Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Krym zablokowany. Tatarzy i Prawy Sektor odcięli półwysep

0
Podziel się

W ciągu ostatnich 5 miesięcy wartość obrotu towarów z Krymem wyniosła 475 milionów dolarów.

Refat Czubarow, jeden z liderów Tatarów krymskich
Refat Czubarow, jeden z liderów Tatarów krymskich (News UTR/CC BY 3.0/Wikimedia)
bEqJjVnV

Tatarzy i Prawy Sektor blokują wjazd TIR-ów na Krym. W obwodzie Chersońskim, przy granicy z okupowanym przez Rosjan półwyspem zebrało się kilkuset aktywistów. Ustawili na drodze betonowe słupy. Przepuszczają jedynie samochody osobowe.

Jak wyjaśniał jeden z liderów Tatarów krymskich Refat Czubarow - blokada ma wpłynąć na Rosjan aby zaprzestali prześladowań żyjących na Krymie Tatarów. Tatarscy aktywiści siedzą bowiem w aresztach a rosyjskie służby wywierają na tatarską mniejszość ciągłą presję.

Ponadto jak tłumaczą organizatorzy blokady - na przewozie towarów na Krym zarabiają ukraińscy oligarchowie i obecne władze Krymu w tym szef nieuznawanej przez świat Autonomicznej Republiki Krym Siergiej Aksjonow.

bEqJjVnX

Nie może być tak - jak tłumaczą organizatorzy blokady - że za pieniądze z handlu z Ukrainą finansowane jest prześladowanie rdzennych mieszkańców półwyspu.

Jak zaznaczył Refat Czubarow w ciągu ostatnich 5 miesięcy wartość obrotu towarów z Krymem wyniosła 475 milionów dolarów. Jak dodał, zamiast wspomagania przestępczych władz na Krymie, należy po stronie ukraińskiej stworzyć specjalne rynki towarowe, na których mogliby się zaopatrywać mieszkańcy Krymu.

Blokada granicy będzie trwać, jak wyjaśniają organizatorzy, aż do odwołania.

bEqJjVoy
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(0)