Notowania

Katarski statek z gazem dla Polski przepuszczony. "Qatargas jest bardzo dobrym partnerem"

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo na mocy dwóch kontraktów z państwową firmą Qatargas kupuje w emiracie skroplony gaz ziemny, który trafia statkami do terminalu LNG w Świnoujściu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Photo personnelle/CC BY-SA 3.0/Wikiemedia)

Statek z dostawą LNG z Kataru dla Polski został przepuszczony przez Kanał Sueski. - Mam nadzieję, że długoterminowe kontrakty będą przez Qatargas realizowane - powiedział w poniedziałek pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

Podczas spotkania z dziennikarzami Naimski odniósł się do kryzysu w Zatoce Perskiej. Kilka państw tego regionu zerwało stosunki dyplomatyczne z Katarem, oskarżając go o wspieranie terroryzmu. Chodzi o Arabię Saudyjską, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Egipt, Bahrajn, Jemen, Libia i Malediwy, do których w sobotę dołączyła Nigeria. Na znak solidarności z monarchiami Zatoki Perskiej, Gabon potępił Katar za "brak walki z terroryzmem", a Senegal zapowiedział, że wycofa swego ambasadora z Dauhy.

Państwa te zablokowały połączenia morskie, lotnicze i zamknęły jedyną granicę lądową Kataru z Arabią Saudyjską. Izolujące Katar kraje zarzucają mu wspieranie terroryzmu oraz walczących w regionie szyickich milicji popieranych również przez Iran.

Zobacz: wielki kryzys polityczny. Katar odcięty od świata

Tymczasem w połowie czerwca w terminalu LNG w Świnoujściu spodziewany jest gazowiec przewożący kolejną dostawę w ramach długoterminowej umowy PGNiG z Qatargas.

Jak powiedział Piotr Naimski, Qatargas jest "bardzo dobrym partnerem biznesowym". - Mam nadzieję, że ta kwestia zostanie rozwiązana, że długoterminowe kontrakty będą przez Qatargas realizowane - powiedział.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo na mocy dwóch kontraktów z państwową firmą Qatargas kupuje w emiracie skroplony gaz ziemny, który trafia statkami do terminalu LNG w Świnoujściu. Od 2018 r. dostawy z Kataru dla PGNiG mają wynosić ok. 2,7 mld m sześc. gazu rocznie.

Tagi: lng, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-06-2017

MarcinKrisNY Terrorystów to wspiera Merkelówna dając im pracę i socjal, Oni sobie jeżdżą na wakacje do swoich krajów, na szkolenia integracyjne pt. "jak … Czytaj całość

12-06-2017

KODekŻadniego gazu dla PISu, chyba żeby zgazować. Mamy dość bezpłatnego gazu od przyjaciół z Rosji.

12-06-2017

jakiśnie trzeba było szczekać na Rosję i komplikować przesył gazu przez Ukrainę. Rosja musi sprzedawać gaz i ropę a my mogliśmy zarabiać na przesyle. Ale … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (60)