Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Krugman wywołał dyskusję na temat wejścia Polski do strefy euro

0
Podziel się:

Piszą dziś o nas najważniejsze finansowe dzienniki. Kto ma rację?

Krugman wywołał dyskusję na temat wejścia Polski do strefy euro
(PAP/EPA)
bFdUpULF

_ Financial Times _ zwrócił uwagę na dyskusję, jaką wywołała teza Paula Krugmana (na zdj.), który w środowym wydaniu _ New York Timesa _ skrytykował plany Warszawy dotyczące wejścia do strefy euro. Temat podjął _ Washington Post _, zareagowali też polscy politycy.

_ Polska, jak wiele ambitnych krajów jest bardzo wrażliwa na krytykę, nic więc dziwnego, że gdy laureat ekonomicznej nagrody Nobla Paul Krugman zajął stanowisko w sprawie planów Warszawy dotyczących akcesji do strefy euro, reakcja Polaków była żywiołowa _ - komentuje brytyjski dziennik.

Krugman ostro skrytykował plany dołączenia do strefy euro - pisze _ FT _, przytaczając mocniejsze sformułowania publicysty _ NYT _: _ To sprawia, że ma się ochotę walić głową o ścianę _, Polacy _ wciąż wierzą, że jeszcze jedna szarża kawalerii odeprze czołgi _.

bFdUpULH

W środę Krugman napisał na łamach _ NYT _, że tajemnicą polskiego sukcesu jest fakt, iż kraj zachował własną walutę, uwalniając też kurs złotego. _ W rezultacie w latach, w których do peryferyjnych krajów Europy napłynęły duże kapitały, w Polsce następowała aprecjacja złotego (...), a gdy nadszedł kryzys, (Warszawa) mogła skorygować szybko realny kurs jego wymiany _.

_ I co teraz chcą zrobić polscy przywódcy? Oczywiście wejść do strefy euro _ - ciągnął Krugman. Według niego przypadki załamań gospodarki Grecji, Hiszpanii, Portugalii czy Cypru sumują się i dowodzą, że euro to pułapka, a kraje w nią złapane mogą _ łatwo znaleźć się w sytuacji, w której nie ma dobrych rozwiązań na wypadek kryzysu _. Członkostwo w strefie euro to w opinii Krugmana _ w najlepszym przypadku rodzaj hazardu, który może się fatalnie skończyć _.

Dzień po opublikowaniu tekstu Krugmana jego tezę poparł _ Washington Post _ w artykule zatytułowanym _ Euro to porażka na dużą skalę. Dlaczego więc Polska chce wejść do strefy euro? _. O opinii publicysty _ NYT _ i reakcji Warszawy napisał też _ Wall Street Journal _.

_ Financial Times _ odnotowuje reakcje polskich polityków, przytaczając wpis na Twitterze szefa dyplomacji RP, Radosława Sikorskiego, który przebywając na Słowacji, zareagował: _ Polska jeszcze nie jest stracona. Tu na Słowacji euro wygląda na dobry pomysł _.

bFdUpULN

Brytyjski dziennik cytuje też wicepremiera, ministra finansów Jacka Rostowskiego, który ocenił, że Krugman mógł nie zrozumieć intencji polskich władz i uznać, że rząd chce jak najszybciej dołączyć do eurogrupy - tymczasem jest odwrotnie. _ Będziemy musieli Polaków naprawdę do tego przekonać _ - powiedział wicepremier.

Były minister skarbu Jacek Socha powiedział - jak pisze _ FT _ - że Krugman przecenia wpływ dewaluacji, która wprawdzie pomogła w pierwszej fazie kryzysu, pod koniec 2008 roku, ale potem wahania kursowe stały się raczej kłopotliwe dla polskiej gospodarki. _ Na krótką metę zmiany kursu waluty mogą pomóc, ale w długiej perspektywie są destrukcyjne dla gospodarki _ - zaznaczył Socha.

_ FT _ kończy tekst, zwracając się do publicysty _ NYT _, który rozpętał całą dyskusję: _ Profesorze Krugman, jakiś komentarz? _.

Czytaj więcej w Money.pl
Cypr o strefie euro. Jednak wyjdą ze wspólnoty? Prezydent Cypru skrytykował partnerów w strefie euro, zarzucając im postawienie irracjonalnych żądań.
Będzie referendum w sprawie euro? Łotwa i Litwa odrzuciły w czwartek pomysł referendum w sprawie swego wejścia do strefy euro, w czasie gdy sąsiednia Polska wspomina o takiej możliwości, gdyż według nich mogłoby to zaprzepaścić, jak to określają, "cel strategiczny" - pisze AFP.
Euro jest porażką. Po co ono Polsce? _ Washington Post _ nawiązuje do artykułu Paula Krugmana, ostrzegającego Warszawę przed wejściem do eurolandu.
bFdUpUMi
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)