Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ławrow składa "ofertę" syryjskiej opozycji

0
Podziel się:

Minister spraw zagranicznych Rosji powiedział, że przedstawiciele syryjskiej opozycji ryzykują utratę wpływu na wysiłki pokojowe, jeśli
nie wezmą udziału w planowanych rozmowach w Moskwie.

Ławrow składa "ofertę" syryjskiej opozycji
(UN Geneva/Flickr (CC BY-NC-ND 2.0))

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow powiedział, że przedstawiciele syryjskiej opozycji ryzykują utratę wpływu na wysiłki pokojowe, jeśli nie wezmą udziału w planowanych rozmowach w Moskwie.

Odmowa uczestnictwa czołowych przedstawicieli syryjskiej opozycji w spotkaniu w Moskwie, które zaplanowano na 26-29 stycznia, byłaby, jak pisze Reuters, ciosem dla wysiłków Moskwy w celu znalezienia rozwiązania syryjskiego konfliktu.

_ Ci, którzy postanowią nie brać udziału w tym przedsięwzięciu, stracą w sensie możności zaprezentowania swego stanowiska w całościowym procesie negocjacyjnym _ - oświadczył Ławrow na konferencji prasowej w Moskwie. _ Liczymy na dobry poziom i skład uczestników _ - podkreślił.

Rosja, jeden z czołowych sojuszników zwalczanego przez syryjską opozycję prezydenta Baszara el-Asada, mówi, że wciąż ma nadzieję, że w rozmowach weźmie udział wspierana przez Zachód Syryjska Koalicja Narodowa na rzecz Opozycji i Sił Rewolucyjnych. Koalicja odrzuciła przed tygodniem zaproszenie do Moskwy, mówiąc, że przystąpi do rozmów pod warunkiem, że doprowadzą one do ustąpienia Asada.

Wysiłki Moskwy w zgromadzeniu przy jednym stole stron walczących w Syrii poparł w środę w Genewie amerykański sekretarz stanu John Kerry. Spotkał się on z wysłannikiem ONZ i Ligi Arabskiej ds. Syrii Staffanem de Misturą, który jest autorem planu zawieszenia broni w Aleppo - drugim co do wielkości mieście Syrii. Kerry oświadczył, że rosyjska inicjatywa _ może być pomocna _.

Życzył też Staffanowi de Misturze powodzenia w realizacji planu zamrożenia walk w Aleppo. Podkreślił, że mimo natłoku zdarzeń na świecie, Syria pozostaje dla USA _ sprawą palącą _.

Dodał, że najwyższy czas, by władze syryjskie postawiły interesy swego narodu przed chęcią własnego przetrwania i zakończyły to, co nazwał _ niekończącą się katastrofą _.

Wojna domowa w Syrii zaczęła się od brutalnych represji w marcu 2011 roku, jakim władze poddały ruch kontestacji, który przekształcił się w zbrojną rebelię. Konflikt uległ dalszemu skomplikowaniu po włączeniu się w wojnę dżihadystów, zwłaszcza z organizacji Państwo Islamskie, która kontroluje rozległe rejony Syrii.

Według obliczeń ONZ podczas wojny w Syrii zginęło ponad 190 tys. ludzi, a miliony zostały zmuszone do opuszczenia swoich domów.

Czytaj więcej w Money.pl
Wezwali Turcję do uszczelnienia granicy z... Choć wysiłki na rzecz powstrzymania wyjazdów radykałów do Syrii częściowo zakończyły się powodzeniem, to liczba tych, którym udało się przedostać, jest zbyt wysoka.
Wspólniczka zamachowców z Paryża jest w... Władze tureckie ustaliły, że granicę z Syrią przekroczyła dzień po tym jak jej partner Amedy Coulibaly zastrzelił policjantkę w Montrouge na przedmieściach Paryża i dzień po ataku _ Charlie Hebdo _.
"Podczas ataków na islamistów giną cywile" Cytowani dziś przez agencję Reutera przedstawiciele syryjskiej służby zdrowia zwracają uwagę, że sytuacja ludności cywilnej uległa pogorszeniu, odkąd USA i państwa koalicji rozpoczęły bombardowania pozycji IS.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)