Notowania

kryzys w rosji
22.09.2015 08:53

Kryzys w Rosji. Rosjan nie stać na kupowanie mieszkań

Latem tego roku w samej tylko Moskwie sprzedaż mieszkań spadła o 38 proc. w ujęciu rok do roku. Winna recesja.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Marc Veraart / Flickr (CC BY-ND 2.0))

Recesja w Rosji nie pozostała bez wpływu na tamtejszy rynek nieruchomości. Jak wynika z raportu ROSREJESTRU, latem tego roku w samej tylko Moskwie sprzedaż mieszkań spadła o 38 proc. w ujęciu rok do roku.

W okresie czerwiec-sierpień 2015 w Moskwie sprzedanych zostało 24.490 mieszkań. To o 38 proc. mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego - wynika z raportu sporządzonego przez Federalną Służbę Państwowej Rejestracji, Katastru i Kartografii (ROSREJESTR).

Z kolei w sierpniu br. nabywców znalazło zaledwie 7.360 mieszkań wystawionych na sprzedaż na stołecznym rynku nieruchomości. W porównaniu z sierpniem 2014, stanowi to 41-procentowy spadek.

Zmniejszenie popytu na mieszkania - obserwowane zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym - ma swoje źródło w pogłębiającej się recesji, za którą odpowiadają spadające ceny ropy i zachodnie sankcje nałożone na Kreml w związku z jego poczynaniami na ogarniętym konfliktem zbrojnym wschodzie Ukrainy.

Tempo wzrostu inflacji jest obecnie w Rosji większe niż tempo wzrostu wynagrodzeń, przez co środki finansowe do dyspozycji konsumentów stale się kurczą: w okresie styczeń-sierpień 2015 realna wartość średniej rosyjskiej pensji była o 9 proc. niższa w porównaniu z analogicznym okresem w 2014 r.

Sprawdź aktualny kurs rubla

W tej sytuacji trudno się dziwić, że Rosjanie nie palą się do zaciągania kredytów hipotecznych. Jak informuje agencja Interfax, w I połowie 2015 r. banki udzieliły ich o 40,1 proc. mniej niż w I poł. 2014 r.

Spadek popytu na nieruchomości mieszkalne nie przełożył się na znaczący spadek cen. W sierpniu br. średnia cena metra kwadratowego nowego mieszkania w Moskwie wynosiła 208.500 rubli (ok. 3.160 USD) i była niższa od ceny z sierpnia 2014 r. o zaledwie 1,3 proc. Jednocześnie w tym samym miesiącu średnia cena metra kwadratowego mieszkania na rynku wtórnym wzrosła aż o 10,7 proc. w ujęciu rok do roku, do 199.300 rubli.

Tagi: kryzys w rosji, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz