Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Kalus
|

Trujemy się fałszywymi lekarstwami. Tracimy pieniądze i zdrowie

9
Podziel się:

Z danych Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego (GIF) wynika, że połowa leków dostępnych za pośrednictwem internetu to produkty sfałszowane.

Trujemy się fałszywymi lekarstwami. Tracimy pieniądze i zdrowie
(Morrhigan/iStockphoto)

W ciągu dwóch lat liczba potwierdzonych przez prokuraturę czynów polegających na podrabianiu produktów leczniczych wzrosła niemal czterokrotnie - alarmuje w swym czwartkowym wydaniu "Dziennik Gazeta Prawna".

"Z danych Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego (GIF) wynika, że połowa leków dostępnych za pośrednictwem internetu to produkty sfałszowane. Służba celna informuje zaś, że wartość zatrzymanych podrobionych produktów leczniczych w 2016 r. była czterokrotnie większa niż w 2015 r." - czytamy w artykule.

"Wiele osób nadal wierzy, iż są w stanie organoleptycznie odróżnić produkt legalny od sfałszowanego" - wskazuje rzecznik GIF, Paweł Trzciński. "Pół biedy, gdy ludzie spożywają mąkę w kapsułkach. Wtedy tracą tylko pieniądze. Gorzej, gdy sfałszowane leki naprawdę zawierają substancję czynna, ale gorszą lub zupełnie różną od wskazanej na opakowaniu" - argumentuje.

"DGP" przytacza dane Naczelnej Rady Aptekarskiej, z których wynika, że "nawet 13 proc. hospitalizacji jest spowodowanych przyjmowaniem niewłaściwych leków".

"Cała nadzieja w Służbie Celno-Skarbowej. Ale nie jest ona w stanie wyłapać wszystkich przesyłek z fałszywkami" mówi Trzciński.

"Dlatego jeszcze jesienią ruszy kampania informacyjna. jej celem ma być uświadomienie obywatelom, że medykamenty należy kupować w aptece, a nie w internecie" - dodaje rzecznik GIF.

Zobacz także: Zobacz także: Apteki dla aptekarzy, leki tylko dla bogatych? Kontrowersyjny pomysł PiS
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(9)
Wrocław
7 lat temu
Trujemy się lekami, a nie fałszywymi lekami. Yotube prof Wiąckowski "Leki trzecią najwazniejszą przyczyną śmiertelności". Hasło leki są trzecią najważniejszą przyczyną śmiertelności dotyczy leków z apteki, zatwierdzonych i przpeisanych przez lekarz zgodnie z procedurami. I to jest 3 przyczyna śmierci ludzi w cywilizowanych krajach! Gdyby dotyczyć do tego leki fałszywe, nieprzepisane przez lekarza, nie z apteki lub źle podane to być może będzie to druga a nawet pierwsza przyczyna
olo
7 lat temu
a wg raportu NIK nadzór nad rynkiem suplementów to fikcja; ale rządu to nie obchodzi
doc
7 lat temu
wierzcholek góry lodowej. kupowane w aptekach suplementy to tez jest w wiekszosci placebo i nabijanie kabzy firmom. zloty środek na wszystko witaminy i magnez. a że przyswajalnosc tego jest zadna, a ze wypelniacze sa szkodliwe i ze zamiast tabletek wystarczy jesc warzywa, owoce i orzechy, wszyscy maja gdzieś; a glownie konsument ktory pigułką chcialby zostac cudownie uleczony z efektow niezdrowego stylu zycia.
ccccc
7 lat temu
TAK JEST TYLKO TRUCIE, W PRZYCHODNIACH NA KORYTARZ CI LUDZIE WYGLĄDAJĄ JAK ZAMROCZENI IDĄ PO TE RECEPTY JESZCZE I JESZCZE! SZOK!
GOSTEK766
7 lat temu
Nie ma chyba drugiego kraju tak oszukiwanego jak Polska. Widocznie jaki gospodarz taka gospodarka.