Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Lek na raka. Pozostał rok badań nad polską terapią nowotworową

Lek na raka. Pozostał rok badań nad polską terapią nowotworową

Fot. Canadian Film Centre/Flickr

Mabion przewiduje, że z końcem 2016 roku zakończą się badania na pacjentach leku MabionCD20, wykorzystywanego w terapii nowotworów krwi i reumatoidalnego zapalenia stawów, zapowiedział prezes spółki Maciej Wieczorek.

- Obecnie jesteśmy w końcówce badań klinicznych leku CD20 - powiedział Wieczorek podczas konferencji prasowej.

Dodał, iż rejestracja leku trwa ok. 210 dni, natomiast "lek będzie gotowy w każdym momencie od dnia rejestracji, bo sami go wytwarzamy".

W styczniu br. Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) zdecydował o wydaniu Mabionowi zezwolenia na "Wytwarzanie badanego produktu leczniczego" w Kompleksie Naukowo-Przemysłowym Biotechnologii Medycznej Mabion w Konstantynowie Łódzkim.

Obecnie trwają prace nad czterema lekami. Wszystkie stanowią przeciwciała terapeutyczne. Główne obszary zainteresowań terapeutycznych MABION to choroby nowotworowe i autoimmunologiczne.

Mabion CD20 to lek zbudowany na przeciwciałach monoklonalnych, używany w leczeniu nowotworów krwi, chłoniaków i białaczek, jak również w terapii reumatoidalnego zapalenia stawów. Lek z sukcesem przeszedł fazy rozwoju procesu wytwarzania i charakterystyki in vitro.

Siedem firm jest zainteresowanych jako partnerzy w leku MabionCD20. Dwie z nich są gotowe do negocjacji handlowych.

- W naszej strategii dotyczącej "partneringu" chcemy zrobić swego rodzaju konkurs wśród oferentów - powiedział Wieczorek.

Mabion SA to polska firma biotechnologiczna, która została utworzona w celu wprowadzenia na rynek leków biotechnologicznych najnowszej generacji opartych na humanizowanych przeciwciałach monoklonalnych. W 2010 roku Mabion wszedł na rynek NewConnect pozyskując 22,8 mln zł, a w kwietniu 2013 r. spółka przeniosła się na parkiet główny warszawskiej giełdy.

Po przekazaniu powyższej informacji kurs Mabionu wybił mocno w górę, zbliżając się do poziomu 50 zł. W maju ubiegłego roku akcje były notowane nawet powyżej 70 zł, osiągając wtedy swoje historyczne maksima.

Notowania akcji Mabionu od 2015 roku

farmacja, nowotwory, mabion, mab, lek na raka
ISB
Czytaj także
Polecane galerie