Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kryzys strefy euro. Kto odpowiedzialny?

0
Podziel się:

Były kanclerz Helmut Kohl uważa, że winę za kryzys w Europie ponosi niemiecki rząd Gerharda Schroedera.

Helmut Kohl
Helmut Kohl (face to face/REPORTER)
bFdOzEaJ

Według niego Berlin popełnił wielki błąd, pozwalając na przedwczesne wejście Grecji do strefy euro, a następnie sam przyczynił się do naruszenia dyscypliny budżetowej.

W przyszłym tygodniu ukaże się najnowsza książka Kohla _ Z troski o Europę. Apel _, w której rozprawia się on z polityką swego następcy - socjaldemokraty Gerharda Schroedera. Jej fragment opublikował w niedzielnym wydaniu dziennik _ Frankfurter Allgemeine Zeitung _.

Chrześcijański demokrata Kohl odszedł ze stanowiska kanclerza po przegranych wyborach na jesieni 1998 roku. Jego następca Schroeder utworzył rząd socjaldemokratów z Zielonymi. Koalicja czerwono-zielona kierowała Niemcami do 2005 roku.

bFdOzEaL

Kohl podkreśla, że przyczyną problemów, z jakimi boryka się Europa, nie są ani zjednoczona Europa, ani też wspólna waluta euro. _ Wyjściem nie jest powrót do państwa narodowego, ani działanie w skali regionu na własną rękę _ - pisze były kanclerz.

Zdaniem Kohla Grecja została przyjęta w 2001 roku do strefy euro przed spełnieniem kryteriów, co oznaczało pogwałcenie zasady _ najpierw reformy, a potem członkostwo _. Były kanclerz przyznaje, że nie jest łatwo wytrzymać presję ze strony kandydata. _ Gdybym to ja był wówczas na stanowisku kanclerza, nie byłoby zgody Niemiec na wejście Grecji do strefy euro _ - pisze Kohl, wyrażając ubolewanie z powodu rozmiękczenia po jego dymisji twardego stanowiska Niemiec.

Kohl nazywa _ hańbą niemieckiej polityki _ naruszenie przez Niemcy Paktu na rzecz stabilności i wzrostu. _ To było złamanie prawa i naruszenie zaufania, które podziałało jak przerwanie tamy, jak zachęta do zadłużania się _ - ocenia były kanclerz. _ Nigdy by do tego nie doszło, gdybym był wtedy kanclerzem _ - zapewnia Kohl.

Zadaniem przyjętego w 1997 roku Paktu na rzecz stabilności i wzrostu jest utrzymywanie przez państwa UE dyscypliny budżetowej w celu uniknięcia nadmiernego deficytu. W ten sposób przyczynia się on do stabilności walutowej. W latach 2001 - 2005 niemiecki deficyt sektora publicznego był wyższy od dozwolonych 3 proc. PKB.

bFdOzEaR

Czytaj więcej w Money.pl

bFdOzEbm
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)