Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Izabela Trzaska
|

Kryzys w Zatoce Perskiej. Katar zatrudnił Johna Ashcrofta. Zrobi audyt

8
Podziel się:

Katar zapłacił kancelarii prawniczej byłego prokuratora generalnego USA Johna Ashcrofta 2,5 mln USD za audyt ich wysiłków na rzecz zaprzestania finansowania terroryzmu - podały media w poniedziałek. Ma to pomóc w rozwiązaniu kryzysu w Zatoce Perskiej.

Kryzys w Zatoce Perskiej. Katar zatrudnił Johna Ashcrofta. Zrobi audyt
(Joi Ito/Flickr.com/CC 2.0)

2,5 mln USD zapłacił Katar kancelarii prawniczej byłego prokuratora generalnego USA Johna Ashcrofta za audyt ich wysiłków na rzecz zaprzestania finansowania terroryzmu. Ma to pomóc w rozwiązaniu kryzysu w Zatoce Perskiej.

Ashcroft, prokurator generalny w latach 2001-2005 za rządów prezydenta George'a W. Busha, ma osobiście nadzorować cały proces, mający na celu "ocenę, weryfikację i w razie potrzeby ulepszenie mechanizmów prowadzonej przez Katar walki z praniem brudnych pieniędzy oraz przeciwdziałania finansowaniu terroryzmu".

Kancelaria Ashcrofta prawdopodobnie zajmie się także lobbowaniem na rzecz katarskiego klienta.

Zgodnie z wymogami prawnymi kancelaria złożyła odpowiednie dokumenty w sprawie otrzymanego zlecenia w Wydziale Bezpieczeństwa Narodowego w ministerstwie sprawiedliwości USA. Wynika z nich, że w związku z przeprowadzonym audytem oraz jego wynikami firma może rozpocząć "działania skierowane do mediów oraz przedstawicieli administracji rządowej USA".

Zobacz także: Katar odcięty od świata. Wielki kryzys polityczny

W umowie pomiędzy Katarem a biurem prawnym zapisane jest: "Kancelaria zdaje sobie sprawę z pilności sytuacji i potrzeby komunikacji sprawdzonych informacji". Ze strony katarskiej umowa została podpisana przez sekretarza generalnego w MSZ Ahmada al-Hammadiego.

Zatrudnienie Ashcrofta, który był prokuratorem generalnym w czasie, gdy dokonano ataków terrorystycznych 11 września 2011 roku, i kóry odpowiada za wprowadzenie ustawy Patriot Act, ma zdaniem komentatorów uspokoić Waszyngton po tym, jak kraje Zatoki Perskiej rozpoczęły izolację Kataru ze względu na podejrzenia o finansowanie przez ten kraj terroryzmu.

Arabia Saudyjska, Egipt, Zjednoczone Emiraty Arabskie oraz Bahrajn zerwały w zeszłym tygodniu stosunki dyplomatyczne z Katarem.Odcięte zostały drogi morskie, lądowe i powietrzne, co spowodowało problemy związane z importem żywności. W Katarze mieści się jedna z głównych w tym regionie baz wojskowych USA, kraj ten jest też wyznaczony jako gospodarz mistrzostw świata w piłce nożnej w 2022 roku.

Katar zaprzecza, jakoby wspierał organizacje terrorystyczne, jednak politycy innych krajów wielokrotnie oskarżali władze emiratu o zezwalanie na finansowanie muzułmańskich ekstremistów, a nawet zachęcanie do tego. Także prezydent USA Donald Trump wielokrotnie krytykował Katar za powiązania z muzułmańskimi ekstremistami.

Z Waszyngtonu Joanna Korycińska

wiadomości
gospodarka
najważniejsze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(8)
Talizman
7 lat temu
Shalom - aj waj Powstały problem państwa Katar tkwi w konkurencyjności ekonomiczno inwestycyjnej wobec pozostałych producentów i eksporterów surowców. Syjonistyczno fas xv zysto vx wskie koncerny zbrojeniowe mają żal ,że rząd Katarski nie kupuje od nich zbrojeniowych zabawek z technologicznego demobilu za bajońskie ceny . Już prawie pewne jest ,że Katar ekonomicznie złupiony zostanie przez syjonistów tak jak Libia. Aby temu zapobiec należy wdrożyć jeden patent za kilka miliardów euro.
tata
7 lat temu
Najwiecej pieniedzy dla terorystow przeznacza Arabia Saudyjska. Ale jej nikt nie ruszy bo to friendy USA i maja najwiecej ropy.
Abra Kadabra
7 lat temu
Polska firma pod egidą polskiego rządu kupuje tymczasem gaz w Katarze, w sytuacji gdy nawet arabscy pobratymcy Kataru się od nich odwrócili.
golo1974
7 lat temu
Wszystkie islamskie kraje odciąć od cywilizowanego świata.
jerzy
7 lat temu
za mało zapłacili , ograbią ich jak Libię ?