Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Protest medyków. Czarny piątek w służbie zdrowia

Pracownicy medyczni czują się oszukani przez Ministra Zdrowia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Radek Pietruszka)
Jeśli piątkowa akcja nie przyniesie efektów, może czekać nas powtórka protestów 2017 roku.

Pracownicy medyczni czują się oszukani przez ministra zdrowia. Jeśli piątkowa akcja nie przyniesie efektów, może czekać nas powtórka wydarzeń z jesieni 2017.

Członkowie Porozumienia Zawodów Medycznych zapowiedzieli na piątek kwadrans po południu wielki protest w kilkuset szpitalach w całej Polsce – pisze "Gazeta Wyborcza". Ubiorą oni czarne koszulki lub zawiążą opaski na lekarskich kitlach, aby zaprotestować przeciwko – jak mówią – oszustwu Ministerstwa Zdrowia.

Głodowe protesty rezydentów pod koniec 2017 roku, masowe wypowiadanie klauzul opt-out i strajki ratowników medycznych miały zwrócić uwagę na problemy w ochronie zdrowie i przynieść poprawę warunków pracy. Skończyły się obietnicami rządzących i zmianą na stanowisku szefa resortu. Minister Łukasz Szumowski, po styczniowych rozmowach, obiecał spotkać się z szefem PZM. Do dziś jednak do spotkania nie doszło.

Medycy czują się więc oszukani. Jak przekonują, 6,8 proc. PKB miało być przeznaczane na służbę zdrowia, a jest 4,67 proc. Do poziomu 6 proc. resort zamierza dojść dopiero za 7 lat. Miały być krótsze kolejki, a te wciąż się ciągną. Mała być wreszcie poprawa warunków pracy i płacy, ale nic się nie zmieniło.

Tymczasem, jak pisze "Wyborcza", minister Szumowski otwarcie przyznaje, że nie zna postulatów PZM. W zeszłym tygodniu stwierdził jedynie, że o kwestii podwyższenia wydatków na ochronę zdrowia dowiedział się z doniesień medialnych.

Nowa stawka równa temu, co proponuje się też ratownikom medycznym:

Jeśli "czarny protest” medyków nie przyniesie spodziewanych efektów, PZM zapowiada powtórkę akcji protestacyjnej z jesieni 2017 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: służba zdrowia, protest lekarzy, porozumienie zawodów medycznych, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
29-06-2018

S O C J A L D E M O K R A T APan Ministrowi łatwiej zawierzyć służbę M.B. niż ludziom tam pracującym. Wiara jest prywatną sprawą Pana a Pan jest od rozwiązywania spraw istotnych … Czytaj całość

30-06-2018

sebakA ja mam dość już tych medyków i ich protestów. Płacę podatki na służbę zdrowia a w mojej przychodni co i rusz pani doktor a to na urlopie a to na … Czytaj całość

29-06-2018

wolny38Aha czyli mają być podniesione wydatki na służbę zdrowia już, natychmiast czyli wasze pensje. Kolejki tez jak za dotknięciem czarodziejskiej różki … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (22)