Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Euro to porażka. Dlaczego Polska chce dołączyć?

0
Podziel się:

Washington Post nawiązuje do artykułu Paula Krugmana, ostrzegającego Warszawę przed wejściem do eurolandu.

Euro to porażka. Dlaczego Polska chce dołączyć?
(Rex Roof/CC/Flickr)

_ Euro to porażka na dużą skalę. Dlaczego więc Polska chce wejść do strefy euro? _ - pisze komentator ekonomiczny _ Washington Post _ w dzisiejszym wydaniu dziennika, nawiązując do artykułu Paula Krugmana, ostrzegającego Warszawę przed wejściem do strefy euro.

Gdy pod wpływem kryzysu finansowego _ cały świat zaczął się zapadać w 2009 roku, tylko garstka krajów była w stanie znieść tę burzę. Polska gospodarka wzrosła wtedy 1,6 proc. Dla porównania: gospodarka USA skurczyła się w 2009 roku o 3,5 proc. _ - przypomina Dylan Matthews.

Tajemnicą spektakularnego sukcesu Polaków był spadek wartości złotego w latach 2009-2012, który przyczynił się do szybkiego rozwoju polskiego eksportu, a ten stał się kołem zamachowym gospodarki. _ Zapewne dlatego Polska uniknęła recesji - pisze Matthews. - To wszystko (w wyniku) deprecjacji złotego _.

_ Oczywiście, jeśli Polska dołączy do strefy euro, nie będzie mogła strategicznie zdewaluować swej waluty w latach kryzysu i sprawić, że gospodarka będzie wciąż rosła _ - podkreśla Matthews, nawiązując do przedstawionej w środowym wydaniu _ New York Timesa _ tezy Paula Krugmana, według której przyjęcie przez Warszawę wspólnej europejskiej waluty, to _ w najlepszym przypadku hazard _.

Tak jak Krugman, Matthews uważa, że po wejściu do strefy euro Polska nie będzie miała możliwości efektywnego radzenia sobie z recesją.

Krugman napisał w środę, że tajemnicą polskiego sukcesu jest fakt, iż kraj zachował własną walutę, uwalniając też kurs złotego. _ W rezultacie w latach, w których do peryferyjnych krajów Europy napłynęły duże kapitały, w Polsce następowała aprecjacja złotego, a gdy nadszedł kryzys, (Warszawa) mogła skorygować szybko realny kurs jego wymiany _.

Publicysta _ NYT _ i zarazem laureat ekonomicznego Nobla uznał, że przypadki załamań gospodarki Grecji, Hiszpanii, Portugalii czy Cypru sumują się i _ dowodzą, że euro to pułapka _, a kraje w nią złapane mogą _ łatwo znaleźć się w sytuacji, w której nie ma dobrych rozwiązań na wypadek kryzysu _.

Czytaj więcej w Money.pl
Mogliśmy spełnić kryteria przyjęcia euro, ale... W 2008 roku możliwe było wypełnienie kryteriów przyjęcia euro, ale kryzys uniemożliwił osiągnięcie tego celu - napisano w rządowej odpowiedzi na zarzuty prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.
Cypr to początek. Inni w strefie euro też stracą? Bruksela nie wyklucza strat właścicieli nieubezpieczonych depozytów, w razie kłopotów banków w całym eurolandzie.
euro
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)