocnienie franka do poziomu 4,88 zł (czyli o 20 proc. wobec czerwca 2016 r.) oznaczałoby dodatkowy wzrost kosztów o 27,4 mld zł w przypadku projektu Kukiz'15 oraz o 6,2 mld zł w przypadku propozycji PO. Zmniejszeniu kosztów będzie za to sprzyjać ewentualne umocnienie złotego.

Źródło: WP money na podstawie dokumentu KNF.

Kaczyński nie dał wielkiej nadziei frankowiczom

Na razie nie wiadomo, która z propozycji dla frankowiczów ma największą szansę na wejście w życie oraz kiedy miałoby się to stać. Nadzieję na pomoc osobom, które liczą na zmiany przepisów, mógł w lutym osłabić prezes PiS, Jarosław Kaczyński.

W wywiadzie dla Polskiego Radia powiedział on, że frankowicze "powinni wziąć sprawy we własne ręce i walczyć w sądach". - Nie dlatego, że nie można ufać prezydentowi czy rządowi, ale dlatego, że prezydent i rząd są w położeniu determinowanym warunkami ekonomicznymi. Rząd nie może podejmować działań, które zachwieją systemem bankowym, bo to odbije się na wszystkich obywatelach - powiedział wówczas prezes PiS.

Jego słowa wywołały wtedy wyraźny wzrost kursów akcji banków na giełdzie. Stały się bowiem sygnałem dla inwestorów, że politycy nie będą spieszyć się z rozwiązaniem problemu frankowego.

bDUFhUmq
giełda
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(227)
Grzegorz_T
4 lata temu
[QUOTE] Nowe wyliczenie KNF. Ponad 52 mld zł może kosztować rozwiązanie problemu kredytów frankowych [/QUOTE] Co za bzdury wypisuje autor. Po prostu 52 mld zł mniej zedrą z Polaków zagraniczne banki. 52 to nie koszt tylko utracone złodziejskie zyski.
jacekk
4 lata temu
Frankowiczom miliardy, emerytom i rencistom po 5 zł - nie zapomnimy!
edi666
4 lata temu
Kolejne kłamstwo. Spredy były nielegalne więc jak złodziej może ponieść stratę? Lobby banksterskie tak ustawia komunikaty że to oni oszukując są stratni.
bDUFhUmr
Rafal
4 lata temu
Skoro banki zawieraly w umowach swiadomie klauzule niedozwolone to niech placą za swoje czyny. Czy amerykanie nakladajac karę na volkswagena za oszustwa z dieslami pytali jak to wpłynie na kondycję firmy?
ala
4 lata temu
"BANKI" to najgorsze zło tego świata. Okradają miliony z miliardów i jeszcze bezczelnie twierdzą, że stracą. Kupują sobie takich oto pseudo rządzących do uprawiania swoich przekrętów i złodziejstw, ale ludzie już dostrzegli o co tutaj chodzi i kto naprawde tym wszystkim steruje..
...
Następna strona