Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kryzys libijski. Renzi spotka się z Putinem

0
Podziel się:

Putin ponosi odpowiedzialność za naruszenie integralności Ukrainy. Ja staram się przekazać taki oto komunikat: jeśli Rosja powróci do stołu wspólnoty międzynarodowej, wszyscy będziemy spokojniejsi.

Kryzys libijski. Renzi spotka się z Putinem
(Governo Italiano)

Premier Włoch Matteo Renzi oświadczył w niedzielę, że na początku marca uda się do Rosji na rozmowy z prezydentem Władimirem Putinem na temat możliwości rozwiązania kryzysu libijskiego. Zdaniem szefa rządu Moskwa może odegrać w tej sprawie kluczową rolę.

_ - Moja podróż do Putina jest zaplanowana na początek marca. To jest próba _ - powiedział Renzi w wywiadzie dla telewizji RAI. Nie podał żadnych szczegółów.

_ - Ważne jest to, by przekazać komunikat, iż w kwestii Libii rolę musi odegrać ONZ, a Rosja jest stałym członkiem Rady Bezpieczeństwa _ - wyjaśnił.

Renzi wyraził opinię, że poprzednia zbrojna interwencja w Libii w 2011 roku po wybuchu ciężkich walk między wojskami rządowymi a siłami przeciwników reżimu Muammara Kaddafiego była _ wielką improwizacją _. _ - Teraz trzeba płacić konsekwencje tego _ - ocenił.

_ - Słuszne było przepędzenie Kadafiego, ale teraz trwa batalia o przyszłość naszego świata _ - oświadczył Renzi, który od dłuższego czasu przypomina krajom europejskim, że równie dużym zagrożeniem dla pokoju, jak wojna na Ukrainie, jest kryzys libijski.

W wywiadzie telewizyjnym Renzi podkreślił, że prezydent Władimir Putin powinien powrócić do międzynarodowego stołu negocjacji jako przywódca kraju, który odgrywa kluczową rolę na świecie._ - Ale najpierw Rosja musi wyjść z Ukrainy _ - zastrzegł.

_ - Putin ponosi odpowiedzialność za naruszenie integralności Ukrainy. Ja staram się przekazać taki oto komunikat: jeśli Rosja powróci do stołu wspólnoty międzynarodowej, wszyscy będziemy spokojniejsi _ - zaznaczył.

Włoski premier zwrócił uwagę na zagrożenie, jakim jest przemoc Państwa Islamskiego.

_ - Obecnie trwa obłędna wojna między tymi, którzy chcą terroru a resztą świata, do której należy wiele państw islamskich. Chciałbym, żeby Putin był w drużynie ze mną _ - stwierdził Renzi w RAI3, odnosząc się do konieczności rozwiązania kryzysu libijskiego i stawienia czoła zagrożeniu ze strony dżihadystów.

_ Od początku mówię, że konieczny jest powrót Rosji do międzynarodowych rozmów _ - dodał. Przypomniał, że Moskwa miała decydujące zdanie w sprawie Syrii, gdy rozważano możliwość zbrojnej interwencji Zachodu w tym kraju.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)