Notowania

Jeden z najdroższych leków na świecie będzie refundowany w Polsce. Nie ma dla niego alternatywy

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że od 1 stycznia w Polsce będzie refundowany Soliris. To być może nawet najdroższy lek na świecie, który pomaga ratować życie dzieci. Roczny koszt kuracji to nawet 2 mln zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(YouTube)
Niepozorny lek kosztuje krocie. Pomaga przy bardzo rzadkich schorzeniach

Resort zdrowia o sprawie poinformował jak o każdym innym leku. W lakonicznym komunikacie czytamy: "Zakończyliśmy konsultacje, które zostały zasygnalizowane w komunikacie z 18 grudnia 2017 roku (...). Dodano produkt leczniczy Soliris (Eculizumabum)". W rzeczywistości chodzi o refundację leku, który nazywany jest najdroższym lub jednym z najdroższych na świecie.

Branżowy portal politykazdrowotna.com wyjaśnia, że roczna kuracja może wynieść nawet 2 mln zł na jednego pacjenta. Nie ma jednak dla niej alternatyw. Według szacunków ministerstwa, skorzysta z niego maksymalnie kilkadziesiąt osób rocznie. Soliris jest stosowany do leczenia zespołu hemolityczno-mocznicowego.

Jak tłumaczy w rozmowie z portalem wiceminister Marcin Czech, bez tej terapii pacjenci wchodzą w niewydolność nerek, muszą być dializowani i nie można wykonać im przeszczepu. - Lek ratuje i wydłuża życie, ogranicza cierpienie, a z drugiej strony pacjenci rzadziej wymagają dializ, przetoczeń, pobytu w szpitalach - wyjaśnia Czech.

Zobacz także: Zmiany na liście leków refundowanych. Dobra informacja dla diabetyków

O tym, kto zostanie zakwalifikowany do programów leczenia i będzie mógł liczyć na refundację, będą decydować: Zespół Koordynacyjny do Spraw Leczenia Atypowego Zespołu Hemolityczno-mocznicowego oraz Zespół Koordynacyjny do Spraw Leczenia Nocnej Napadowej Hemoglobinurii, powołane przez prezesa NFZ.

Z pełną listą leków refundowanych, która będzie obowiązywała od 1 stycznia 2018 roku, można zapoznać się w obwieszczeniu ministra.

Tagi: soliris, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
22-12-2017

robertI TAK SIĘ ŻERUJE NA LUDZKIM ZDROWIU

22-12-2017

t.runoChyba zachorował na to ktoś z ważniaków w NFZ albo ktoś z rodziny

22-12-2017

sssssMy chcemy czystego powietrza a nie leczenia za miliony i umierania na raka.

Rozwiń komentarze (57)