Notowania

Kulczyk sprzedaje ostatnie akcje piwnego giganta. Zarobi 5 mld zł

Kulczyk Investments sprzedaje swoje ostatnie akcje koncernu piwowarskiego SABMiller - dowiaduje się money.pl. Cena za 1,5-proc. pakiet ma wynieść około 5 mld zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Andrzej Iwanczuk/REPORTER)

To już druga taka transakcja w tym roku. W kwietniu kierowana przez Sebastiana Kulczyka grupa sprzedała połowę swojego pakietu akcji SABMiller.Wówczas za 24 mln akcji KI zgarnęła 1,2 mld funtów, czyli 5,5 mld zł. Teraz na sprzedaż poszedł drugi taki sam pakiet. Jak się dowiadujemy, cena również będzie zbliżona.

Kulczykowie sprzedają udziały w koncernie piwowarskim w ramach procesu restrukturyzacji portfela aktywów Grupy. Ma on być oparty na trzech głównych filarach: na dużych spółkach dywidendowych, które mają zapewniać ochronę kapitału, średnich firmach z regionu Europy Środkowowschodniej z ponadprzeciętnym potencjałem wzrostu, oraz na polskich i zagranicznych spółkach z obszaru nowych technologii o globalnym potencjale, które KI chce wspierać w rozwoju na międzynarodowych rynkach.

Jan Kulczyk zainwestował w rynek piwowarski w 1993 r., kiedy kupił browar Lech. Dwa lata później pozyskał dzisiejszy SABMiller jako partnera strategicznego. Efektem tej współpracy było utworzenie Kompanii Piwowarskiej.

Biznesowe imperium stworzone przez Jan Kulczyka, którym włada teraz jego syn, obejmuje ponad 30 krajów z czterech kontynentów. Za pośrednictwem swoich firm inwestycyjnych - Kulczyk Investments i Kulczyk Holding - polski miliarder lokował kapitał niemal na całym świecie.

Zobacz też: * *Rozwarstwienie społeczne. 50 tys. osób kontroluje 1/3 majątku wszystkich Polaków

Tagi: sebastian kulczyk, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-10-2016

temidaJan Kulczyk żyje tylko załatwił sobie papiery nieboszczyka żeby go prokuratorzy nie ciągali. Jan Kulczyk kiedyś powiedział, ze ma jeden dar od Boga - … Czytaj całość

10-10-2016

Andrzej Lepper - 5 SIERPNIA 2011 r."Seria Leppera 1.Dr Ryszard Kuciński - prawnik A. Leppera - "zmarł" w MAJU 2011 r. 2.Wiesław Podgórski - był doradcą A. Leppera, zmarł … Czytaj całość

10-10-2016

konioA skąd Kulczyk Jan miał pieniądze na kupno browaru w 93 roku? Ja nie miałem.

Rozwiń komentarze (151)